Yeni Komünizm

Donald Trump’ın COVID-19’a Yakalanması ve Devam Eden Trump/Pence Rejiminin HEMEN ŞİMDİ Defedilmesi İhtiyacı Üzerine

Editörün Notu: Basına baktığımızda, Trump’ın sağlık durumu hakkında sürekli her dakika değişen ve çelişkili raporlar bulunmakta. Bunun açığa çıkmasından hemen sonra yazdığımız aşağıdaki yazı doğru olmayı sürdürmektedir.

Donald Trump ve faşizminin tehlikesinin farkında olup Trump’ın COVID-19’a yakalanmasının bunu belki de azıcık değiştirebileceğini…belki de Refuse Fascism tarafından çağrılan kitlesel, sürekli ve şiddet içermeyen protesto ile bu rejimi defetmek için sokaklarda mobilize olmamız gerekmediğini…belki de sadece “bekleyip ne olacağını görmemiz” gerektiğini düşünenlere:

HAYIR!

Donald Trump duvarın yıkılmasını ve toplama kamplarının kapatılmasını emretmeyecek. Şu an saldırıda olan kontrolündeki üniformalı ve üniformasız beyaz üstünlenmeci ve faşist haydutları geri çekmeyecek. Beyaz, Amerika doğumlu olmayan insanların oylarını bastırmak ve haklarını çiğnemek için planlarını bırakmayacak. “Siyahilerin hayatlarının önemli olduğuna” karar vermeyecek, “yola gelmeyecek” ve COVID veya hızla yok etmekte olduğu doğa konusunda “en sonunda bilimi dinlemeyecek”, kadınları ve LGBTQ bireylerin küçük düşürmeyi ve onların temel haklarını çiğnemeyi durdurmayacak… ya da kölelik anıtlarını yıkmayacak ve Siyahi tarihi konusunda bir ders almayacak.

Hastanelik olmak “yeni bir insan” yaratmıyor, onun rejiminin son derece tehlikeli doğasını da değiştirmiyor.

Aslına bakarsanız, o ve onun etrafında ve arkasında olanlar, seçimlere müdahale etmekte, yok etmekte ve saptırmaktadır ve EĞER seçimler yapılırsa Trump/Pence’i Beyaz Saray’dan alacak her tür sonucu kabul etmeyip etkisizleştirmek için planlarına inatla devam etmektedir. Ellerindeki her imkanı kullanarak iktidarda kalmayı hedeflemektedir. Sokağa çıkmadan, seçim sonuçlarına saldırmasını ve dünya karşısında oldu bittiye getirmesini beklemek çok fazla beklemek olur, daha başlamadan mücadeleyi terk edip teslim olmak anlamına gelir. Potansiyel olarak onlarınkinden çok daha fazla olan gücümüzü inşa edip göstermenin zamanı HEMEN ŞİMDİDİR, devasa sayıda oy kullanmaya hazırlanıyor olsak bile durum budur. Şiddet içermeyen, kitlesel ve yaratıcı eylemlerle -sonuçlarla yüzleşmekten doğan bir kararlılıkla- sokaklara gitmeliyiz, günlerce ve inşa ede ede bunu yapmalıyız.

Bob Avakian’ın yazdığı gibi:

Trump’ın ne olursa olsun yönetimde kalmasında ısrar eden faşistlerin fanatizmi, bu faşist rejimin temsil ettiği her şeyden bilinçli, tutkulu bir yoğunlukla nefret eden, insanlığa karşı bu rejimin oluşturduğu son derece gerçek, nesil tükenme seviyesindeki tehlikeyi fark eden ve bu rejimin gitmesi gerektiği kararlılığıyla yanıp tutuşan insan kitleleri tarafından karşılık bulmalı ve yenilmelidir!


Donald Trump, eşi Melania Trump, Beyaz Saray’da çalışan en azından birkaç kişi, bazı senatörler ve Trump/Pence rejiminin içinde ve etrafında olan diğer başka önemli figürler yakın zamanda COVID-19’a yakalandılar. Trump hastaneye yatırıldı.

Bundan kaynaklı ortaya çıkan pek çok durum var. Bunlar makalenin ileri bölümlerinde incelenecek. Ancak en önemli olan şeyin sahnenin ortasından çekilmesine izin verilmemelidir:

Trump ve Pence, etraflarındaki insanlar ve on yıllar boyunca organize olan faşist hareket faşist bir darbe girişiminin ortasındadır. Salı gecesi yaşanan karşılıklı açıklamalara gidelim, Trump arka arkaya gelen soruların karşısında beyaz üstünlenmeciliğini kınamayı reddetmişti.*

Biden resmi olarak kazanan ilan edilse dahi, iktidarı barışçıl bir şekilde teslim etmeyi reddetmektedir.

En şiddete yatkın ve en ırkçı destekçilerini isim vererek seçim sonuçları aleyhine olursa sokağa çıkmaları için “hazır durumda beklemeleri” konusunda cesaretlendiriyor. Seçim gününde insanları korkutmaları için takipçilerine seçim mecralarına gitmeleri çağrısında bulunuyor ve hedefini açıkça belirtiyor: “Demokrat şehirler” dediği bölgelerdeki özellikle Siyahi ve Latino halk bulunmaktadır. “Philadelphia’da kötü şeyler olduğunu” deklare etti. (Bu takipçiler Virginia ve Philadelphia eyaletlerindeki erken oy verme merkezlerinde bunu zaten yapmaktaydı.)

Münazarada Meclis’teki ve mahkemelerdeki -Yüksek Mahkeme de dahil- Cumhuriyetçi sayı fazlalığını oyu kaybetse dahi ikinci dönemini yapmak için kullanacağını açıkladı.

Kısacası, Bob Avakian’ın yazdığı gibi, Trump şimdiden seçimi çalmakta ve şiddet tehdidinde bulunmaktadır. Her ne olursa olsun, başkan olarak kalmak istediğini açıkça belirtmekte, kendini ve adamlarını aktif bir şekilde bunun için hazırlanmaktadır.

Bunların hiçbiri durmamıştır. Bu COVID bulgusu sonrasında olanların hiçbiri bu temel dinamiği değiştirmemiştir. Refuse Fascism’in üzerinde durduğu nokta, söyledikleri ve hazırlandığı şeyin -faşizmin yenilmesi için insanların sokağa  HEMEN ŞİMDİ ve günler boyunca çıkması gerektiği- gerçeği, Çarşamba sabahı, ya da bir önceki hafta ya da bir önceki ay kadar, bu yazıyı okumakta olduğunuz şu zaman için de geçerlidir. Trump/Pence ŞİMDİ DEFEDİLMELİ!

COVID Tanısından Ne Çıkartmalı?

Böyle bir durumda, bilginin saklandığı ve saptırılmakta olabileceği bir durumda öncelikle gerçek olduğundan kesinlikle emin olduğumuz şeyler üzerinde yoğunlaşmak önemlidir.

Süreç boyunca Beyaz Saray’dan çok az bilgilendirme yapıldığını biliyoruz.

Trump’ın COVID’in ciddiliğini reddetmeyi ve bilim topluluğu tarafından üzerinde anlaşma sağlanan son derece basit sağlık tedbirlerine dahi karşı çıkıp bunları sabote etmeyi rejiminin ve yeniden seçim kampanyasının köşe taşlarından biri yaptığını biliyoruz. Bunu başkanlık münazarasında ve öncesinde maske takmayı kabul etmiş olsa da, ailesinin ve çevresinin bazı üyelerinin oturduklarında maske takmayı reddetmelerine kadar ileriye götürdü.

Münazara personelinin ricalarını reddettiklerini ve oradaki insanları tehlikeye attıklarını biliyoruz. COVID-19 sebebiyle ABD’de 200.000’den fazla insanın öldüğünü, bunun dünyadaki en yüksek ölüm sayısı olduğunu ve benzer sayılabilecek gelişmişlikteki ülkelerle kıyaslandığında bu artışın en hızlısı olduğunu biliyoruz.

En iyi durumda bile eğer hastalık olumsuz bir etki yapacak olsaydı “ne olacağı” hiçbir zaman bilinmeyecek olsa da, bilimsel uzmanlar, rejimin çarpıtmaları, inkarları ve COVID’e ilişkin bilimi ciddiye almaması sebebiyle olan fazladan ölümlerin 100.000 civarında olabileceğini tahmin etmektedir.

Ancak tekrar etmek gerekirse, kesin olan bir şey var: Trump’ın olası mağlubiyeti ile sonuçlanacak herhangi bir seçim sonucunu anlamsız hale getirecek bir faşist darbe girişimine dair aktif bir biçimde hareket ediyorlar; bu durumda oy vermek zorunludur ancak yeterli değildir: SOKAĞA ÇIKMAK ZORUNDAYIZ.


*Münazaradan iki tam gün sonra, beyaz üstünlenmeciliğini kınamayı açıkça reddedişinin getirdiği devasa eleştirilere cevaben Trump, FOX News kanalında -münazarayı izleyenden çok çok daha küçük bir izleyici kitlesine- beyaz üstünlenmeciliğini ve Proud Boys’u [Gururlu Çocuklar] kınadığını söyledi. Ancak bu “geri adım” bir anlam ifade etmemektedir, çanın çalması geriye alınamaz. 

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.