Yeni Komünizm

Bu Deliler Ciddi – Peki ya Siz?

Editörün Notu: Aşağıdaki önemli açıklama 28 Aralık 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: These Lunatics Are Serious—Are You? Trump Summons Fascist Mobs to DC to Stop January 6 Election Certification (revcom.us)


Trump 6 Ocak Seçim Tasdikini Durdurmaları İçin Faşist Çeteleri DC’ye Çağırıyor

Bu sıradan bir sene olsaydı, 2020 seçiminde Joe Biden’ın Donald Trump’ı kolayca yendiği gerçeğinin resmi olarak tasdiki için meclis ve senatonun 6 Ocak’ta toplantı yapacakları haberlere bile çıkmazdı. Çoğu seçimde 6 Ocak meclis tasdiki sadece bir formalite olarak kalır.

Ancak bu sıradan bir seçim değildir.

Evet, Biden gerçekten kazandı, kesin olarak kazandı. Ve evet, Seçmenler Heyeti [Electoral College] -Trump’ın demagojisi, tehditleri ve rüşvetlerine rağmen- Biden’ı kazanan olarak tasdik etti. Ve evet, mahkemeler Trump’ın açıkça temelsiz davalarını kesinlikle reddetti. Ancak Trump savaş yolunda devam ediyor. Ve bu durum ne yazık ki bir şaka değil. Öyle ya da böyle, bunun sonuçları olacak.

Trump Faşist Çeteleri DC’ye Geri Çağırıyor

Bu sene 6 Ocak’ta, Donald Trump -ABD’nin faşist başkanı- bizzat kendisinin kudurmuş MAGA çetelerinin ve sokak savaşçısı beyaz üstünlenmecilerinin gerici nefretini körüklemek için seçimin çalındığı yönünde sıyırmış komplo teorileri kullanıyor. Trump bunları DC sokaklarında rekor sayılarda toplanmaya çağırıyor ve sonuçların -ki bu direk bir alıntıdır- “çılgınca” olacağı sözünü veriyor.

DC’deki en son #Overturn [#SeçimiGeriÇevir -Ç.N.] toplanmasında MAGA Faşistleri ve Proud Boys kendilerine karşı çıkan protestoculara ve orada bulunan başka insanlara acımasızca saldırmıştı. Siyahi kiliseleri hedeflemişlerdi, Rev. Dr. Ianther M. Mills’in “Çarmıhta yakmayı hatırlatan” (Ku Klux Klan terörünün bir sembolüdür) bir ortam şeklinde tanımladığı bir durumda Black Lives Matter posterlerini göstere göstere yırtıp yakmışlardı. Bu bağlamda, Trump’ın çağrısı ancak aynısının ve hatta daha kötüsünün yapılmasına bir davet olarak anlaşılabilir.

Bu sene 6 Ocak yaklaştıkça Trump senatodaki ve meclisdeki Cumhuriyetçilere sertçe çıkışmakta, milyonların oyunu hiçe sayarak seçimi tasdik etmeyi reddetmeleri için onlara baskı yapmaktadır. Alıştığımız şekilde, aslında kendi yaptığı şey ile rakiplerini suçlamakta, Demokratların seçimi kaybetmeyi bir “savaş hamlesi ve ölümüne mücadele” olarak göreceklerini iddia etmektedir. Sonra senato çoğunluğu lideri McConnell’ı aynısını yapmadığı için kınadı. Şimdiden pek çok dar kafalı, gerçekleri reddeden faşist kongre üyesi reddedeceklerinin sözünü verdi. (1) Ve Cumhuriyetçilerin büyük çoğunluğu şu ana kadar Trump’ın 6 Ocak tasdikini bozma girişimlerini takip etmeyi reddetseler de Trump, kendisi için toplanan silahlı faşist çetelerini, kendi darbesi ile aynı hizada olmayanların üzerine hınç dolu bir şekilde salıyor. (2)

Bariz olanı bir kez daha işaret etmek gerekirse: Trump, 6 Ocak günü seçimin tasdikini engellemekte başarısız olsa dahi bu çok belirsiz ve tehlikelidir. Bu durum FAŞİSTLİKTİR. Trump ve faşist hareketi ilerideki savaşı kızıştıracak ve intikam için istekli olacaklardır. Bu normalleştirilmemeli ya da görmezden gelinmemelidir.

Ancak şu an olmakta olan tam da budur. Bu ülkede yaşayan iyi insanlar hala sessiz kalmaya devam ediyorlar. Pasif durumdalar. Öbür tarafa bakmayı tercih ediyorlar. Bu durum değişmediği müddetçe insanlığın geleceği tehlikededir.

İyi olan her bir insanın bu hakikat ile yüzleşmesi ve bunun engellenmesi için kolektif mücadeleye katılması gerekmektedir.

Trump’ın Seçimleri Faşistçe Alaşağı Etme Çabası Şimdi ve Yarın İçin Tehlike Arz Etmektedir

Pek çok insan seçimlere yönelik bu beklenmedik ve çok taraflı faşist saldırıyı ve beraberindeki 6 Ocak DC yürüyüşünü, yalnızca kısa vadeli bir şekilde başarılı olup olmayacağı yönünde değerlendiriyor. Trump’ın bariz farkla kaybedişini, seçimlerde hile olduğu ile ilgili ithamları sonrası mahkeme salonlarının yüzüne kapanmasına işaret ediyor, hatta kimileri 6 Ocak’ta planlanan bu yürüyüşe gülerek bakıyorlar.

Ancak açıkçası bu devamlı olarak bir koçbaşı ile dövülen duvarın arkasında durmaya ve her darbe ile açılan ufak çatlaklara, havaya fırlayan taş parçalarına gülmeye benziyor… ancak gözden kaçan bir şey var ki o da; duvarın temeli zayıflıyor ve dışarıdaki çeteler her seferinde daha da güçlü vurarak daha da kararlı bir şekilde geliyorlar.

Bir şey kesin ki, kimse duvarın tam olarak ne zaman çökeceğini söyleyemez. Şu an da Trump’ın seçimleri tersine çevirmesi zor gözükse dahi, ne Trump, ne Biden ne de şu an bunu okumakta olan sizler bundan kesin bir şekilde emin olamazsınız. Ancak Trump 20 Ocak’ta başarsın ya da başarmasın şu bir gerçek ki, bu faşist hareket gün geçtikçe güç ve inisiyatif kazanıyor, bu hem uzun vadede hem de kısa vadede geçerli.

Bunun Ne Anlama Geldiğini Bir Düşünün… Hem Şimdi Hem de Gelecek İçin!

Sayıları yüzlerce kişiden oluşan faşist bir çetenin 21 Aralık’ta Oregon eyalet binasını basmasını ve bunun büyük bir haber değeri dahi taşımamasını, bu faşist terörün bu derece normalleşmiş olmasını bir düşünün. (3) Trump’ın kampanya naiplerinden birinin şunu diyebildiğini bir düşünün: “6 Ocak büyük bir gün. Eğer mali destek aldıysanız bu parayı silaha ve cephaneye harcamayı düşünebilirsiniz çünkü olaylara oraya doğru gidebilir.” Bu açıklamayı eski bir FBI çalışanı Suriye ve Afganistan’daki radikal terör hücrelerinin retoriğine benzettiğini söyledi.

Bir zamanlar “düşünülemez” olduğuna inanılan çirkin faşist manevraların ne anlama geldiğini şu an bir düşünün -orduya yerel protestolara karşı çıkması için çağrı yapmak veya bir seçimi iptal etmek için sıkıyönetim ilan etmek gibi- bütün bunlar şimdi ve bundan sonra gerçek olasılıklar olarak görülmelidir. Yakın tarihli bir örnek daha: Trump, Michael Flynn’i Beyaz Saray’a davet etti ve CNN ve New York Times’a göre, yardımcılarına Flynn’in Trump’ın seçimi sıkıyönetim koşulları altında yeniden yapması önerisini sordu. Raporlara göre, “rütbeli subaylar, cumhurbaşkanı sıkıyönetim ilan ederse ne yapacaklarını tartıştılar.”

Milyonlarca Trump seçmeninin ezici çoğunluğunun ne anlama geldiğini bir düşünün. Bunlar aslında, seçimin Trump’tan çalındığına dair komplo teorisine dayalı YALAN’a inanıyor! Ve bu YALAN kentlerde siyah nüfusun yoğun olduğu bölgelerde seçmen sahtekarlığına odaklanıyor. Bu insanlar yalnızca buna aykırı herhangi bir gerçeğe veya kanıta karşı aşılanmakla kalmıyor; Trump onlara diğer herhangi bir faşist YALANI da söyleyebilir. Trump’ın faşist darbesini engelleyen kurumlar, yasalar ve hükümet normları tarafından ihanete uğradığına ve mağdur edildiğine inanıyorlar. Bütün bunlarla gaza geliyorlar ve gelmeye de devam edecekler. Bu kurumlara ve normlara daha fazla saldırmak, onları parçalamak ve beyaz üstünlüğü, kadın düşmanlığı ve göçmen nefretinin yönlendirdiği şiddeti gerçekleştirmek için artan faşist bir kararlılıkla bunu yapacaklar.

Muhalefetin -örneğin Biden’ın- yasa dışı bir şekilde iktidarda olacağına inanan milyonlarca kişi var. Bunlar kararlı bir çekirdek tarafından desteklenmektedir. Özellikle de muhalefet terhis edildiğinde ve tehditten habersiz olduğunda bunlar yeniden ortaya çıkma potansiyeline sahiptir. Bu durum kabul edilemez; yüzleşilmesi, üzerinde aktif olarak çalışılması ve dönüştürülmesi gereken gerçek bir sorundur. Trump aleyhine ezici sayılarla doğru şekilde oy kullanan milyonlarca saygın insanın tüm bunlar karşısında sessiz kalması ve durumun daha da kötüye gitmesine izin vermesi önemli bir sorundur.

Bu Faşistlerle “Uzlaşma” Olmaz

Tüm bunlara rağmen Demokratlar hakkında en göze çarpan şey, bunların neredeyse tamamen sessiz olmalarıdır. Aslında çeteleri, ölüm tehditlerini ve diğer şiddet olaylarını kınayan Cumhuriyetçilerin çamurlarını görmek çok daha kolaydır. Demokratlar bunun yerine, “ulusal iyileşme” ve ortak zemin hakkında konuşmakla meşguller. Biden’ın yakın zamanda attığı bir tweette belirttiği gibi: “Bir yıllık acı ve kayıptan sonra artık birleşme, iyileşme ve yeniden inşa etme zamanı.” Diyorlar. Ancak Bob Avakian’ın belirttiği gibi:

“Biden ve Demokratlar hatalı bir şekilde iddia ettikleri gibi “ülkeyi bir araya getiremezler”, çünkü bu faşistlerle “uzlaşma” olamaz. Bunların “şikayetleri”, beyaz üstünlüğü, erkek üstünlüğü, zenofobi (yabancı düşmanlığı), kuduz Amerikan şovenizmi ve çevrenin sınırsız yağmalanması üzerindeki herhangi bir sınırlamaya karşı fanatik nefrete dayanıyor ve giderek kelimenin tam anlamıyla kaçıkça terimlerle ifade ediliyor. Bununla, bu faşistlerin şartlarıyla, bunun tüm korkunç sonuçlarıyla “uzlaşma” olamaz!”

Bu ülkedeki ve dünya çapındaki halkların çıkarları için artan sayıda onurlu insanın Amerika’nın bütün bir faşist programını -beyaz üstünlüğünü, erkek üstünlüğünü ve yabancı düşmanlığını- kararlı şekilde reddetmesi gerekmektedir. Bu durum sistemin normal siyasi kanallarının, Demokratlar tarafından savunulan ve uğruna mücadele edilen siyasi kanalların dışına çıkmayı -ve onun tarafından belirlenen siyasi şartlara karşı olmayı- gerektirir.

Bunu Tersine Çevirmek İçin Yapılacaklar ve Önderlik Mevcut

İçinde yaşadığımız kapitalizm-emperyalizm sisteminin doğasında ve bu sistemin dünya ölçeğinde yarattığı muazzam değişim ve krizin bu ülkede faşizmin ortaya çıkmasının, hatta seçim yenilgisine rağmen ortadan kalkmamasının sebepleri var. Demokratların bu faşistleri ve onların insanlığın geleceği için oluşturdukları tehdidi aktarmak ve buna karşı olmayı üstlenmek yerine, aksine sistemleri için ortak bir zemin ve istikrar aramaya kararlı olmalarının bu sistem ve dinamiklerinde kök salmış nedenleri var. Bob Avakian (BA), bu nedenleri ve sonuçlarını bilimsel olarak incelemek için çoğu bu kaynak sayfasında bulunabilecek benzersiz bir çalışma yaptı.

Bu nedenleri anlamak -ve bu anlayış temelinde ne yapılacağını ve karşılaştığımız durumu değiştirmeye nasıl devam edeceğimizi kavramak- önümüzdeki fırtınalı günler için çok önemlidir. BA’nın çalışmasına derinlikli bir şekilde giriş yapmamak demek, insanlık çok riskli bir kasırgaya doğru kör uçuş yapmak demektir. Faşist bir Amerika’yı durdurmak için bu ülkedeki milyonlarca insanı şiddet içermeyen kitlesel protestolarda harekete geçirmek için çok çeşitli siyasi bakış açılarından insanları birleştiren bir organizasyon olan RefuseFascism.org, 6 Ocak’taki bu faşist haydutların muhalefetlne karşı gelmenin yaratıcı yollarının bulunması için çağrıda bulundu. Okurlarımızı bu çabaya katılmaya ve RefuseFascism.org’un bu durumu ve ileriye dönük yolu anlamak için düzenlediği önemli forumlardan öğrenmeye davet ediyoruz.

Son olarak, sizi tanıdığınız başkalarıyla konuşmaya ve bu durumu nasıl dönüştürdüğümüze dair fikirlerinizi bizlere yazmanızı rica ediyoruz; faşizm ivme kazanırken ve insanlığın geleceğini tehdit ederken artık onurlu insanlar da sessiz bir şekilde beklemesin…

E-mail: revolution.reports@yahoo.com


Dipnotlar:

1. Bunlar arasında Alabama Temsilcisi Mo Brooks, senatör seçilen Tommy Tuberville fikri düşündüğünü söyleyen ve QAnon komplo teorisyeni ve Georgia kongre üyesi seçilen Marjorie Taylor Greene, “Başkan Trump’ı geri aldım” diyen dahildir.

2. Revcom.us adresindeki MAGA Fascists Threaten to Kill, Burn, Rape Officials Who Resist the ‘Overturn’ Campaign bölümüne bakın.

3. Oregon Public Broadcasting tarafından bildirildiği üzere faşistler, ekonominin derhal “yeniden açılmasını” talep ederek ve valinin tutuklanmasını talep ederek, Salem’deki Eyalet Başkenti kapılarını zorladılar. Bazıları silah ve sprey taşıyordu ve çoğu maskeli değildi.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER