Yeni Komünizm

Donald Trump’ın Kana Susamış Böbürlenmeleri, Ebu Bekir el-Bağdadi Suikastı… Ve En Fazla Terörü Kim Yağdırıyor?

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ABD emperyalistleri tarafından öldürülmesinin ardından ortaya çıkan duruma yönelik önemli notlar içermektedir. Haberin kaynağı için bkz: https://revcom.us/a/619/the-bloodthirsty-braggadocio-of-donald-trump-the-assassination-of-abu-bakr-al-baghdadi-en.html


Pazar sabahı dünya Donald Trump’ın Ebu Bekir el-Bağdadi’yi nasıl “öldürdüğümüze” yönelik pozlarıyla güne başladı, kendisi el-Bağdadi’nin korkaklığına değiniyor ve ölümüne ilişkin görseller sunuyordu.

ABD’nin IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’yi öldürmesinde, insanlığın çıkarları açısından ortada ne kutlanacak bir durum, ne de yas tutacak bir durum bulunuyor.

IŞİD, kitlesel tecavüzleri, insanları zorla dönüştürmesi ve zorla cahil bırakması, sadistik ritüellerden oluşan infazları, dokunduğu ve yönettiği her yerdeki Karanlık Çağ terörü ile tamamen gerici bir güçtür. Ancak IŞİD, açıktan bastırma ve insanların acı çekmesinde, Amerika’nın Ortadoğu’da onlarca yıldır izlediği terörün yanından dahi geçemez. Bu terör, bölge ekonomilerine ve siyasi yapılarına doğrudan ABD egemenliğini dayatmaktadır.

Irak’tan Lübnan’a, Filistin’den İran’a yürütülen, kışkırtılan, desteklenen ve bugün Yemen ve Afganistan’da arka çıkılan korkunç savaşlara kadar bütün bu savaşlar, darbeler, hükümet değişiklikleri Amerika’yı Baş Terörist yapmaktadır. Milyonlarca insan katledildi, milyonlarcası sürgüne gönderildi ve ABD’nin işgalleri, dolaylı savaşları ve vahşi rejimleri desteklemesinden ötürü kelimenin tam anlamıyla yüz milyonlarca insan sefaleti ve aşağılanmayı yaşadı. Bütün bunlar ABD’nin egemen olduğu kapitalizm-emperyalizm sisteminin sunduklarıdır.

Bir tarafta onlarca yıllık tahakkümü ve cinayetleriyle ABD, ve diğer yanda tamamen gerici IŞİD’in vahşi müdahaleleri arasındaki çelişki, bu durum gerçek bir kabustur. Bob Avakian (BA) bu durumu “sömürgeleştirilen ve ezilen insanlığın tarihsel açıdan miadı dolmuş katmanı ile, emperyalist sistemin tarihsel açıdan miadı dolmuş egemen katmanı” arasındaki çelişkinin bir parçası olarak karakterize eder. “Bu iki gerici kutup, birbirlerine karşıyken dahi, aynı zamanda birbirini güçlendirir.” Ve şu şekilde belirtir: “Eğer bu ‘miadı dolmuşlardan’ birinin yanında yer alırsanız, her ikisini de güçlendirmiş olursunuz.” (BAsics 1:28)

İnsanlığın başka bir yola ihtiyacı var – BA tarafından geliştirilen yeni komünizmin yoluna!

Burada şu durum da belirtilmelidir; Trump’ın gururlu bir şekilde el-Bağdadi’nin öldürülmesini tüyler ürpertici bir şekilde açıklaması ve resmi açıklamanın ardından basına yönelik konferansta böbürlenmeleri yalnızca iğrenç değil aynı zamanda yaymaya çalıştığı faşist mentalitenin de bir parçasıdır. Trump/Pence rejimi ve bunların kıyameti içeren dünya görüşleri, Amerikalıların hayatlarının diğer insanların yaşamından daha önemli olduğu iddiasındadır ve bununla birlikte, parmakları Twitter’da gezinen görev başındaki bu delinin aynı zamanda nükleer düğmeye de parmakları uzanabilmektedir ve bu durum dünya halkları için ciddi bir tehlike içermektedir. En kısa zamanda kitlesel, sürekli ve şiddet içermeyen bir mücadele ile devrilmesi gerekmektedir. Trump’ın suçlamalarla, kendi kişisel kazançları için “ulusal güvenliği” feda ettiği suçlamalarıyla karşı karşı olduğu bir dönemde, hiç şüphe yok ki, mevcut rejim bu ölüm durumunu siyasi inisiyatifi ele geçirmek, bunu korumak, devlet üzerindeki etkisini güçlendirmek ve faşist rejimi tamamen konsolide etme doğrultusunda kullanmaya çalışacaktır.

Ve Demokratlara gelirsek -onların bu sözde zafere yönelik alkışları ve aynı zamanda planlama dışında bırakılmalarına dair öfkeleri- bütün bu görüntü, bir keresinde Obama’nın yüz kızartıcı bir şekilde söylediği gibi, iş temel hedeflere geldiğinde Demokratların Trump ile “aynı takımda” olduğunu göstermektedir. Onlar için burada ve dünyanın her yerinde sistemlerinin halk kitleleri üzerindeki tahakkümü her şeyden önce gelir. ABD’nin Orta Doğu’da izlediği her bir çirkin icraata dahil olurlar. Nitekim, Cumartesi gününden önce Trump’ı “yeterince sert olmamasından” ötürü kınıyorlardı. Bütün bu durumlar, her ne kadar Demokratlarla rejim arasında çelişkiler olsa ve “tabandan” gelecek kitlesel bir mücadeleye potansiyel bir zemin sağlasa da, Demokratlara asla bel bağlanılamayacağını göstermektedir.

Bütün bu resme bakalım: hem ABD emperyalizmi hem de İslamcı köktencilik, bütün bu yollar insanlık için çıkmazdır. Yeniden BA’dan alıntılarsak, insanlığın iki seçeneği var: “ya bütün bunlarla yaşayacak ve gelecek kuşakları, ki eğer bir gelecekleri olacaksa, aynısını hatta daha kötüsünü yaşamaya mahkum edecekler… veya devrim yapacaklar!” Çok az şey bu gerçeği Ortadoğu’daki korkunç durumdan daha keskin bir şekilde ortaya koyabilir.

Cumhuriyetçi Parti Faşisttir!
Demokrat Parti de Kitlesel Savaş Suçları ve İnsanlığa Karşı Suçların Makinesidir!
Bu Sistem Reforme Edilemez – Bu Sistem DEVRİLMELİDİR!
Gerçek Bir Devrime İhtiyacımız Var!


Bu yeni sentezin geniş çapta ele alınması, hem bu toplumda hem de tüm dünyada acil olarak gereklidir; insanlar her yerde olan bitenin niçin böyle olduğunu, başka bir dünyanın mümkün olup olmadığını sorguluyor; insanlar her yerde “devrim” konuşuyor, ancak devrimin ne demek olduğu hakkında gerçek bir anlayışa sahip değiller, neyle karşı karşıya oldukları ve ne yapılması gerektiğini tahlil edip bunlarla baş etme konusunda ellerinde hiçbir bilimsel yaklaşımları yok; insanlar her yerde isyan edip ayağa kalkıyor, ancak elleri kolları bağlı ve tehditlerle çevrililer, aldatılıyorlar, ve kıyımcı ceberutların merhametine muhtaç bırakılıyorlar, ya da çoğu vakit barbar bir vahşet içeren geleneğin köleleştirici zincirlerini pekiştiren yollara sinsice sevk ediliyorlar; insanlar her yerde çaresiz yaşam şartlarından kurtulma yolları arıyor, ancak acılarının kaynağını ve karanlıktan aydınlığa götürecek yolu görmüyorlar.

-Bob Avakian
Alıntı Yapılan Yer: Devrimci Komünist Parti ABD Merkez Komitesi’nin 6 Resmi Kararı

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER