Yeni Komünizm

Minneapolis: Siyahi Adam, Polis Tarafından Katledilerken “Nefes Alamıyorum!” Diyordu

25 Mayıs Pazartesi günü, George Floyd, Minneapolis’te polis tarafından “sahtecilik yaptığı şüphesiyle” durduruldu. Tanıklar tarafından kaydedilen videoda Siyahi adam kelepçelenmiş bir şekilde yerde dururken domuzlardan birinin diziyle boynuna bastırdığı görülüyor. Floyd bu sırada devamlı bir şekilde “Nefes alamıyorum.” ve “Beni öldürmeyin!” diyor. Birkaç dakika sonra da hareket etmeyi bırakıyor. Polis tarafından katledilen bir başka Siyahi!

Ne tür bir sistem sahtecilik suçlamasının cezasını ölüm olarak verir? Daha ne kadar bir süre boyunca Siyahi halk, polis tacizlerine, polist terörüne maruz kalacak?  Haksız soğukkanlı cinayetler daha ne kadar devam edecek? Dört yüz yıldır, adaletsizlik yaratan bu sisteme ne zaman son vereceğiz?

Binlerce Kişi Minneapolis’te Protestolar için Sokaktaydı

Salı günü, George Floyd’un polis tarafından katledilişinin videosunun ortaya çıkmasıyla birlikte binlerce öfkeli protestocu Minneapolis sokaklarını doldurdu. Saat 17.30’u biraz geçtikten sonra insanlar Floyd’un katledildiği bölgeden, üç numaralı polis karakoluna doğru yürüyüşe geçtiler. “Nefes alamıyorum” sloganları atan kitle bir yandan da katil polislerin de hızlı bir şekilde yargılanmasını talep ettiler. Minneapolis Star Tribune gazetesine göre, “Bir noktada protestocular, polislerin araçlarıyla yaptıkları barikatı taşlayıp, su şişeleri fırlatmaya başladılar.” WCCO kanalının aktardığına göre polis saat 19.30 civarında, protestocuların karakolun önüne doluşmaya başlaması üzerine, hızlı bir şekilde bölgede bariyerler kurdu. Aynı şekilde polisin insanlara karşı göz yaşartıcı gaz ve biber gazı kullandığıyla ilgili çok sayıda ifade var.

Ülkenin başka bir tarafında ise, Salı günü akşamüstü yüzlerce insan spontane bir şekilde Houston’ın üçüncü bölgesinde yer alan Özgürlük Parkı’nda toplandılar. Katledilen George Floyd bu bölgede yetişmiş ve yakınlardaki Yates lisesinde eğitim görmüştü. Halk bu parkın etrafında toplandı ve bazıları Özgürlük Caddesi’ne doğru yöneldiler. Bir adam, muhabirlere, “Korumalarının da hizmetlerinin de canı cehenneme! Öldürmek ve yok etmek için buradalar.” dedi.

Chicago’da polis karargahının önünde George Floyd için Adalet protestosu düzenlendi. Devrim Kulübü de (Revolution Club) bu eylemin parçasıydı.

Bazı ünlüler de konuya dair açıklamalar yaptılar. Bunların arasında: emekli beyzbolcu Donte Stallworth tweetinde Floyd’un katlediliş videosunu paylaştı ve altına “Neden NFL oyuncuları diz çökerler?: Bir milyon sebepten bir tanesi.” yazdı. NBA yıldızı Lebron James ise Instagram hesabından yaptığı paylaşımda yan yana iki fotoğraf koydu. Bunlardan bir tanesi Floyd’un boynunun üstüne dizini bastıran polis, diğeri ise San Francisco 49 takımının oyuncusu Colin Kaepernick’in Siyahi insanların polis tarafından katledilmelerini protesto etmek için milli marş sırasında diz çöktüğü bir görüntüydü. Demokrat Partili Minnesota senatörü Amy Klobuchar’ın ‘’soruşturma’’ çağrısına, oyuncu Rosanna Arquette Twitter’dan şu cevabı verdi: “Olan şey şudur, sizin polislerinizden biri güpegündüz insanlar izlerken bu adamı katletti. Cinayetle yargılanması gerekiyor!”


“Editörün notu: Tyisha Miller, 1998 yılında Riverside California’da vurularak öldürülen 19 yaşında Afro-Amerikan bir kadındı. Miller zorla arabasından çıkarıldı, polis aniden gözünü açtığını ve silahı olduğunu iddia etti, kendisine 23 kez ateş edildi, en az 12 atışla vurularak katletildi. Bob Avakian’ın aşağıda değindikleri bu konuya işaret etmektedir.”

“Eğer bu durumu bundan farklı bir şekilde ele alamıyorsanız, defolup gidin! Yalnızca bu durum özelinde değil, yeryüzünden defolup gidin! Halk kitlelerinin önünden çekilin. Çünkü bildiğiniz üzere, bu durumu çok daha iyi sonuç verecek pek çok farklı biçimde ele alabiliriz. Ve açıkçası, eğer devlet gücümüz olsaydı ve benzer durumla karşılaşmış olsaydık, halktan birinin art niyetli bir şekilde öldürülmesi yerine önce kendi halkımızın polisi ölmüş olurdu. Eğer gerçekten halka hizmet etmeye çalışıyorsanız yapmanız gereken şey budur. Art niyetli bir şekilde halktan birini katletmek yerine oraya gidersiniz ve hayatınızı ortaya koyarsınız. Bütün bu “hizmet etmek ve korumak” zırvalığının canı cehenneme! Eğer orada hizmet etmek ve korumak için bulunuyorlarsa, bu sahneyi yönetirken yaptıklarından başka bir yol bulmaları gerekirdi. Bundan çok daha iyi bir çözüm bulmaları gerekirdi ve bulabilirlerdi de. Proletarya iktidardayken meseleyi ele alma şekli böyledir ve böylesi şeyleri -yeniden ele alacaktır- proletarya iktidarda olduğunda halk kitlelerinin yaşamına değer verecektir. İktidardaki burjuvazinin polislerinin rolü, art niyetli bir şekilde, provokasyon olmadan gereksiz yere öldürmek de dahil olmak üzere halk kitlelerini terörize etmektir, çünkü gelişigüzel izlenen terör, kitleleri daha geniş çaplı olarak etkiler. Buna kalkışmaktan hoşlanmalarının nedenlerinden biri ve kalkışmalarının temel işlevi halk kitlelerine karşı amaçsızca ve keyfi şekilde terör uygulamaktır.”

BAsics 2:16, Bob Avakian

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.