Yeni Komünizm

Biden’ın Adalet Departmanı Kararını Verdi: Jacob Blake’i 7 Kez Vuran Polis İçin Suçlama Yok!

23 Ağustos 2020’de, 29 yaşında bir siyahi olan Jacob Blake Jr. arabasına girerken Wisconsin-Kenosha polisi Rulen Sheskey tarafından sırtından 7 kez vurulmuştu. Arabanın içinde, polisin ahlaksızca babalarını vurduğunu izlemek durumunda kalan üç küçük çocuğu bulunuyordu. Saldırı Blake’i felç bıraktı. Bir yılın ardından 8 Ekim’de, Biden yönetiminin adalet departmanı, Sheskey’e karşı hiçbir federal suçlamanın yapılmayacağını açıkladı. Wisconsin eyalet savcıları, önce kovuşturmayı reddettiler ve polis orada bulunan diğer polislerin “kurallar” gereği görevlerini yaptıklarını söyledi.

Federal savcıların suçlama yapmamasının nedeni “memurun, aşırı güç kullandığını kanıtlamak için yeterli kanıt eksikliği” idi. Blake’nin babası Jacob Blake Sr., “Oğlum sırtından tam yedi kez vuruldu, sizce bu aşırı değil mi?” dedi.

Geçen yıl, polis Sheskey serbest bir şekilde ortalıklarda dolanırken, Jacob Blake Jr. hastane yatağında, hasarlı bir omurilik, omurga, mide, böbrek, karaciğer ve kolon ile hareket edemiyordu. Babası, “Oğlumu yedi kez vurdular, yedi kez, sanki önemli bir şey değilmiş gibi… Fakat hayır, benim oğlum önemlidir, o bir insandır ve önemlidir!” dedi.

NBA yıldızı Lebron James, Jacob Blake’in polis tarafından vurulma videosunu gördüğünde Twitter’da şunu paylaşmıştı: “Sizler polise niçin böyle dediğimizi mi merak ediyorsunuz? Birileri bana lütfen bunun ne sikim iş olduğunu söylesin???!!! Tam olarak bir başka siyahi hedefleniyor. Bu yaşananlar çok yanlış ve çok üzücü! Onun için çok üzgünün, ailesi ve halkı adına çok üzgünüm!! Bizler adalet istiyoruz!”

Kenosha polisleri tarafından vurulan Jacob Blake, ABC News “Günaydın Amerika” programında 14 Ocak’ta verdiği bir röportaj esnasında…

Jacob Blake’in vurulmasına yanıt olarak, Kenosha halkı, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra siyahi halka yönelik baskıları protesto eden milyonlarca insanın ayağa kalkmasının ardından doğru bir ayaklanma içinde başını kaldırdı. Ayaklanmalar, göz yaşartıcı gaz ve biber spreyleri kullanan Kenosha polisleri tarafından bastırılmaya çalışıldı. 24 saat içinde, 1000 kadar ulusal askeri muhafız gönderildi. Ertesi gün, faşist bir milis grubu olan “Patriots” “silahları alma” ve Kenosha’yı “kötü haydutlara” karşı savunma çağrısı yaptı. Sahnedeki polisler bu silahlı faşistleri memnuniyetle karşıladılar, onlara su verdiler ve kendilerini açıklamaları ile takdir ettiler. Takdir ettikleri kişilerden biri olan Kyle Rittenhouse, tüfeği ile sokaklara çıktı ve iki kişiyi -Joseph Rosenbaum ve Anthony Huber’ı- öldürdü. Gaige Grosskreutz’ı ise ciddi şekilde yaraladı.

Jacob Blake’i vuran pisliğin kovuşturmaya tabi tutulmaması kararı, George Floyd’u katleden Derek Chauvin’in mahkumiyetini düşünen herkes için soğuk ve sert bir derstir. Adalet departmanı, onu vuran polisin suçlanmayacağını açıklamadan önce, Jacob Blake, tekrar yürümeyi umduğunu söyledi “ama gerçekten hayatta kalacağımı hissetmiyorum çünkü tekrar başıma gelebilir. Bir şey değişene kadar hayatta kalamam.” dedi.

Jacob Blake’i serbest bırakmak isteyen pisliğin, bu baskıcı sistem ve silahlı uygulayıcıları tarafından siyahi halka karşı işlenen ve hiç bitmeyen suç listesinin bir parçasıdır. Sistemin zorbalıklarına karşı öfke ve bunlara karşı protesto haklıdır. Fakat buna bir son vermek için gerçek bir devrimi gerektirecektir, daha azını değil!


Editörün Notu: Aşağıdaki makale 11 Ekim 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Kaynak için bkz: Biden’s Justice Department Decides: No Charges for Pig Who Shot Jacob Blake 7 Times in the Back | revcom.us

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER