Yeni Komünizm

“GERÇEK Bir Devrim İçin Örgütlenin” Turuna Bağış Toplamak İçin Göçmen Topluluğunda Piknik

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı 16 Eylül 2019 tarihinde revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Kaynak için bkz: https://www.revcom.us/a/613/fundraising-picnic-for-revolution-tour-en.html


Devrim Turu’na yönelik “Sınırların Olmadığı Bir Dünya” bağış pikniğinin ikincisi 7 Eylül’de San Francisco Bay Area’da gerçekleştirildi. Trump’ın göçmen topluluklarına yönelik baskısının eli kulağında olduğu iki ay önceki durumla karşılaştırıldığında, topluluk yeniden sokaklara çıkmış durumda, satıcılar sokak köşelerindeler ve sokaklar haftasonu aktivitesi ile bir kez daha meşgul durumda. Bununla birlikte, El Paso’da yakın zaman önce yaşanan beyaz üstünlenmeci kitlesel cinayetler ve sürgün ve toplama kampları terörüyle endişe ve korkunun kara bulutları halen halkın yaşamını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu zemine rağmen, Devrim Turu’nun misyonu halka umut oldu. Pikniğin teması olan “Sınırların Olmadığı Bir Dünya” bu kara bulutları delip geçen güneş ışınlarına benziyor: Baskıya Hayır, Toplama Kamplarına Hayır, Çocukların Kafeslenmesine Hayır, Sınırdışı Edilmeye Hayır, Artık Yeter, Devrimden Daha Azı Değil, Daha İyi Bir Dünya Mümkün!

35’in üzerinde kişi bu başarılı pikniğe geldi, bunların en az 20’si göçmen topluluğundandı, özellikle de öne çıkan göçmen kadın örgütü üyeleri vardı ki, bunlar son iki yıllık süreçte Faşizmi Reddet’in (Refuse Fascism) pek çok protestosında ve kampların kapatılması mücadelesinde aktiflerdi.  Toplulukta yer alan bazıları için, faşizme karşı mücadele eden ve devrim için mücadeleye devam eden göçmen kadın grubunun düzenli varlığı yeni tanınıyordu. Öne çıkan etkinlik, orta sınıftan çeşitli ilerici fakat dindar kişiler, Faşizmi Reddet aktivistleri, Bir Daha Asla Şimdi Demek sanatçısı dahil olmak üzere bazı ilerici ve radikal düşünceli insanların da dikkatini çekti ve onlar tarafından desteklendi, bunlardan bazıları pikniğe geldiler, gelmeyenler de bağışları ve destekleriyle katkıda bulundular. Orta sınıftan yaşlı bir çifte bu etkinliğe niçin geldikleri sorulunca, göçmen kadınların grubunu gösterip şöyle yanıtladır; “Onlar meydan okuyorlar ve ben de onlarla birlikte meydan okuyorum”. Ayrıca, kendilerine pikniğin teması hakkında ne düşündükleri sorulduğunda çift şunu söyledi; “Daha iyi bir gelecek için mücadele ediyorlar ve bizler de bunu destekliyoruz.”

Etrafı saran 5 Durdur ve Devrim İçin 6 Dikkat Noktası‘nın* büyük görselleri ayrıca kamplarda ve sınırda ölen 8 çocuğun büyük afişleri ile kısa bir program düzenlendi. MC, sıcak karşılama sözlerinin ardından; tamamı emperyalist bir sistemin ürünü olan ve onun dokusuna işlenmiş durumdaki El Paso’daki toplu cinayetleri, çocuklara yönelik toplama kamplarındaki acımasız işkenceleri, gittikçe yoğunlaşan sınır dışı edilmeleri kınadı. Bütün bunlar, bu sistemi devirecek gerçek bir devrime yönelik haykırıştır – evet, devrime ihtiyacımız var, daha azına değil; sınırları olmayan bir dünyaya ihtiyacımız var. Bu nedenle Los Angeles’ta başlayan, Chicago’ya giden ve şimdi New York’ta olan ülke çapındaki Devrim Turu için bağış topluyoruz.

MC, ayrıca, El Paso’daki beyaz üstünlenmeci biri tarafından gerçekleşen katliamın ardından Devrim Turu’nun “Hangi taraftasın?” diyerek cesaretle meydan okuyan bir açıklama yaptığını ve Chicago’daki Lake Shore Drive’daki yoğun trafiğin engellendiğini belirtti.

Topluluğa bağış toplama etkinliklerini başlatan göçmen bir kadın aktivist, insanlara şöyle dedi: “Yaşanan şeyler birer dehşet, fakat pek çok kişi bunların olmadığını düşünüyor. Evet, oluyor, toplama kamplarında ölen çocukların fotoğraflarına bir bakın. Bunu durdurmalıyız, bu toplama kamplarını istemiyoruz, çocukların kafeslere tıkılmasını istemiyoruz, baskılara hayır, sınırları olmayan bir dünya istiyoruz. Yüzbinlerce insanın örgütlendiği ve sokaklara döküldüğü Porto Riko ve Hong Kong örneğinindeki gibi örgütlenmek ve bunlardan öğrenmek zorundayız. Bu pikniği, ülke çapında gerçek bir devrim turu için kaynak yaratmak için düzenliyoruz. Bu faşist rejimin gitmesi gerektiği sözünü yaymamız gerekiyor. Ve devrim için ilerlemek zorundayız.”

Bu piknik için yapılanmada aktif rol oynayan başka bir göçmen kadın, kimsenin zorlayamayacağı en zor işlerde çalışan göçmenlerin suçlu gibi muamele görmelerinin ve avlanmalarının ne kadar acı olduğunu dile getirdi. Ve çocuklar şimdilerde kafeslere atılıyorlar. Öfkeli bir şekilde konuştu, aynı zamanda devrim için arzusunu ve önder Bob Avakian’a saygılarını da dile getirdi.

Devrim Kulübü üyesi biri, bilimin ve BA’nın önderliğinin önemi hakkında özet bir konuşma yaptı. Sonrasında devrime olan ihtiyaca ve Devrim Turu’nun bu süreçteki kritik önemine değindi.

İnsanlar yemek yerken pek çok dostane etkileşim ve değerlendirme oldu, bunların pek çoğu reform mu, devrim mi meselesi etrafındaydı. Orta Amerika’daki önceki devrimler niçin kötü gitti? Bu Devrimi diğerlerinden farklı yapan şey nedir? ABD gibi güçlü bir ülkede devrim nasıl kazanacak? Etkinlikte BAsics‘in ve BA’nın diğer çalışmalarının tanıtımı yapıldı.

Bu piknikte $502 toplandı. Buna piknikteki katılımlar sonucunda toplanan $237 dahildir. Kalan kısım halktan gelen bağışlardı: $165 yerel bir hastanedeki doktorlar, hemşireler ve memurlardan geldi. Başka bir satıcı tarafından “Trump” pinyatası bağışlandı. Parktaki çocuklar ve yetişkinler tarafından bu pinyata paramparça edildi, bu da etkinlik için iyi bir final oldu.

Pikniğin sonunda, bir düzine göçmen kadın biraraya gelip video çektiler. Yüksek bir ruhla şöyle seslendiler: “Devrime ihtiyacımız var. Bunun için daha fazla güç gerekiyor, birlik olmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Devrime gidelim – evet, bunu yapabiliriz!”


Devrim İçin Dikkat Edilecek Noktalar

1. Bizler, insanlığın en yüksek çıkarlarını, devrimi ve komünizmi temsil etmek için mücadele yürütüyoruz. Devrimin kişisel amaçlar için kullanılmasına müsamaha gösteremeyiz.

2. Bizler, BÜTÜN zincirlerin kırılacağı bir dünya için mücadele yürütüyoruz. Kadınlar, erkekler ve farklı cinsiyetteki insanlar eşittir ve yoldaştır. Kadınlara yönelik fiziksel veya sözle tacize, kendilerine seks objeleri şeklinde davranılmasına veya insanların cinsiyetinden veya cinsel yönelimlerinden ötürü aşağılanmasına veya kendileriyle “dalga geçilmesine” müsamaha gösteremeyiz.

3. Bizler, sınırların olmayacağı, farklı halklar, kültürler ve diller arasında eşitlik olacağı bir dünya için mücadele yürütüyoruz. İnsanların ırkından, milletinden veya dilinden ötürü aşağılanmasına veya kendileriyle “dalga geçilmesine” müsamaha gösteremeyiz.

4. Bizler en fazla ezilenlerin yanındayız ve onların insanlığı kurtarma potansiyellerini – ve bizim de onlara önderlik etme sorumluluğumuz bulunduğunu asla görmezden gelemeyiz. Farklı kesimlerden insanı devrime kazanmak için çalışıyoruz ve insanlar arasında intikamcılığa müsamaha gösteremeyiz.

5. Bizler, başkalarının gözlemleri, içgörüleri ve eleştirilerini dinleyip bunlardan öğrenmeyi sürdürsek de, ne kadar rağbet görüp görmediğine bakmaksızın her zaman hakikati ararız ve hakikat için savaşırız.

6. Bizler, bu sistemi gerçekten devirmek ve bugün insanlar arasındaki yıkıcı, kısır çekişmelerin ötesinde tamamen daha iyi bir yol için ilerliyoruz. Ciddi olduğumuz için, bu aşamada şiddete başvurmuyoruz ve halka karşı ve halkın içindeki her tür şiddete karşı çıkıyoruz.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER