Yeni Komünizm

Giuliani ve Lynch: Hitlervari Kısıtlamaları Bütün Ülke Çapında Hayata Geçirme Hayali

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 31 Ağustos 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/663/giuliani-lynch-dream-of-unleashing-hitler-style-clampdown-on-whole-country-en.html


26 Ağustos Çarşamba günü iki faşist pislik Patrick Lynch ve Rudy Giuliani, Trump’ı “kanun ve düzenin” başkanı olarak şakşaklamak için Cumhuriyetçi Ulusal Kongresi’nde (RNC) konuşma yaptı.

Bu ikisi Trump’ı şişirmek için biçilmiş kaftandı. Lynch, PBA’ya (“Devriye Polisleri Vahşeti Derneği” olarak adlandırılması gereken “Devriye Polisleri Yardımlaşma Derneği’ne”) başkanlık ediyor. 21 yıl içinde Lynch, NYPD’nin (New York Polis Departmanı’nın) katlettiği yüzlerce sivil cinayetin hepsini haklı göstermede hiç de başarısız değildi. 2014 yılında bir NYPD çetesi, kaçak sigara sattığı iddiasıyla Eric Garner’a saldırdı ve onu boğarak öldürdü. Garner ölmeden önce defalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvardı. Lynch’in yanıtı: “Konuşabiliyorsan nefes de alabilirsin!” oldu. Onu boğan polise “İşte olmasını istediğimiz polis memuru modeli budur” dedi.

Trump’ın yakın bir müttefiki olan Giuliani, 1994-2001 yılları arasında New York belediye başkanıydı. NYPD, ilk beş yılında en az 187 kişiyi katletti; binlerce insan da ayrıca saldırıya uğradı. NY polisleri, Giuliani yönetimindeki 1994 yılında turuncu plastik bir silahla oynadığı için 13 yaşındaki Nicholas Heyward Jr.’ı vurup katletti. Nicholas’ın son sözleri “Sadece oynuyoruz…” idi. Aynı yıl genç Porto Rikolu Anthony Baez, kazara bir polis arabasına denk gelen bir topun ardından boğularak öldürüldü. 1997’de 4 NYPD polisi Haitili göçmen Abner Louima’yı dövüp kelepçeledi, sonrada kendisini polis merkezine götürerek bir tuvalet fırçasının tahta sapıyla makatında işkence yaptılar. Sonrasında da kan ve dışkı ile kaplı fırçayı Louima’nın ağzına sıkıştırarak dişlerini kırdılar.

Bundan sonra, NYC’deki kitle polislerin her şeyi yapabileceklerini ve bundan sıyrılabileceklerini bildikleri bir dönem olan “Giuliani Döneminden” bahsetmeye başladılar.

Bu iki pislik, konuşmalarında üç ortak temayı ele aldı.

Birincisi, büyük şehirlerin “hızla yükselen” cinayetler ve diğer şiddet içeren sokak suçlarından (1) ötürü aslında rahatsız olduğunu iddia ettiler ve bu tür suçları, polis vahşetine ve sistematik ırkçılığa karşı milyonlarca kişinin kitlesel protestolarıyla aynı şeymiş gibi gösterdiler. Giuliani’ye göre, ilk protestolar hızla “isyanlara dönüştü… İşyerleri yakıldı ve kundaklandı, insanlar dövüldü, vuruldu ve öldürüldü. Polis memurlarına rutin olarak saldırıldı, kötü bir şekilde dövüldüler ve ara sıra da katlediler.” (2) Bu durumu gençlerin trajik bir şekilde silahla vurulması ile birleştirerek, şehirleri çok daha kötüye gitmenin eşiğindeki korkunç cehennem manzaraları olarak tasvir ettiler.

İkincisi, “radikal Demokratların” kelimenin tam anlamıyla -Giuliani’nin sözleriyle-“Suç yanlısı” ve “polis karşıtı” olduğunu ve kasıtlı olarak polislerin “ellerini bağladıklarını” öne sürdüler. Lynch, “Şu anda gördüğümüz şiddet ve kaos bir yan etki değil… Aslında bu [radikal solun] hedefidir!” dedi. Giuliani, Trump düşmanlarının Trump’ın “polisin görevi kötüye kullanma” sorununu çözmesinden ve onun daha da popüler hale gelmesinden korktuklarını iddia etti. “Black Lives Matter ve Antifa harekete geçti ve bir anda barışçıl protestoları vahşi, acımasız ayaklanmalara dönüştürdüler.” dedi. Bu arada Giuliani, Demokratların belediye başkanlarının polise tutuklama yapmama emrini verdiğini, Demokratların “isyanı bozmamak için isyancıları serbest bıraktıklarını” iddia etti. (3)

Üçüncü noktaları, ancak polis şiddetine yönelik tüm kısıtlamalar kaldırılırsa bu kabusun durdurulabileceği şeklindeydi. Ve bu ancak Demokratlar yoldan çekilirse (öyle ya da böyle) olabilirdi. Donald Trump da işte bunu yapacak kurtarıcıydı. Lynch, Demokratların “polis memurlarının işini yapmasını imkansız hale getirdiğini” söyledi… “Elimiz kolumuz bağlı.”

Özetlemek gerekirse: Sözde sokak suçlularının dövülmesi, yakalanması veya öldürülmesi gerekiyor. Protestocular aslında yalnızca kılık değiştirmiş sokak suçlularıdır; ve Demokratlar bu “suçlular” kadar kötüdür, hatta daha kötüdür. Giuliani ve Lynch’in tüm küstah yalanlarının ve histerik korku çığırtkanlığının amacı budur. Yalnızca halihazırda işledikleri birçok suçu haklı çıkarmakla kalmıyor, “nihai bir çözüm” için talepte bulunuyorlar. Demokratların yoldan çekildiği ve polislerin Trump’ın da söylediği gibi “sorunları bir günde temizleyebildiği” faşist bir düzen istiyorlar.

Lynch, Donald Trump’ın “kolluk kuvvetlerine, oraya gitmek ve buna bir son vermek için ihtiyaç duyulan destek ve araçları verdiğini” söyledi. Donald Trump, polis memurlarına “sizleri asla yarı yolda bırakmayacağım” sözünü veriyor. Giuliani şöyle diyor: “Donald Trump; ülkemize ve tüm insanlarımıza olan sınırsız sevgisi, disiplinli çalışma ahlakı, ilham verme konusundaki olağanüstü yeteneği ve hükümet sistemimize ilişkin derin anlayışıyla, Amerikan değerlerinin gücüne güvenebileceğimiz kişidir, kendisi milletimizi yeniden güvenli hale getirmiştir.”

İşler böyle giderse bu gerçek bir kabus olacak. Tıpkı Almanya’daki Hitler, İtalya’daki Mussolini, Şili’deki Pinochet faşist rejimlerine benzer şekilde veya İran’daki İslamcı Köktenciler, Filipinler’deki Duterte rejimi altında yaşananlar gibi bir kabus olacak… Bunlar bir bütün olarak halkın konuşamadığı, protesto edemediği, nefes alamadığı, insanların herhangi bir nedenden ötürü ya da ortada hiçbir sebep yokken devletten ve faşist örgütlerden aşırı şekilde şiddete maruz kaldığı toplumlardır.

Bu durumun yaşanmasını KABUL EDEMEYİZ.


1) ABD’de şiddet suçları aslında onlarca yıldır düşmektedir, fakat bu yıl küçük bir artış oldu. NYC’de Giuliani “Cinayet, ateş etme ve şiddet içeren suçlar geçmişte duyulmamış oranlarda artıyor” derken şiddet suçları rekor düşük seviyelere ulaşmıştı. 2001 yılında —Giuliani’nin belediye başkanı olarak geçirdiği sene— 2019’da işlenen cinayetlerin iki katından fazla cinayet işlendi.

2) Binlerce protestocunun polis ve faşist güçler tarafından “dövüldüğünü, vurulduğunu ve öldürüldüğünü” unutmayın. Görünüşe göre biri faşistler tarafından, diğeri ise bir mağazayı korurken bilinmeyen bir kişi tarafından öldürülmüş olsa da, bir kolluk kuvvetinin protestocu tarafından öldürülmesine dair tek bir örnek yoktur.

3) Oysa gerçekte, Demokratların belediye başkanları protestolara karşı muazzam bir baskı yaratmıştır, protestoların ilk iki haftasında ulusal çapta en az 10.000 kişi tutuklandı.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER