Yeni Komünizm

Polisin ve Beyaz Üstünlenmecilerin Cinayetlerine Son Verme Mücadelesini Kavrayın ve Bunu Trump/Pence Rejimini İktidardan Gönderme Mücadelesiyle Birleştirin

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı Devrimci Komünist Parti, ABD’nin önde gelen devrimcilerinden yoldaş Carl Dix tarafından yazılmış ve 21 Ekim 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Carl Dix, Devrimci Komünist Parti’nin bir temsilcisi, aynı zamanda Bob Avakian’ın, onun önderliğinin ve komünizmin yeni sentezinin vizyoner bir takipçisi ve savunucusudur. 1960’lardan gelen ve komünizme yönelen cesur bir özgürlük ve devrim savaşçısıdır. Dix, haksız Vietnam Savaşı’na katılıp savaşmayı reddettiği için iki yıl askeri hapishanede tutulmuştur. Pişman olmadan hapishaneden çıkmış ve Devrimci Komünist Parti, ABD’nin (DKP, ABD) kurucu üyesi olarak tüm hayatını insanlığın kurtuluşuna adamıştır. Carl, Faşizmi Reddet‘in (Refuse Fascism) kurucularından biridir, ayrıca Cornel West ile birlikte polisin kitlesel gözaltı ve tutuklamalarına karşı Stop Mass Incarceration Network (SMIN) inisiyatifini kurmuştur. Bununla birlikte 2015’te New York City’de binlerce kişiyi sokaklara döken polis terörünün durdurulmasını talep eden Rise Up October‘ı başlatmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/670/take-the-struggle-to-end-murder-by-police-&-white-supremacy-higher-en.html


George Floyd. Breonna Taylor. Elijah McClain. Yaz başında ülkeyi kasıp kavuran ayaklanmalar gerekliydi ve haklıydı. Bu ayaklanma güzeldi ve güçlüydü!

Ardından Trump/Pence faşizmi geri döndü: Protestolarımızı tehdit edildi ve hatta Kenosha’da yaşandığı gibi protestocuların üzerine arabalı silahlı katiller sürüldü, insanlar haydutlar ve beyaz üstünlükçüler tarafından katledildi; yeni yasalar, polisler ve mahkemeler protestolara önderlik edenleri milyon dolarlık kefaletlerle hapse attı ve intikam almak için geri döndüler. Bunlar haklı isyana karşı yapılan bir “karşı devrimdi” ve BİZLERİN, halkın çok daha güçlü bir şekilde şu an geri dönmesi gerekiyor!

Bu kitlesel direnişin sürdürülmesi ve yükseltilmesi gerekiyor. Bob Avakian’ın da dediği gibi, polis cinayetlerinin artık daha fazla YAŞANMAYACAĞI bir dünyaya doğru gitmemiz gerekiyor. Bu bir devrimi ve bu sistemin devrilmesini gerektirecektir. Trump işleri ileriye taşıyabilir ve yürüttüğü faşist darbesini tamamlayabilirse, bu mücadele -ve diğer BÜTÜN toplumsal adalet mücadeleleri- kaybedilecektir. Sadece bu harekete değil; Siyahilere, göçmenlere, kadınlara ve LGBTQ bireylere ve diğer ezilen halklara karşı baskının seviyesi son 100 yılda görülmemiş bir düzeye gelecektir… ve hatta daha da kötüsü olabilir.

Daha önce kitlesel hapislerin, polis cinayetlerinin ve bir neslin suçlu sayılmasının hızlı bir soykırım haline dönüşebilecek yavaş bir soykırım olduğunu söylemiştim. Oyla veya oy olmadan, Trump’ın açıkça söylediği ve yapmaya niyetlendiği gibi bu rejim şiddet kullanarak -meşru olmayan bir şekilde- iktidarda kalırsa bu soykırım hızlandırılabilir ve sonuçları korkunç olabilir.

Bu durum işte bu kadar ciddidir.

Beyaz üstünlüğüne ve polis terörüne karşı mücadele, yürütülen diğer tüm önemli mücadelelerle birlikte, Faşizmi Reddet’in çağrısı ile şiddet içermeyen kitlesel protestolar aracılığıyla bu rejimi HEMEN ŞİMDİ devirmek için ölüm kalım savaşına girilmesi zorunludur!

Trump Soykırımcı Bir Irkçıdır

  • Central Park 5’lisine karşı bir linç atmosferi yaratmaya çalıştı ve onlar temize çıkarıldıktan sonra bile hapiste olmaları konusunda ısrar etmeye devam etti.
  • Charlottesville’de yürüyüş yapan, protestoculara saldıran ve hatta onlardan biri olan Heather Heyer’i öldüren KKK mensuplarını ve Nazileri “iyi insanlar” olarak değerlendirdi.
  • Polis cinayetlerine karşı çoğunlukla barışçıl protestoları “kanunsuzluk” olarak kınamaktadır.
  • Polislerin Jacob Blake’i sırtından vurmasından birkaç gün sonra, polis departmanını yaptığı iyi işten dolayı tebrik etmek için Kenosha’ya gitti!
  • Protestoculara ve siyasi muhaliflerine karşı isyan çıkarmak ve vatana ihanet ile tehditler savurdu.
  • Protestoları bastırmak ve faşist haydutları serbest bırakmak için paramiliter federal ajanlar gönderdi.

Bu daha başlangıç ve eğer iktidarda kalırsa, çok ama çok daha beteri olacak! Trump’ın Adalet Bakanlığı, polisler için Jim Crow dönemi ayrımcılığına, temel hakların reddine ve linç çetesi terörüne giden yolu açan politikalar üretiyor. Bunu 21. yüzyıl yüksek teknolojili bir denetleme geri dönüşü ile yapıyorlar. Ve Trump iktidarda kalmaya niyetleniyor!

Trump/Pence rejimi bir darbe yürütüyor ve seçimlere müdahale ediyor. Postayla oylamanın meşruluğu konusunda şüphe uyandırmaya çalışıyor, Siyahi, Latino ve Yerli halklar gibi çeşitli kesimlerin oy vermesini zorlaştırmaya çalışıyor, eski askeri personeli “seçim gözlemcileri” olarak işe alıyor (kentsel bölgelerdeki seçmenleri bastırmak için beyaz üstünlükçü serserileri topluyor) ve kıçını beyaz sarayda tutmak için son savunma hattı olarak Yargıtay’a başka bir faşist yargıcı atamak için acele ediyor.

Bu faşizmdir; protesto hakkının polisler ve mahkemeler tarafından yasal olarak ya da faşist fırtına birlikleri tarafından hukuk dışı olarak bastırıldığı ve baskının arttığı bir yönetim biçimidir. Bu düzende haklı mücadeleler kısıtlanacak ve bastırılacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı, adaletsizlikten nefret eden biriyseniz, sokağa çıkmanız gerekiyor. 22 Ekim 2020’de, Polis Vahşetini Durdurmak İçin Ulusal Protesto Günü olacak ve başka zamanlarda da Breonna Taylor, George Floyd ve aşağılık polisler tarafından katledilen diğerlerinin isimleri söylenecek.

VE protestoları her gün sürdürmek gerekiyor; Faşizmi Reddet’in çağrısına uyup sokaklarda kalarak Trump/Pence HEMEN ŞİMDİ GİTSİN! talebini yükseltmemiz gerekiyor: Özellikle de sizleri 24 Ekim’de ülke çapında bir düzineden fazla şehirde yapılacak kitlesel protesto meclislerine katılmaya davet ediyorum.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER