Yeni Komünizm

Gelen Sorular ve Yanıtları: Devrime ve Bob Avakian’ın Bilimsel Önderliğine İhtiyaç Üzerine

Gelen Sorular… Ve Yanıtları: 

Devrime ve Bob Avakian’ın Bilimsel Önderliğine İhtiyaç Üzerine

Diktatörlük, Devrim İhtiyacı ve Sonrası Üzerine

Devrim olmadan, bu sistemi devirmek için gerçek bir devrim olmadan içinde yaşamak zorunda kaldığımız sistemin, yani kapitalizm-emperyalizm sisteminin neden olduğu süregiden vahşete bir son vermenin imkanı bulunmamaktadır. Böyle bir devrim son derece karmaşık ve zor bir süreçtir. Önderlik olmadan bu devrimi gerçekleştirmenin imkanı yoktur. Bu herhangi bir önderlik değildir, en tutarlı bilimsel yöntem ve yaklaşıma dayanan bir önderlik olmalıdır.

Bob Avakian (BA) ile bu önderliğe sahibiz. Gerçek Bir Devrim İçin Şimdi Örgütlenmeye Yönelik Bir Deklarasyon, Bir Çağrı bu çok önemli gerçeği vurgulamaktadır:

“Bu ülkede şu ana dek böyle bir önder olmadı ve şu anda dünyada da böyle bir önder yok. Eğer bir gün özgürleşmek ve bu çılgınlığa bir son vermek istiyorsak, bu önderliği takip etmemeyi göze alamayız.”

Gerçek Bir Devrim İçin Şimdi Örgütlenmeye Yönelik Bir Deklarasyon, Bir Çağrı

Kapitalistlerin toplum üzerindeki şiddetli hakimiyetini (burjuvazinin diktatörlüğünü) kırmadan ve tüm baskı ve sömürüyü ortadan kaldırmak için hareket edecek kökten farklı bir sosyalist yönetim biçimi (proletaryanın devrimci diktatörlüğünü) kurmadan kökten farklı ve özgürleştirici bir toplum yaratamazsınız. Ve ancak bu sosyalist sistem sayesinde tüm dünyadaki devrimci mücadelelere en güçlü desteği verebilirsiniz.

Bu sistemi devirmek için milyonların devrimci mücadelesine yönelik strateji Bob Avakian’ın eserlerinde yer almaktadır. İktidarın ele geçirilmesinden başlayarak toplumu dönüştürmek için kapsamlı bir vizyon ve somut bir plan -radikal olarak özgürleştirici bir şekilde, tamamen farklı bir temel üzerinde- BA tarafından yazılan Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa‘da yer almaktadır.

Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa (Tasarı Önerisi)

Kaynak için bkz: Questions That Come Up… And Answers On Revolution And The Need For The Scientific Leadership Of Bob Avakian On Dictatorship, The Need For Revolution, And What Comes Next | revcom.us

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.