Yeni Komünizm

Çocukları Kaçırmak, Ebeveynleri Sürgün Etmek – Faşist Rejimin Sadist Kalbi

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 23 Ekim 2020 tarihinde revcom.us sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/670/kidnapping-children-sadistic-heart-of-a-fascist-regime-en.html


Bu hafta içinde rejim avukatlarının sunduğu bir mahkeme belgesi, 2017 yılında ABD hükümeti tarafından kaçırılan ve sistematik olarak ebeveynlerinden kopartılan 545 göçmen çocuğun ebeveynlerinin tespit edilemediğini ortaya koydu. Bu durum, bu ailelerin çoğunun muhtemelen asla yeniden birleşemeyeceği anlamına gelmektedir.

Faşist rejim, 2017 yılında ABD/Meksika sınırında sığınmacı göçmen aileleri parçalamak için bir “pilot program” başlattı. 2018’de bu program, hükümetin “sıfır tolerans” politikası olarak kodlandı. Aileleri ayırmak “sıfır tolerans” noktasıydı, bu rejimin en üst kademelerinden geliyordu yani alakasız bir durum veya düşük seviyeli birileri tarafından işleri abartmak gibi bir şey değildi. ABD genelinde aileleri ayırmaya, sınır dışı etmeye ve çocukları kafeslere koymaya karşı öfke ve protestolar patlak verirken faşist komutan Trump “ABD bir göçmen kampı olmayacak… benim denetimim altında bu şekilde olmayacak.” dedi.

Dönemin Başsavcısı Jeff Sessions, “Eğer illegal yabancıları içeri sokarsanız, bu durumda sizi insan kaçakçılığından yargılarız. Eğer çocuk kaçakçılığı yapıyorsanız [yani, çocuğunuzla iltica talebinde bulunan bir ebeveynseniz], sizi yargılayacağız ve o çocuk yasaların gerektirdiği şekilde sizden ayrılacaktır.” dedi. The New York Times, Sessions’ın baş yardımcısı Rod Rosenstein’ın “yaklaşık bir hafta sonra ikinci bir telefon görüşmesinde daha da ileri gittiğini” savcılara “çocukların ne kadar küçük olduğunun önemli olmadığını” aktardı. Sessions’ın hedefinin savcılara “herkesin yargılanma riski taşıdığına inanması açısından daha etkili bir caydırıcılık” sunmak olduğunu söyledi.

ABD hükümeti, politikasının her iki aşamasında da bebekler dahil 5.000’den fazla çocuğu ailelerinden ayırdı. Birçoğu kafeslere kilitlendi ve dondurucu hapishanelere tıkıldı.

Sessions’ın “sıfır tolerans” açıklamasının ardından Haziran 2018’de federal mahkeme, hükümete ailelerin parçalanmasını sona erdirme ve bu aileleri yeniden birleştirme kararı verdi. Ocak 2019’da bir yargıç, federal hükümetin “pilot proje” yılı boyunca ebeveynlerinden ayrı düşen 1.556 çocuğun aramasına karar verdi. Bu ebeveynlerin çoğu uzun süredir sınır dışı edilmişti ve çocukları bakımları için diğer aile üyelerine veya ebeveynlerin arkadaşlarına teslim ediliyordu. Justice in Motion grubuyla çalışan avukatlar, halen ABD’de yaşayan çocukların ebeveynlerini bulabilmek için Meksika ve Orta Amerika ülkelerinde aramalara başladılar. Fakat çalışmaları koronavirüs pandemisiyle birlikte çok daha zorlaştı. Ve bu hafta, toplam 545 çocuğun halen ebeveynleriyle yeniden bir araya gelemedikleri öğrenildi.

Tüm bu çocuklara çektirilen acılar hesaplanamaz boyutlardadır ve kalıcıdır. Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde pediatri alanında yardımcı klinik profesörü olan Alan Shapiro, Scientific American’daki bir makalesinde aileden kopartılmanın neden olduğu psikolojik ve fiziksel zararı inceledi; “Strese maruz kaldığınızda ne kadar genç olursanız .. olumsuz sağlık problemlerine yakalanma olasılığınız artar…” Bu sağlık sorunları “beyinde kalıcı değişikliklere yol açabilir — bu da gelecekte [ailelerinden kopmuş] çocukların ciddi öğrenme, gelişim ve sağlık sorunları, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, obezite, daha yüksek kanser oranları gibi uzun vadeli kronik sorunlarıyla karşılaşmaları anlamına gelir.”

Trump/Pence faşist rejimi, bir yaş civarında olan küçük çocukları/bebekleri bile halen sınırda hapsediyor veya sınır dışı ediyor. Aileleri olsa da olmasa da Sınır Devriyesi tarafından gözaltına alınan çocuklar, ulaşım işçileri tarafından “denetlendikleri” çeşitli otellere yerleştiriliyor. Bu oteller resmi denetleme sisteminin dışında. Telefona, sağlıklı besinlere, tıbbi ve psikolojik sağlık hizmetlerine erişimde gerekli olan yasal düzenlemelere de tabi değiller. Ailelerin ve avukatların bu çocukları gözaltındayken bulmalarının veya sağlık durumlarını izlemelerinin hiçbir yolu yok.

Yıllardır iktidarda olan faşistler, göçmen ailelerin parçalanmasını en üst düzeye çıkaran politikalarda ısrar ettiler. Ne zaman önlerine yasal bir engel konulsa, hemen yasaları kenara attılar. Bob Avakian’ın Donald Trump – SOYKIRIMCI IRKÇIDIR (1) başlıklı yazı dizisinde belirttiği gibi,

“Pek çok kişi, tüm bunların Hitler’in Yahudileri toplama kamplarına koyarken onları “şeytan gibi göstermek” ve “suçlamak” için yaptığı türden şeyler olduğuna işaret etti. Hitler sonrasında 6 milyonu katletmişti.” 


Kaynaklar:

1)Donald Trump: SOYKIRIMCI IRKÇIDIR, Kaynak: https://yenikomunizm.com/donald-trump-soykirimci-irkcidir-3-bolum/

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER