Yeni Komünizm

İsrail Hapishanelerinde Neden Bu Kadar Çok Filistinli Var?

Editörün notu: Aşağıda yer almakta olan ve bir okurumuzun yaptığı çevirinin orijinaline https://revcom.us/en/why-are-so-many-palestinians-israeli-jails linkinden ulaşabilirsiniz.


İsrail’in Gazze’ye yönelik topyekûn saldırısında 24 Kasım’da başlayan geçici ateşkesin önemli bir parçası, İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilerin üç katının serbest bırakılması karşılığında Hamas tarafından tutulan rehinelerin takas edilmesiydi.

Bu durum, İsrail hapishanelerinde neden bu kadar çok Filistinlinin tutulduğu sorusunu gündeme getirmiştir.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Associated Press, İsrail’in neredeyse tamamı Filistinli olan 1,200’den fazla tutukluyu bırakın yargılamayı, suçlama dahi olmaksızın alıkoyduğunu bildirmişti. Ve sadece 7 Ekim’den bu yana geçen haftalarda İsrail 2,000 ila 2,500 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail hapishanelerinden salıverilen ilk Filistinli kadın mahkumlar Al Jazeera’ya hücrelere kapatıldıklarını, aç bırakıldıklarını, içme suyundan mahrum bırakıldıklarını, dövüldüklerini ve salıverilmelerini kutladıkları takdirde tekrar hapse atılacaklarının söylendiğini anlattı. İsrail hapishanelerindeki pek çok Filistinli de İsrail’in “idari tutukluluk” politikası kapsamında tutuluyor. Bu, suçlama ya da yargılama olmaksızın birkaç aydan yıllara kadar tutuldukları ve yetkililerin açıklamadıkları nedenlerle bu tutukluluk sürelerini sık sık uzattıkları anlamına geliyor.

Filistinliler Suçlama ve Yargılama Olmaksızın Sistematik Olarak Gözaltında Tutuluyor

24 Kasım’da Associated Press’in haberine göre, “İsrail tutukluları genellikle suçlama olmaksızın aylarca alıkoyuyor. İnsan hakları grupları, yargılananların çoğunun, sanıkları neredeyse hiçbir zaman beraat ettirmeyen ve genellikle yasal süreci takip etmeyen askeri mahkemelere çıkarıldığını söylüyor.” (İsrail’de gözaltında tutulan Filistinlilerin hiçbir hakka sahip olmadıklarını ayrıntılı bir şekilde teşhir etmek için Harvard Hukuk Fakültesi Uluslararası İnsan Hakları Kliniği tarafından hazırlanan  İşgal Altındaki Batı Şeria’da Apartheid: İsrail’in Eylemlerinin Hukuki Analizi‘ne bakınız).

CNN’den Nima Elbagir’in haberine göre bu hafta rehine takası kapsamında serbest bırakılan 39 Filistinli arasında, İsrail’in faşist Güvenlik Bakanı Ben-Gvir’in serbest bırakılan mahkumları “terörist” ilan eden ve serbest bırakılmalarını kutlayan Filistinlilerin terörist olarak suçlanacağı yönündeki emrini uygulayan Doğu Kudüs’teki bazı Filistinliler de vardı. Serbest bırakılan Filistinliler arasında 16 yaşında tutuklanan 17 çocuk da vardı. Bunların çoğu hiçbir suçtan hüküm giymedi. Resmi olarak tutuklananlardan bazıları, İsrail’in bombardıman kurbanlarına yönelik temel insani sempatiyi ifade etmeyi bile suç sayan acımasız “terörle mücadele” yasaları kapsamında “sosyal medyada kışkırtma” ile suçlandı.

Filistinlileri suçsuz yere yakalayıp gözaltına almak ve süresiz olarak İsrail hapishanelerinde tutmak, esasen apartheid baskısını ve soykırıma varan etnik temizliği uygulamak için mazlum Filistin halkına bir bütün olarak terör uygulamanın bir biçimidir.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.