Yeni Komünizm

Gazze’de Dr. Majed Jaber ile Röportaj:”Hiçbir Şey Yapamadığımız İçin Ölen Çok Sayıda Çocuğumuz Var”

 

Dr. Majed Jaber (mavi yelekli) Avrupa Gazze Hastanesi’nde bir hastayı tedavi ederken, Haziran, 2024.    Fotoğraf: Dr. Majed Jaber’in izniyle

 

Editörün notu: Aşağıda revcom.us ve The RNL-Revolution, Nothing Less!-Show muhabiri Alan Goodman’ın 22 Haziran’da Gazze’nin güneyindeki Avrupa Gazze Hastanesi’nde çalışan Filistinli bir doktor olan Dr. Majed Jaber ile yaptığı röportajdan bir kesit yer almaktadır. Röportaj, Dr. Jaber’in hastanede 24 saatlik bir vardiyada hayal edilemeyecek kadar zor koşullar altında çalıştığı sırada gerçekleşti; röportaj sırasında yakınlara düşen İsrail roketleri hastaneyi sarstı. Bu röportajdan daha fazlası için revcom.us ve The RNL Show’u takip etmeye devam edin.


 

 

Alan Goodman: Malzeme ve personel eksikliğinizle ilgili duruma geri dönmek istiyorum, ancak bunu yapmadan önce hastaneye kimlerin geldiğinden bahsedebilir misiniz? Yaygın bir kıtlık olduğunu biliyoruz, yaygın bir salgın durumu olduğunu biliyoruz. Yaygın yaralanmalar olduğunu biliyoruz. Ancak bu kadar çaresiz bir şekilde size gelen bu insanların kim olduğuna dair bize bir fikir verebilir misiniz?

 

Dr. Majed Jaber: Kesinlikle öyle. Çok sayıda yetersiz beslenme vakamız var, özellikle de çok yürek parçalayıcı hikayeleri olan çok yaşlı insanlar. Tüm çocuklarını kaybetmiş bir anne, eşini kaybetmiş bir baba ve onlara bakan kişiler görüyorsunuz ve bu insanlar depresyona giriyor. İlaçlarına çok uyumlu değiller; iyi beslenmiyorlar. Ve bize başvuruyorlar çünkü birileri bir şeylerin yanlış gittiğini fark etmiş ve çok yetersiz beslenmişler.

 

Tabii ki organize bir kıtlıktan, insanlarımızın açlıktan ölmesinden bahsediyorum. Gazze’ye girmesine izin verilen gıda miktarı özel olarak hesaplandı ve bu soykırım sırasında özel bir durum değil. Eğer 7 Ekim’den öncesine bakarsanız İsraillilerin yönergelerini görebilirsiniz. Gazze’de kişi başına kaç kalori düşeceğini hesaplıyorlar. Ve eğer düşünürseniz bu çok korkutucu. Ve şimdi çok daha şiddetli hale geldi. Bu yüzden çok sayıda bebeğin düşük kilolu olduğunu görüyorsunuz. Bu gerçekten zor bir durum çünkü bu bebekleri beslemeye çalışmak da bir sorun, tıbbi olarak konuşursak, bebeği birdenbire besleyemezsiniz, yeniden beslenme sendromu 1 yaşayabilirler; pek çok sorunla karşılaşabilirler.

Ayrıca, çocukların çoğu mama sütünü ya da anne sütünü tolere edemiyor. Bu özel formüle ihtiyaçları var ve bu formül genellikle çok pahalı. Bugünlerde Gazze’de buna sahip olamıyorsunuz ve çocuğun gözünüzün önünde öldüğünü görüyorsunuz. Bu konuda neredeyse hiçbir şey yapamıyorsunuz. Birçok vaka görüyoruz, daha berrak bir resim çizmek gerekirse, bu çocukların birçoğu kronik hastalıklarını tedavi ettirmek için Ürdün’e, Mısır’a gidiyordu çünkü sağlık sektörümüz çok yetersizdi ve şimdi, savaş başladıktan sonra, soykırım başladıktan sonra seyahat etmelerine izin verilmiyor. Ve bu konuda hiçbir şey yapamadığımız için bu çocukların büyük bir kısmı ölüyor.

 

Ve tabii ki, özellikle bu yaz boyunca, başta hepatit A olmak üzere pek çok bulaşıcı organizma salgını yaşandı. Burada çok sayıda kolera vakası olduğundan şüpheleniyoruz ki bu çok korkutucu. Gazze’nin orta bölgesinde bir ya da iki hasta öldü. Ve hatta bugün olduğu gibi, bilmiyorum, muhtemelen akut gastroenteritten muzdaribim, muhtemelen hepatit A olabilir. Benim gibi hijyen konusunda, yemek alışkanlıkları konusunda çok titiz olan doktorlar bile eninde sonunda enfekte olacak çünkü uygun hijyenik araçlardan yoksunuz.


DİPNOTLAR:

 

1  Bu, uzun süre yeterli beslenemeyen bir bebeğe aniden yiyecek verildiğinde tetiklenebilen tehlikeli bir durumdur.

 Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.