Yeni Komünizm

Harvard-Yale Futbol Maçını DURDURAN Yüzlerce İklim Protestocusuna Selam Olsun!

Editörün Notu: Harvard ve Yale futbol takımları arasındaki maç esnasında yaşanan protestonun haberi revcom.us web sitesinde yayınlanmış, ayrıca sosyal medyada geniş yer bulmuştur. Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/622/cheers-to-hundreds-of-climate-protesters-who-stopped-the-harvard-yale-football-game-en.html


ABD’de Cumartesi günü öğleden sonra New Haven’da oynanan Harvard-Yale futbol maçında, Connecticutlı protestocular tribünlerden sahaya girdiler ve “KİMSE KAZANMADI: YALE VE HARVARD İKLİM SUÇUNA KARIŞMIŞTIR” diyerek protesto gerçekleştirdiler. İki elit Ivy Lig üniversitesinin fosil yakıtlara yönelik yatırımlarından vazgeçmeleri talep edildi. Ayrıca Porto Riko’nun kapitalist yatırımcılara olan büyük borcunun iptali istendi. Harvard-Yale maçları, kolej sporları tarihinin en çok tartışılan rekabet alanlarından biridir ve öğrencilerin ve mezunların bu protestoya kalkışmaları ve sürece fiili katılımları önemsiz bir şey değildir, ve umuyoruz ki sonrakilerin habercisidir.

İlk yarı bittikten ve oyunun ikinci yarısı henüz başlamak üzereyken her iki okuldan da yaklaşık 70 protestocu koltuklarından kalktı ve orta sahaya oturdu. Onlara yüzlerce izleyici daha katıldı – protesto yaklaşık 500 kişinin katılımı ile zirve yaptı. İnsanlar meydan okurcasına direnişe başladıklarında ve bir örnek oluşturduklarında ne olabileceğine dair bu önemli ve dikkat çekici bir durumdur.

Eylemin başlaması ile maç durdu ve protesto yarım saatten fazla bir süre boyunca kablolu televizyonda canlı olarak yayınlandı. Birkaç düzine polis protestocuları kuşattı ve nihayetinde çoğu sahadan çıkmaya zorlandı. Yale News, “az sayıda öğrenci ve mezunun, yerlerinden kalkmayı reddettikten sonra tutuklandığını” bildirdi.

Protestonun parçası olan Harvard’tan bir son sınıf öğrencisi, “Hem korkutucu hem de heyecanlıydı.” dedi.

Harvard-Yale protestocularının, işleyişi kesintiye uğratan ve insanlığı ve tüm gezegeni tehdit eden iklim değişikliğinin aciliyetine dikkat çeken cesur, yaratıcı ve etkili eylemlerine selam olsun.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.