Yeni Komünizm

Caz Müzisyeni/Aktivist Art Blakey II’den Baltimore’a BAsics

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 1 Haziran 2015 tarihinde Revolution‘un 389. sayısında yayınlanmıştır. BAsics kitabının kitlelere duyurulması için yürütülen çalışmalarda yer almış bir caz müzisyeni ve aktivist olan Arthur Blakey II’nin mektubudur. Bu mektuba ayrıca Bob Avakian’ın “Yeni Komünizm” kitabı içindeki “Öncülük Yöntemleri ve Öncülük Bilimi “Sanatı” başlığı altında atıf yapılmaktadır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/388/basics-to-baltimore-pledge-from-art-blakey-ii-en.html


Herkesin BAsics kitabına sahip olması gerektiğini söyledim. İlk bölümden ve ilk satırdan itibaren bu baskı sistemine dair gerçekleri aktaran bir el kitabıdır. [“Kölelik olmadan bugün bildiğimiz Amerika Birleşik Devletleri de olmazdı. Bu basit ve temel bir gerçektir.”] Devrimci Komünist Parti Başkanı Bob Avakian’ın konuşmalarından bu çok önemli ve bilgilendirici yazıları ne kadar derinlemesine okursanız, o kadar derinleşiyor. Beni, dünyayı ve kapitalist/emperyalist sistemin katı gerçekliğini görmemi sağladı. Polis vahşeti, polis cinayetleri, cezaevi yapıları, insanlığa yönelik tüm aşağılamalar ve dehşetler… bütün bunlar burada ve tüm dünyada oluyor.

En önemlisi de bu konuşma ve yazılardan, bu korkunç koşullara somut bir strateji ve çözüm geliştiren, insanlığın kurtuluş mücadelesinden asla vazgeçmemiş büyük potansiyele sahip birinden ilham almak, insanlık için bu mücadeleden vazgeçmemem gerektiğine yönelik bana ilham verdi. Dünyanın dehşet içinde olduğunu biliyordum, bununla birlikte BA’da üzerinde çalışmaya değer ve uğruna savaşmaya değer bir çözüm mevcut.

Bob Avakian ile “All Played Out”* parçasının kaydında tanışmış olmama rağmen, bu baskı sistemi hakkında, bunun gerçekliği üzerine konuşmalarına kendimi kaptırdım ve bu beni daha da fazla öğrenmeye, Devrimci Komünist Parti’nin bir parçası olmaya, insanlığın kurtarıcısı olmanın gerçekte ne anlama geldiğine yönlendirdi. Kitabın arka kapağında da dediği gibi, “BAsics’i bilmiyorsanız dünyayı değiştiremezsiniz.”

Eğer dünyayı değiştirme açlığı içindeyseniz, tamamen farklı bir dünya görmek istiyorsanız ve bunun mümkün olduğuna dair cesaretiniz varsa bu durumda BA’yı öğrenmeye, onun çalışma ve yazılarına ve BAsics‘e daha derinlemesine bakmanızı öneririm. Böylesi bir durumda, bu el kitabı yeni ve daha iyi bir dünyaya giden yolu açabilecek, tüm insanlığın nihai olarak komünizm aracılığıyla sömürü ve baskıdan arındırılması ve özgürlüğe kavuşturulması için bir devrimin mümkün ve gerekli olduğuna yönelik ilham verecektir. Bence sadece cevapları değil, gerçek cevapları ve gerçek açıklamaları arayanların BA’yı öğrenmeleri, BAsics‘i edinmeleri ve devrime dahil olmaları zorunludur. Ben davamız için 25 dolarlık bir bağışta bulunacağım ve gerçek bir değişiklik görmek isteyen başkalarını da BA ile çalışmaya, neye ihtiyaç duyulduğunu ve neyin mümkün olduğunu öğrenmek için daha derine inmeye, BAsics‘in bir kopyasını almaya ve bağışta bulunmaya davet ediyorum.


*Bob Avakian’ın “All Played Out” parçası için bkz: https://soundcloud.com/allplayedout/all-played-out-by-bob-avakian

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.