Yeni Komünizm

Bir Dogmatik ve Noche Diaz Arasındaki Facebook Diyaloğu: Geveze Zırvalıklarınıza Bir Son Verin, Dünya Alt Üst Oluyor

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı Devrim Turu’ndan Noche Diaz’ın bir Facebook kullanıcısının yorumuna verdiği yanıttır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/660/a-facebook-exchange-en.html


Çok yakın bir zaman önce Bob Avakian’ın Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç Üzerine açıklamasıyla ilgili XX tarafından bir paylaşım yapıldı. XX, kendi sözleriyle şöyle diyordu:

“Bu yazıyı bir zamanlar tamamıyla Devrimci Komünist Parti ABD’nin önderi olan Bob Avakian’ı desteklemiş biri olarak, aynı zamanda da Faşizmi Reddet – Indiana’nın bir parçası olmuş biri olarak ve bu hareketlerin ikisinden çıkmadan önce çok şeyler öğrenmiş biri olarak yazıyorum.’’

XX bu paylaşımı konuya dair yaklaşıma ilişkin anlaşmazlığını ve hayal kırıklığını ifade etmek için yazmış, paylaşımında şöyle diyor: “Bob Avakian’ın başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ı desteklemesi dolayısıyla çok ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradım. Hayatım boyunca bu liderin böyle bir şey yapacağı aklımın ucundan dahi geçmezdi.” Burada yapılan nitelendirmeler de dahil olmak üzere, XX’in paylaşımının devamını da okudukça şu beş maddeyi kendisine net bir şekilde belirtme ihtiyacı hissettim:

1.Öncelikle, bir analiz yapmadan önce EN AZINDAN sıçtığımın 20 dakikasını ayırıp BA’nın gerçekten yapmış olduğu açıklamayı okumayı deneyebilirsin. Herhangi bir şeye onay verdiğin veya vermediğin zaman, birinin analizine bir cevap vereceğin veya karşı geleceğin zaman, en azından yapman gereken en basit şey budur. Ve bu durum Avakian’a geldiğinde, kendisinin tutarlı bir şekilde bilimselliği göz önünde bulundurulduğunda bu durum sende açık bir şekilde olmayan ciddiyete en azından bir zemin hazırlamalıdır. Sen ve senin gibi pek çok farklı çizgiden kağıttan “solcu”, BA’nın açıklamasıyla ilgili çeşitli yanıtlar verip fikir beyan ettiler, ancak bunu yaparken tıpkı senin de Bob Avakian’ın dediklerinin “güvenilir habercisi” olarak linkini paylaştığın gibi, bu durumu faşist, aşırı sağcı Washington Times sitesi tarafından nitelendirildiği ve tahrif edildiği gibi paylaştılar. Bir şeye nasıl cevap vereceğine karar verme noktasında öncü fikirlerini buradan mı alıyorsun?

2. İkincisi, her ne kadar özel olarak tembellik etsen dahi, en azından sıçtığımın başlığını okuyabilirdin. Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç. Ancak senin BA’nın açıklaması ile ilgili yaptığın bütün özet anlaşılıyor ki, yukarıda belirtilen Washington Times haberine dayanıyor: “Devrimci Komünist Parti Lideri Seçimlerde Biden’ı Destekliyor”.

Avakian’ın açıklamasında yaptığı altı maddede neler olduğuyla başlıyor. Bu faşist rejim iktidarı aldığından beri neler oldu? Bu durum nereye gidiyor? Bu durum buradaki ve dünyanın her yerindeki kitleleri nasıl etkileyecek, onlar için ne ifade edecek? Bu durum dünyanın her bir tarafında baskılara karşı mücadele eden insanlar için ne anlama geliyor?

BA açıklamasının birinci maddesine şöyle başlıyor :

Şu anki durum, yalnızca bu ülkedeki insanlar için değil, tüm insanlık için derin sonuçları olan, gerçekten de eşi benzeri görülmemiş devasa zorluklar içermektedir. Üç yıl önce bu gerçeklikten bahsetmiştim. Bu hakikat şu an çok daha belirgin ve hatta çok daha tehlikeli hale gelmiş bulunuyor. Ve o zamandan beri:

Durmaksızın insan haklarına ve özgürlüklerine saldıran, açıkça bağnazlığı ve eşitsizliği yaygınlaştıran; ülke üzerinde bir leke ya da fazlalık olarak gördükleri ve aşağılık olarak değerlendirdiklerine karşı duygusuz bir umursamazlık ya da soğukkanlı bir art niyetle davranan; acılar içinde olan ve eksikliğinden ötürü hayatını kaybedecek milyonlarca insana sağlık hizmeti sunmayı reddetme görevini üstlenmiş; kadınları kocalarına ve genel olarak erkeklere boyun eğmiş talan edilecek eşyalar, kürtaj ve doğum kontrolüne erişimi olmayan çocuk doğurucuları olarak aşağılayan; iklim değişikliği ve bilimi reddeden, evrim bilimine saldıran ve genel bilimsel yöntemi reddeden; rejim olarak kitle imha cephaneliğini tehditkar biçimde gösteren ve nükleer savaş tehdidinde bulunan; Müslümanlara, göçmenlere ve kenar mahallelerdeki insanlara karşı devlet terörünü yoğunlaştıran; “Önce Amerika” diyen, beyaz üstünlenmeci, erkek üstünlenmeci ve LGBT karşıtı zehrini devamlı akıtan acımasız haydutlara destek verip onları öne süren ve bütün bunları gururla sürdürüp çok daha kötüsünü yapma arzusunu açıkça belirten faşist bir rejimle karşı karşıya bulunuyoruz ve şu an bu rejim tarafından yönetilmekteyiz.

BA bu noktada ayrıntılı bir şekilde, kanıtlar göstererek ve ayrıca tarihin içerisinden, Almanya’da NAZİ rejiminin yükselişiyle ilgili bir kavrayış veriyor. Bununla ilgili BA ile nerede anlaşmazlık yaşadığını söyleyebilirdin, ancak yaptığın paylaşımda şu anda karşı karşıya olunan durumla ilgili tek bir kelime dahi yok. Faşizm ile ilgili yoruma benzeyen tek şey paylaşımının sonunda var olmakla beraber, o noktada da terimsel olarak tıkanıyorsun ve söylediğin şey hiçbir şey ifade etmiyor. Sana kalacak olursa bu partilerin zaten hepsi faşist, ve bunların hepsi faşist olduğu için  de bir faşizm tehlikesi bulunmuyor…

Neyse ki BA durduğu noktalar üzerinde kalın kafalı değil, ki bu noktalar bütün açıklama boyunca detaylandırılıyor. İkinci maddede şöyle deniyor:

Bütün bunlar korkunç şeyler olsa da, bu sadece korkunç politikalar meselesi de değildir; bu durum acımasız baskıya ve en temel haklar olduğu düşünülen şeylerin ihlaline dayanan niteliksel olarak farklı bir yönetim biçimidir

Faşizm şudur: vahşi kapitalist sistem adına açık ve agresif bir diktatörlük uygulamak, hukukun üstünlüğünü şiddet ve terörle çiğneyip saptırmak ve derin toplumsal bölünme ve akut krizlerle başa çıkmak için (hem ülke içinde hem de küresel alanda) aşırı müdahale girişimleri.

3.BA’ya bazı sorular soracağını iddia ediyorsun (Açıkçası çok ikiyüzlü bir iddia, vereceği cevapları okuyacağını sanmıyorum…)

Önce şunu sormak istediğini iddia ediyorsun: “Hong Kong ve Porto Riko’da olduğu gibi milyonlarca insanı sokaklara çıkartmaya, bu eksende mobilize etmeye, ülkeyi siyasi ve ekonomik anlamda felç ederek burjuvaziye devleti kullandırarak onu ve rejimini iktidardan indirmeye ne oldu?”

BA’nın üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı maddelerin hepsinde devamlı olarak neyin üzerinde durup, neyi derinleştirdiğini sanıyorsun?

Bu rejimi devirmek için sadece oy verilmesine güvenmek neredeyse kesin olarak çok kötü, hatta feci sonuçlara yol açacak bir durumdur. Bu durum özellikle de mevcut rejimin halihazırda yaptıkları ve Trump’ın seçimlere ilişkin söyledikleriyle daha da geçerlidir.

Bu faşist rejim tarafından neyin temsil edildiğini görmek gerekiyor, ayrıca Trump’ın sadece ona karşı oy kullanacak kişilerin oylarını bastırmaya çalışmakla kalmayıp aynı zamanda görevde kalmak için güçlü ve şiddetli bir baskı kullanmaya da hazırlandığını görmek gerekiyor. Bu rejimin HEMEN ŞİMDİ! (OUT NOW!) gitmesi gerektiği şeklindeki birleştirici talep etrafında şu an gerçekten büyük ve sürekli bir seferberlik kurmak kritik ve ivedi bir önem taşıyor! – Ve eğer durum gerektiriyorsa, seçimden sonra bile buna devam etmeye hazır olma yönelimi ile bunun yapılması gerekiyor.

Yaklaşan seçimler de dahil olmak üzere, bu sistemin “normlarına” ve “düzenli kanallarına” güvenmek ve bunlarla eylemleri sınırlamak ve özellikle de faşist bir rejim ve onun “normları” çiğnemeye, bunları yırtıp atmaya kararlı fanatik destekçilerine karşı mücadele ederken bütün bunlar derin ve ivedi olan sorunu çözemez.

Bununla birlikte, burada konuşulan nedenlerden ötürü kitlesel seferberlik olmadan yalnızca oy vermeye güvenmenin felakete yol açacağını bir kez daha ve en güçlü şekilde vurgulamak ve bunun farkına varabilmek son derece önemlidir.

Aslında hakikat şu ki, böyle bir mobilizasyona olan ihtiyaçla ilgili konuşabiliyor olmanın tek sebebi BA’nın yıllardır bunun anlaşılması ve insanların faşizm konsolide olmadan kitlesel mobilizasyon aracılığı ile bunu engellemesi gerektiği yönündeki çağrılarıdır. BA tarafından yapılan son açıklama ise bunun kavranılması için bunu daha da geliştiriyor ve anlaşılabilmesi için mücadele veriyor.

BA’nın gerçekten bu konuyla ilgili ne söylediğini zannediyorsun? Açıklamanın dördüncü maddesinde geçtiği gibi:

Bu kritik zamanda bu rejimi iktidardan uzaklaştırmak için şiddet içermeyen ve uygun olacak her yoldan yararlanılmalıdır. Ve eğer Trump/Pence rejiminin devrilmesini talep eden kitlesel protestolara rağmen bu rejim oy verme zamanı geldiğinde iktidarda kalırsa –temel olarak buna dayanmadan- bu rejimin gitmesi için gerekli tüm araçlar kullanılmalıdır ve bu süreç Trump aleyhine oy vermeyi de içermek durumundadır (eğer seçimin fiilen yapıldığını varsayarsak)

Biden anlamlı bir şekilde Trump’tan “daha iyi” değildir – bununla birlikte Trump da değildir ve faşist düzenin sağlamlaştırılması ve uygulanması açısından gerekli olan hareketin bir parçası olmadığı anlamına gelir.

Bu seçime, hangi adayın “daha iyi” olduğu şeklindeki bir bakış açısıyla yaklaşmak söz konusu olanın gerçekten derin risklerini ve potansiyel sonuçlarını anlamamak demektir. Gerçek şu ki, bu seçimlerden yalnızca tek bir “iyi” çıkabilir: Trump’a ve tüm faşist rejime kesin bir yenilgi yaşatmak. Bunu yapmak, Trump/Pence rejimi tarafından temsil edilen her şeye ve bu sistemin tüm baskı ve adaletsizliklerine karşı mücadeleyi sürdürmeye devam etmek için çok daha iyi koşullar yaratacaktır ve dünya halklarına büyük bir hediye olacaktır.

4.Peki ya üzerine konuştuğunu iddia ettiğin gerçek bir devrim hedefi? Tabii ki yine paylaşımında bununla ilgili tek bir kelime yok. Ancak BA açıklamasında tekrar ve tekrar bunun bir bütün olarak kapitalist-emperyalist sistemi alaşağı ederek insanlığı bütün baskı zincirlerinden kurtarma noktasına ve bunun bu sistem altında, kim yönetirse yönetsin yapılmasının mümkün olmadığı veya temel bir şekilde değiştirilmesinin mümkün olmadığı noktasına geliyor. Ve tembelliğine yardım etmek için, dikkatini BA’nın açıklamasını bitirirken tartıştığı şeyi özetlediği noktaya getirmek istiyorum:

Özetlemek gerekirse: Sadece belirli bir konu açısından değil, ne kadar önemli olursa olsun ve sadece bu ülke açısından değil, aynı zamanda dünyadaki halk kitleleri ve insanlığın geleceği açısından gerçek devasa riskler göz önüne alındığında, şeylere bu şekilde yaklaşmak ve tüm bunlara dahil olan karmaşık ve zor çelişkileri ele almak için gerekli olan karmaşıklıkla hareket etmek büyük bir ihtiyaç olarak kendini göstermektedir – geniş bir vizyona sahip olmak, dar bir sekterliği ve dogmatizmi reddetmek ve felç edici bir “ya bunun için, ya şunun için” yaklaşımına düşmemek gerekiyor: Ya beyaz üstünlüğüne ve polis terörüne karşı savaşırız, ya da Trump/Pence faşist rejiminin gitmesi için savaşırız; ya bu seçimlerde oy kullanırız ya da aşırı baskıya ve bu faşist rejime karşı kitle mücadelesi yürütürüz; ya bu rejime uygun tüm yollarla karşı çıkarız, ya da devrim için çalışırız.

Bu olağanüstü ve çok karmaşık durumda -ve mücadeleyi en niyahetinde her yerdeki bütün sömürü ve baskıyı ortadan kaldırma hedefine doğru ilerletme bakış açısı ile- tüm bunları yapmak ve bu genel yaklaşımın farklı bölümleri arasında doğru ve gerekli ilişkiyi anlamaya acil bir ihtiyaç bulunmaktadır: Kitlesel seferberliğe temel vurgunun yapılması ve buna dayanılması, ayrıca bu olağanüstü durumda oy kullanılması fakat esas unsur olarak buna dayanılmaması gerekli ve önemlidir; ve temel olarak bütün bunların sadece bu sistemin suçlarına direnmekle kalmayıp, en nihayetinde canavarca suçlu olan bu sisteme ve onun dünyadaki egemenliğine son verecek gerekli bir devrimi gerçekleştirmesi için çok daha elverişli koşullar yaratmaya ve örgütlü kuvvetler inşa etmeye katkıda bulunmasını sağlamak gerekir.

5. Ayrıca eklemem gereken bir diğer nokta ise kendini sığ bir şekilde geçmişteki devrimcilere ve liderlere sarıp sarmalamandan ve bunu yaparken isimlerini kullanarak gerçekten verdikleri şeylerden onları arındırmandan hiçbir şekilde etkilenmediğim ve bunu yutmadığım olacaktır. (Lenin, Malcolm X veya Fred Hampton gibi)  (Editörün Notu : Noche, burada dogmatiğin bu paylaşımında ortaya gelişigüzel attığı devrimcilerin isimlerinden bahsediyor.)


Noche’nin Cevap Verdiği Facebook Paylaşımı:

Pek çoğunuz bunu bilmeyebilir ancak bende bir zamanlar İndianapoliste’ki Devrim Kulübünün bir parçasıydım ve kimi zaman yoldaşlarla omuz omuza durmak için Chicago’da bulunan Chicago Devrim Kulübü’ne de gidiyordum. Bazı Devrim Kulüpleri, bizim Birleşik Panter Hareketi kolektiflerine benziyordu; bunlar Devrimci Komünist Parti’nin kitlesel merkez üssü durumundaydı, ancak bunlarda Birleşik Panter Hareketi gibi demokratik bir konsensusla hareket etmiyorlardı.

Şunu açık bir şekilde belirtmek isterim ki bunu Yeni Afrika Kara Panter Partisi’nin bir temsilcisi olarak yazmıyorum. Düşüncelerimi Devrimci Komünist Parti’nin kitlesel hareketinin eski bir parçası olarak yazıyorum.  Bu yazıyı bir zamanlar tamamıyla Devrimci Komünist Parti, ABD’nin lideri olan Bob Avakian’ı desteklemiş biri olarak, aynı zamanda da Faşizmi Reddet – Indiana’nın bir parçası olmuş biri olarak ve bu hareketlerin ikisinden çıkmadan önce çok şeyler öğrenmiş biri olarak yazıyorum.

Bu hareketleri hangi kişisel nedenlerle terk ettiğimi söylemeyeceğim çünkü bu paylaşım bu hareketlere kişisel bir saldırı değil. Bob Avakian’ın Joe Biden’ı destekleme kararından bir hayli hayal kırıklığına uğradım. Hayatımın hiçbir bölümünde bu liderin, böyle bir şey yapacağı aklımın ucundan dahi geçmezdi. Bundan iki yıl önce bu hareketin içerisindeyken Donald “Faşist” Trump’a karşı Bernie Sanders’ı destekleyelim deseydim açık bir şekilde revizyonist olarak damgalanacaktım. Ancak bunun aynısını bu hafta Bob Avakian yaptı ve manşetlere düştü. Kendiniz okuyun.

https://www.washingtontimes.com/news/2020/aug/3/revolutionary-communist-party-leader-backs-biden/

Hayatımda büyük bir etkisi olan Marksist lider ve teorisyen Vladimir Lenin’in “Ne    Yapmalı?” eseri nefes kesiciydi. O zamanlar pek çok Marksist kendisine devrimci sosyal demokrat diyordu ve Lenin, sürgünden Rusya’ya dönene kadar bu böyle devam ediyordu. Daha sonra bu isimden vazgeçtik ve revizyonistlerin bu ismi almasına izin verdik. Avrupa tarihi boyunca gördük ki Lenin’in sosyal demokratlarla ilgili tahlilleri çok doğruydu, sosyal demokratlar halka her zaman ihanet ederler.

Birinci Dünya Savaşı sırasında da Lenin Rusya hükümetini desteklememişti. Bu sırada diğer Marksist hareketler ve liderleri vatanseverliğe kayarak “Anavatanı” savunmaktan bashediyorlardı. Ancak Lenin, Çar ve geçici hükümete karşı sınıf mücadelesi veriyordu. Çünkü çizgisinde tutarlıydı, ilk proleter devrime önderlik etmişti.

Eğer tarih bize bir şey öğrettiyse o da gerçek önderliği ‘’normal zamanlarda’’ değil zorlu zamanlarda buluruz. Gerçek önderlik ve MLM bir partinin gerçek çizgisi böyle zamanlarda ortaya çıkar. Herkes “Bir faşisti oy vererek seçebilirsiniz ama oy vererek gönderemezsiniz” diyebilir. Ancak teori ve pratikte tutarlı olmak başka bir şeydir. Ve benim Bob Avakian ile olan sorunum da burada başlıyor, burada kendisinin ve DKP ABD Merkez Komitesi’nin siyasi çizgileriyle. Faşizmle ilgili ilk kez bilgilendirilmem DKP ABD hareketi ve Faşizmi Reddet insiyatifleri sayesinde oldu. Ve şu noktalarına katılıyordum, “Bir faşisti seçimle getirebilir ama seçimle götüremezsiniz.” Ve şimdi hangi revizyonist neden olursa olsun insanları Biden’a oy vermek için çağırmak tehlikelidir.

Bob Avakian’a sorum Hong Kong ve Porto Riko’da olduğu gibi milyonlarca insanı sokaklara çıkartmaya, bu eksende mobilize etmeye, ülkeyi siyasi ve ekonomik anlamda felç ederek burjuvaziye devleti kullandırarak onu ve rejimini iktidardan indirmeye ne oldu şeklinde olacaktır. Bunun için çağrıda bulunduğunu biliyorum ama şimdi açık faşist biri yerine bu maymun boku Joe Biden denen liberal faşiste oy vermenin daha iyi olacağını söylüyorsun. Hmmm.

Fred Hampton gibi, orijinal Kara Panter Partisi liderlerinin çok iyi ortaya koyduğu bir şey varsa o da bütün ana akım partilerin faşist olduğudur. Demokratlar liberal-faşisttirler, Malcolm X’in de dediği gibi kandırıkçı tilkilerdirler, öte yandan Cumhuriyetçiler aşırı faşisttirler, Malcolm X’in dediği biçimde kurtlardır. Avrupamerkezci MLM’nin sorunu bunu her zaman teoride görmezden gelmese de, pratikte bunu hep görmezden gelmesidir.

Bugün, Yeni Afrika Kara Panter Parti’sine katıldığım için çok memnunum. Bir sabah uyanıp kendi önderimin, eski önderimin, DKP’nin önderinin Joe Biden’a oy vermenin problem olmadığını söylemesi beni hayal kırıklığına uğratırdı. Özellikle de defalarca kez “FAŞİSTLERİ OY VEREREK GETİREBİLİR AMA OY VEREREK GÖTÜREMEZSİNİZ, MİLYONLARCA İNSANI SOKAĞA ÇIKARTARAK ONLARI GÖNDEREBİLİRSİNİZ.” demesine rağmen.

En azından devrimci Marksist-Leninist-Maoist bir partinin halen LENİNİZME tutunduğunu bilmek iyi. Umut ediyorum ki ülke çapındaki Devrim Kulüplerinin kitleleri liderlerinin bu revizyonist çizgisine karşı mücadele ederler. Bu hareket içerisinde kesinlikle bir kültür devrimi lazım.

“Faşizmi durdurmaktan daha önemli hiçbir şey yok. Çünkü onu durdurmazsak o bizi durduracak.”

-Fred Hampton-

MÜCADELE ETMEYE CESARET ET!!!KAZANMAYA CESARET ET!!!

#AllPowerToThePeople

#BootsOnTheGround

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden, Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz.

#DevrimDahaAzıDeğil

0 0 oy
Makaleye Oy Ver
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER

ACİL DURUM KAMPANYASI