Yeni Komünizm

BA’yı Öğrenmek İçin Bir Çağrı: “Bu Hepimizin Uygulayabileceği Bir Yöntem”

Editörün Notu: Aşağıdaki notlar Devrim Kulübüne üye olan bir yoldaşa aittir ve bağış toplama webinar hazırlığı sürecinde yazılmıştır. 1 Şubat 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: A Challenge to Get into BA: “It’s a method that all of us can take up” (revcom.us)


Beyaz olan ve burada Bay Area’da bir tür kimlik siyaseti hareketi içinde olan, bu harekette bir tür “hizmet rolü” ile kısıtlı bir kadın arkadaşıma BA’dan bahsettiğimde yaşadığım deneyimi paylaşmak isterim. Bu tarz hareketlerin çerçevesi önderliğimizi esas olarak ten rengi, cinsiyet, cinsellik ve bunun gibi şeylere dayandırmamız gerektiğini içerir. Kendi sözleriyle bu hareketin “liderleri ve stratejik komutanları olduklarını ve olabilecekleri” fikrini daha önce hiç düşünmemiş ve harekete ilk kez katkıda bulunacak bir kişiyi görebilmek açısından bu durum olağanüstü bir deneyim oldu.

BA’nın nasıl biri olduğunu öğrenince gerçekten heyecanlandığımı belirtmek isterim. Yetiştiği süreç ve Kara Panter Partisi ile olan tecrübesi, örgütü ve yeni komünizmi yaratabilmek için dünya sahnesine çıkmış olması beni heyecanlandırıyor. BA’nın beyaz olması üzerine savunmacı bir durumda olmamız gerekmiyor. Çünkü ona ilişkin harika olan şey, anlayabildiği ve ortaya koyduğu şeyler ve deneyimleridir; ve bana göre bu durum nerede olurlarsa olsunlar, herkesi bu harekete getirebilecek ve katkıda bulunmalarını sağlayacak bir tecrübedir. Dünyada görmek istediğim şey bu. Geçmişleri ne olursa olsun, herkesin vermesi gereken her şeyi verebildiğini ve tüm insanlığın dönüşümüne katkı sağlamak için insanların geliştirebilecekleri her şeyi geliştirebildiğini görmek istiyorum.

Yeni komünizme dair bana gerçekten hitap eden şeylerden biri de, BA’nın bunun gerçekten mümkün olduğu duygusuna sahip olmasıdır. Daha önceden, dünyadaki herkesin nasıl bu kadar çok yaratıcı potansiyele sahip olduğu ve insanları yalnızca metalar olarak gören bir sistemin, bu canavarın doğası tarafından geri çekildikleri hakkında konuşulmuştu; hareketlere sahip olunması gereken metalar şeklinde bakan bu farklı ideolojilerle de insanlar geri çekiliyorlar. Oysa yeni komünizmde ve BA’nın Yeni Yıl açıklamasında gerçekten tüm insanlığa ve bunun bütün potansiyeline bakılıyor.

Şahsen, ben bir kimlik siyaseti geçmişinden ve daha milliyetçi hareketlerden buraya geldim ve birçok insan da bu kanallardan geliyor. Buralarda öylece kalamayız değil mi? Öğrenmeye ve fikirlerimizi değiştirmeye, dünya hakkında gerçekte doğru olanı kucaklamaya açık olmalıyız, böylece onu değiştirebiliriz de. Joe Veale’in hapishanede olmaktan bahsettiği konuşması çok hoşuma gitti, ve kardeşlerin ona Avakian’a beyaz olduğu için dahil olamayacağını söylediklerinde, Joe Veale, hiç kimsenin Siyahi halkın kurtuluşu meselesini BA gibi görmediğini, onun gibi incelemediğini veya onun gibi okumadığını belirtiyordu; ve kendisi BA’ya dahil oluyordu.

Özellikle yaşanan güzel ayaklanmayla birlikte öne çıkan pek çok Siyahinin, gençlerin, aydınların ve farklı milletlerden tüm halkların kalplerinde ve zihinlerinde insanların bütün bu çılgınlıktan çıkış yolunun ne olduğunu, gördüğümüz dehşeti gerçekten neyin durduracağı sorusuna cevap vermeye çalıştıklarını biliyorum. Ve insanları şuna işaret etmek istiyorum: bizim buna bir cevabımız var, bunun için bir yöntemimiz var. Ve bu hepimizin uygulayabileceği bir yöntemdir… bunu gerçekten sınayabiliriz. Anlamadığımız çok şey var; bilimin ne olduğu ve dünyaya uygulanan bilimin ne olduğunu anlamamıştım. İnsanların komünizmin aslında ne olduğu ve yeni komünizmin ne olduğuna ilişkin anlamadıkları pek çok şey var. Ayrıca insanların Bob Avakian’ın kim olduğuna ve onu benimseyip takipçisi olmanın ne anlama geldiğine dair anlamadıkları pek çok şey var. Bu yüzden özellikle de şu anda herkese çağrıda bulunuyorum. Kendimizi özellikle bu yaratıcı araştırmaya, bu mücadeleye açmak, gerçekten teoriye dalmak ve sonra bu teoriyi dünyaya götürüp onu uygulamak için çağrıda bulunuyorum.

Çünkü hepimiz hem kendimizi ve hem de tüm insanlığı dönüştürme yeteneğine sahibiz.


Okuma Önerileri:

*Bu makalede bahsedilen Joe Veale yoldaşın yazısını okumak için: “BA’yı Öğrendikçe, Hapishaneden Kurtulmak İçin Daha da Sabırsızlanmaya Başlamıştım” | Yeni Komünizm (yenikomunizm.com)

*Bob Avakian’ı daha iyi öğrenmek için bkz: Bob Avakian – Zaman Çizelgesi | Yeni Komünizm (yenikomunizm.com)

*Topluma bilimsel yaklaşım üzerine ayrıca Ardea Skybreak’in makalesinin incelenmesini öneririz: Topluma Bilimsel Yaklaşım ve Dünyayı Değiştirmek | Yeni Komünizm (yenikomunizm.com)

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER