Yeni Komünizm

Faşizmi Reddet’e ve Trump/Pence Rejimi Kabusuna Son Vermenin Aciliyetini Hisseden Herkese

Editörün Notu: RefuseFascism.org tarafından yapılan aşağıdaki önemli açıklama 29 Ekim 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde ayrıca yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimizin dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/671/refuse-fascism-to-everyone-who-feels-the-urgent-need-to-end-the-nightmare-en.html


Seçim günü yaklaşıyor. Atmosfer Trump/Pence rejiminin barışçıl bir iktidar değişikliğine yanaşmayacağı, daha ziyade Trump’ın tabiriyle “devamlılık” doğrultusunda, yani bir seçim hırsızlığı olacağına yönelik tehditlerle gerginleşiyor. Gerçekte ise eğer bir dört yıl daha iktidarda kalırlarsa faşist ajandalarındaki sıçrama ile bu bütün insanlık için bir felaket olacak.

Bütün bunlar yaşanırken 10 milyonlarca insan Trump’ı defetmek için sandıklara akın etmiş durumda, bu insanlar umut ve endişe dolular. Riskler daha ağır olamazdı ve insanlar bu riskleri hissedebiliyorlar.

Faşizmi Reddet (Refuse Fascism) bu çöküntünün içinden halkı her gün sokaklara çağırıyor, kitleleri “şehirlerde ve şehir merkezlerinde” buluşturuyor. Halka olası bir seçim hırsızlığının yanı sıra, MAGA konvoyları, mitingleri ve seçim merkezlerinde silahlarıyla gözdağı veren gruplara karşı, birlikte öğrenen, birlikte çalışan ve birlikte hareket eden farklı güçlerle geniş bir koalisyon oluşturan kendi saflarımızın mobilize olması gerektiğini anlatmak için mücadele yürütüyor. Pek çok insan şimdilik sadece oy vermeye güvenerek “Trump kaybedince sokağa çıkarız” derken, Faşizmi Reddet ve çağrımıza kulak veren pek çok insan Los Angeles şehir merkezinde kafeslerin içerisinde göçmenlere yapılanları halka göstererek bu havayı dağıttı ve büyük bir etki yarattı. Bütün ülke çapında Kadın Yürüyüşünde ve teokratik-patriyarkal Amy Coney Barrett’in Yüksek Mahkemeye atanmasının onaylanması sırasında, Faşizmi Reddet bunların risklerini ortaya koymak için “damızlık kadınlar” şeklinde giyinerek gelişmelere müdahale etti ve orada da aynı talebi tekrarladı: Trump/Pence Hemen Şimdi Gitsin!

Ve şimdi seçim günü önümüzde duruyor. Seçimden önce engellerin aşılmasını ve milyonlarca insanın sokağa dökülmesine neden olacak bir şeyi tamamen göz ardı edemeyecek olsak da, ki bu şimdilik olası bir şey değildir, eğer Trump seçimlerin hileli olduğunu ilan etmeye başlarsa, oy sayımını durdurmaya çalışırsa veya herhangi başka bir şekilde seçimleri yok saymaya çalışırsa işte o zaman yaşanacak zorlu mücadeleler için hazırlanmamız gerekiyor.

Bunu yapmak için 2 etaplı bir planımız var:

1- Bugünden başlayarak seçim gününe kadar ve büyük ihtimalle daha sonrasında da ana toplanma yerlerimiz harekete geçmek isteyen insanlar için çekim merkezleri olmalıdır. Kararlı ve şiddet içermeyen yaratıcı eylemler ile insanları işlerin her zamanki gibi olduğu hayalinden uyandırmalıyız ve onlara şu gerçeği hatırlatmalıyız: Trump Şimdiden Seçimleri Çalıyor. Oy Vermemiz Gerekiyor. Ancak Sadece Oy Vermek Trump’ı Durdurmayacaktır!

2- Seçim gününden sonraki beş gün için, 3 Kasım’dan başlayarak 7 Kasım Cumartesi gününe kadarki süre için hazırlanmalıyız.

Trump/Pence rejimi büyük ihtimalle seçimleri çalmaya çalışacağı için bu beş gün kritik önemde olacaktır. Trump seçim gecesi kazananın önceden ilan edilmesini isteyecektir, çünkü kendisi de COVID’den korunmak için bilimi takip eden Demokrat seçmenlerin büyük çoğunluğunun posta yolu ile oy kullandıklarını çok iyi bilmektedir.

Oy sayımını bu şekilde durdurmaya çalışacaklar. Faşist Fox kanalı şüphe ve karışıklık yayacaktır. MAGA militanları ve faşist çeteleri sokaklara çıkacaktır. İlk beş gün karşı çıkılmadan geçirilmemelidir! Milyonlarca insan harekete geçirilmelidir. Oyların dağıtımı ve sayımı ile ilgilenen kurumlara gelecek sayımın durdurulmasına yönelik rejimden gelecek direktifler reddedilmeli ve bunlara karşı koyulmalıdır. TRUMP/PENCE HEMEN ŞİMDİ GİTSİN! talebi her yerde olmalıdır. Ve bu talep, rejimin gayrimeşru olarak seçimleri çalmaya yönelmesine karşı her yerde yankılandırılmalıdır.

Bu durumda ve özellikle de bu ilk beş gün içerisinde… çok açık bir kutuplaşma, bir araya gelecek çığlıklar, sokakları arşınlayan insanlar olmalıdır ve bunların hepsi tek bir talebe odaklanmalıdır: TRUMP/PENCE HEMEN ŞİMDİ GİTSİN! İnsanların güvenmek istedikleri ve arkasına yaslandıkları kurumun, oy vermenin, bu faşist rejimin yönetimi altında tersine çevrilen ve sökülüp atılan diğer normlar ve kurumlardan farkı olmadığı ve sadece buna güvenilemeyeceği gözler önüne serilmelidir.

Bu durumda… oyların gerçekten sayılmalarına yönelik talebe katılmak meşru olsa da, sadece bu “normal süreçlere” güvenmek olası bir Trump galibiyetini “meşrulaştırır” Çünkü Trump ve Cumhuriyetçilerin çoğu oyunun “normal kurallarını” çoktan değiştirdiler ve değiştirmeye de devam ediyorlar. Kuruluşundan bu yana RefuseFascism.org, faşist bir rejimin, “adil” veya adil olmayan yollarla gelse de her zaman gayrimeşru olduğunu söylemiştir. Bu ifade, devasa sayılarda kitlelerin beraber bir şekilde şiddet içermeyen eylemlerin içerisinde olması gerektiğini ve Demokratların önderliğinin çağrısına uyularak “sürecin tamamlanmasını beklemenin” -Biden’ın başkanlık münazarasında söylediği gibi- ya da sadece rejime karşı reaktif bir eylem planının değil fakat bizim talebimizin altının çizilmesi anlamına gelir. Ancak bundan sonra bütün süreçler ve kurumlar bir karşılık vermeye zorlanabilir, bu da bizim talebimizin kabullenmesini gerektirir, yani bu rejimin hemen gitmesini!

Eylem Planı Şu Şekildedir:

3 Kasım Salı Günü: Seçim Gecesi!

Akşam saat altıda seçimleri incelemek ve Faşizmi Reddet’in kurul üyelerinin yorumlarını dinlemek için Andy Zee ve Coco Das’ın sunacakları online bir webinarda buluşuyoruz. Sürece göre bunu kamuya açık bir meydanda izliyoruz.

Saat dokuzda toplanmak için OutNow! protestolarının yapıldığı meydana gidiyoruz, burada hep birlikte tartışıyor, birleşiyor, plan yapıyor ve organize oluyoruz. Ve en önemlisi sokaklara çıkmak için hazırlanıyoruz.

4 Kasım Çarşamba

Bugün akşamüstü saat beş için pek çok grup eylem çağrısı yaptı. Saat dörtte Trump/Pence Hemen Şimdi Gitsin! dövizleri ve flamalarıyla halkı meydanlarda toplamaya başlıyoruz ve diğer gruplarla beraber planlanmış eylemlerde yürüyüşe geçiyoruz, talebimiz: TRUMP/PENCE HEMEN ŞİMDİ GİTSİN!

5 Kasım Perşembe ve 6 Kasım Cuma

Faşist darbeyi durdurmak ve Trump/Pence Şimdi Gitsin talebimizi iletmek için çarpıcı ve yaratıcı eylem planlarıyla Trump/Pence rejiminin suçlarını teşhir ediyor ve iktidarda kalmalarına izin verilmesi halinde insanlığın karşı karşıya kalacağı riskleri teşhir ediyoruz.

7 Kasım Cumartesi

Bu gün ülke çapında kitlesel protestoların olacağı bir gün. Sokaklardan taşacağımız ve ülke çapında meydanları dolduracağımız bir gün. Bu faşist rejimin üstesinden gelmek için BİZLERİN sayısı ve insanlık için atacak yüreklerimiz belirleyici olacaktır.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.