Yeni Komünizm

Gerici Rejimin “Turistin Gördüğü Herkes Aşılanacak” Çıkışı

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı web sitemizin takipçilerinden Edip Aras tarafından iletilmiştir. Okurlarımızın dikkatine sunarız.


Geçtiğimiz hafta başlayan “tam kapanma” ile pandemi sürecinin yönetimiyle ilgili çeşitli krizler ve tartışmalar baş gösterdi. Çeşitli marketlerde ped satışının “temel ihtiyaç olarak değerlendirilmemesi” sebebiyle yasaklanması, günümüzde hala gerici güçlerin ne kadar rezil ve çirkin bir şekilde kadın bedeni üzerindeki tahakkümlerini devam ettirdiğini göstermektedir. Kapanma adına getirilen yasakların bir diğer uygulanma biçimi ise turistler ve vatandaşlar ekseninde dönmektedir. Türkiye’ye gelen turistlerin çeşitli ayrıcalıklardan faydalanıp kapanmadan etkilenmemeleri ve vatandaşların bu kısıtlamalara tabi olması pek çok rahatsızlığı beraberinde getirdi. Tatil beldesi bölgelerde denize girenlere para cezası kesilmesinden sonra bir de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız” açıklaması toplumda bütün tepkileri üzerine çekti. Türkçü-İslamcı faşist iktidarın pandemiyi yönetim süreci, zaten artan hızıyla tonla gereksiz acılara sebep oluyorken ve burjuva muhalefet ve kitleler tarafından yoğun eleştirilere tabi tutuluyorken, Çavuşoğlu’nun açıklaması meseleyi başka bir boyuta taşıdı.

Bir Tutkal: Hakim Ulus Şovenizmi

Türkiye’ye gelen ve gelecek olan turistlerle vatandaşlar arasında olan bu kısıtlama farkları, birçok insanı tıpkı göçmen meselesine yaklaştıkları gibi yaklaşmaya itti. Birçok insan ve siyasi parti “el oğlu denize giriyor, biz kendi vatanımızın denizine giremiyoruz” tarzı çiğ çıkışlarda bulundu. “Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya! Turistler denize girsin diye bizi eve tıktınız. Turistler gibi denize giren vatandaşa ceza kestiniz. Yetmedi turistin görebileceği herkes aşılanacakmış. Aşı olmak tüm insanlarımızın hakkıdır! Turist kadar değeri yok mu bu milletin?” [1] açıklamalarını yapan Muharrem İnce ve “Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız demek nasıl bir akıl tutulmasıdır Sn. Mevlüt Çavuşoğlu? Siz bu milleti elaleme teba edemezsiniz!” [2] diyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’in açıklaması da meseleyle alakalı hakim ulus şovenizmini gösteren problemli bakış açılarındandır. Esasında bu durum, bir kesim insanın “imtiyazlı” oluşu ve bir kesimin ise bu “imtiyazlılara hizmet emesi zorunluluğu” dünyanın kapitalist-emperyalist sistem içerisinde ezen ve ezilen ülkeler şeklinde antagonistik bir biçimde bölünmesinden kaynaklıdır. Çavuşoğlu bu çelişki temelinde suçüstü olmuştur. Ve suçüstü olan sadece şu ya da bu sistemin yöneticisi değil, bir bütün olarak sistemin kendisidir.

Bu tip açıklamalar ve yaklaşımlar; geleneksel “vatan, millet” “yüce Türk milleti” pespayeliği daha fazla teşhir edilmelidir çünkü bunlar zehirli hakim ulus şovenizminin tezahürleridirler. Türk ulusunun “kendi toprağında” diğer uluslardan daha üstün bir konumda olması gerektiğini savunan niteliktedir. İnce’nin “turist kadar değer” söylemi ise insana, sanki çeşitli ulusları değil sokağın kenarına atılmış sandviç kağıtlarını kastettiğini zannettirir niteliktedir. Aynı zamanda Bahadır Erdem’in söylemi ve bu tip diğer söylemler ise Türkiye’nin de bir “refah devleti” olmasının ve dünya emperyalist yağmasından kendi payını almasının arzusunu temsil etmektedir.  AKP “araçsalcı” bir biçimde halka nasıl değer verdiğini Çavuşoğlu dilinden gösterse bile, AKP’nin kendisi de, hakim ulus şovenizmin güçlü bir bileşeni olduğu unutulmamalıdır.

Türkçü İslamcı faşist rejim ise zaten korkunç bir şekilde yönettiği pandemi sürecine bir berbat olay zinciri daha eklemiştir. Hakikatle derdi olan ve birçok durumda bilimi inkâr eden, bilim dışı hareket eden gerici rejim ise bu aşılama çalışmasını “halkımızın sağlığını gözeterek” [3] yaptığını iddia etmekte, turistle temas edebilecek insanların aşılanmasına öncelik vererek pandemi sürecinin iyi yönetildiğini iddia etmektedir ve birçok faşist rejimin yaptığı gibi kitleleri aldatmaktan geri kalmamaktadır. Bu gerici iktidar bilim dışı yöntemleriyle gereksiz acılara sebep olmaya devam etmektedir.

“İdeal Pandemi Yönetim Süreci”

Pandemi sürecinin yönetim şekli dünya çapında Hindistan, Türkiye, Brezilya gibi gerici iktidarların olduğu ülkelerde mevcut maddi şartlarda yapılabilenin bile çok daha kötüsüne ve çok daha acılısına sebep olmaktadır. Ancak virüsün ilk tespit edilmesinden bu yana pandeminin yönetim süreci enternasyonal bir süreçten uzakta ve ülke çıkarlarına sıkışmış vaziyettedir. Tıpkı çevre felaketi gibi son derece enternasyonal boyutta olan bu sorun da yine kapitalizm emperyalizm sisteminin sınırlarına hapsolmuş durumdadır. Türkiye’de bunun tezahürlerinden biri ise turist meselesidir. Mevcut durumda, yani pandemiden ötürü oluşan bu küresel kriz durumunda, iktidar, Türkiye’nin ekonomisinin en temel yapı taşlarından biri olan turizm sektöründen de olabildiğince az zararla çıkmaya itmektedir ve Türkçü-İslamcı rejimin temsil ettiği, palazladığı burjuvazinin önemli bir oranının turizm ve inşaat sektöründe olması, bunların pandemi süreciyle birlikte sömürü de istedikleri boyutlara ulaşamamaları, kiminin zarar etmesi sebebiyle bu çıkış bir dil sürçmesi olarak okunmamalıdır. Çavuşoğlu’nun bu sözünün Berlin’de söylenmesi de çok da tesadüf değildir. Bizzat yurt dışında bu sözleri söylüyor olması, iktidarın bu konudaki niyetini pekiştirecek niteliktedir. Her ne kadar Türkçü İslamcı rejim bu süreci yeterince kötü ve kitlelerin daha çok acı çekmesine sebep olacak şekilde yönetse de turist meselesi gibi durumlar sadece bu rejime özgü değil aynı zamanda sisteme içkin meselelerdir.


[1] https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bakan-cavusoglunun-asi-aciklamasina-siyasetcilerden-pes-pese-tepki-6417082/

[2] https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/bakan-cavusoglunun-asi-aciklamasina-siyasetcilerden-pes-pese-tepki-6417082/

[3] https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/mevlut-cavusogluna-turistin-gorebilecegi-herkesi-asilayacagiz-cumlesini-sordum-41805811

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER