Yeni Komünizm

Robert Mackey, Bob Avakian’ı Dürüst Olmayan Bir Şekilde Şeytanlaştırıyor, Devrimi Siliyor ve Gerçeği Çöpe Atıyor. The Intercept Bunun mu Yayında Olacak?

Editörün Notu: Sunsara Taylor’un aşağıdaki yazısı 18 Temmuz 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Türkçe çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: Robert Mackey Dishonestly Demonizes Bob Avakian, Erases Revolution, and Trashes the Truth WILL THE INTERCEPT STAND BY THIS? | revcom.us


The Intercept, kendisini “ödüllü bir haber kuruluşu” olarak tanımlıyor. Resmi politikaları şöyle başlıyor: “Bizler Intercept’te, güçlüleri sorumlu tutmak için çalışıyoruz…”

Ancak Robert Mackey, Intercept’te 14 Temmuz’da yayınlanan “Kürtaj Hakları Aktivistleri Protestolardaki Yeni Grup Önderliğini Aşırı Sol Bir Tarikatın Cephesi Olarak Adlandırıyor” başlıklı bir makalede “güçlüleri” hedef almak yerine tam tersini yapıyor.

Mackey, yazısında amacını bu ülkenin güçlü yöneticilerinin ve sistemlerinin en amansız düşmanını -devrimci önder Bob Avakian’ı- karalamaya yöneltiyor.

Başka bir yerde, Rise Up 4 Abortion Rights (ki ben de çok farklı politik perspektiflerden diğerleriyle birlikte bunun bir parçasıyım), Mackey’nin ilkesiz saldırıları ve iftira dolu yalanlarını tamamen reddetmektedir (1)

Bu yazıda özellikle Mackey’nin Bob Avakian’ı ve gerçek devrimi nasıl hedef aldığı konusunda tamamen gazetecilik dürüstlüğü noksanlığına odaklanmak ve Intercept’in Mackey’nin makalesine kendi sitelerinde yanıt vermem için bana yer açmaları talebimi kamuoyuna açıklamak istiyorum.

Devrimi Silmek İçin Bob Avakian’ın İptal Edilmesi

Mackey, başlığından başlayarak bu eserinde tekrar tekrar Bob Avakian’ın ve onu takip eden devrimci komünistlerin (revcomların) bir “kült” olduğu yönündeki yüklü suçlamayı yükseltiyor. Bu hiç de tarafsız gazetecilik değildir. Herkes tarikatların ürkütücü, düşüncesiz ve tehlikeli olduğunu bilir. Herkes onların zarar verici olduğunu bilir.

İletilmek istenen açık mesaj, Bob Avakian’ın aşağıdaki gibi sorular üzerinde yaptığı ve yapmakta olduğu çok ciddi, bilimsel ve devam eden çalışmalardan oluşan muazzam bir yapıyla meşgul olmaya veya bunları dikkate almaya gerek olmadığıdır. Bu sorular şunlardır: İçinde yaşadığımız sistem neden reforme edilemez? Neden devrilmeli ve bu nasıl olacak? (Niçin Gerçek Bir Devrime İhtiyaç Duyarız ve Devrimi Gerçekten Nasıl Yapabiliriz) Biz bu devrimi yaptıktan sonra her tür baskı ve sömürüyü ortadan kaldıracak yeni bir toplumun somut ve ulaşılabilir vizyonu nedir? (Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa) Ve dahası. Bob Avakian’ın, mevcut derin kriz anında, derinleşen bölünmeler ve iç savaş olasılığının başgösterdiği bir anda bir devrimin nasıl yapılacağına dair yol haritasından bahsetmiyorum bile. (Felaket Bir Şey Ya da Gerçekten Özgürleştirici Bir Şey: Derin Kriz, Derinleşen Bölünmeler, Yaklaşan İç Savaş Olasılığı – Ve Acilen İhtiyaç Duyulan Devrim)

Bize hükmeden sistemi yöneten güçlüler ve onu devam ettirmekten çıkarı olan diğerleri için ne kadar uygun kaçıyor. İnsanlığın ihtiyaç duyduğu şeyden ve Intercept’in iddia ettiği şeyden ne kadar da uzak ve alakasız!

Bir Trump Yöntemi

Intercept’in politikaları, “gerçeğe uygun ve agresif raporlama” taahhütlerini vurgulayarak devam ediyor. Mackey kesinlikle saldırgandır, ancak onun eseri gerçeğin peşinde değil. Gerçeği bulmak, delilleri nereye götürürse götürsün bunları takip etmeyi gerektirir. Mackey, kirli ve korkutucu “kült” suçlaması için kanıt sunma iddiasında bile değil.

Aksine, bulduğu “en iyi şey”, “birçok insan bunu söylüyor” argümanı. Bu durumda ise, insanların kürtaj haklarının devrilmesine karşı savaşmaları doğrultusunda kesinlikle hiçbir şey yapmayan sözde “hareketin” birçok “woke (uyanık)” oportünisti bunu söylüyor. Ne olmuş ki!

Mackey’nin Yöntemi Trumpçıdır

Unutmayın, Trump pek çok dürüst olmayan, sıklıkla çılgınca ve düpedüz tehlikeli iddialarından birini desteklemesi istendiğinde sık sık şu ifadeye geri dönerdi: “Birçok kişi böyle söylüyor!” Elbette, Trump’ın öne sürdüğü deli faşist komplo teorileri birçok kez diğer faşist kaçıklar ve komplo teorisyenleri tarafından söylendi. Fakat bunların -ve bunlar o zamanlar her eleştirel düşünür ve ciddi muhabir için açıktı- söylediklerinin doğru olup olmadığıyla kesinlikle hiçbir ilgisi yoktu.

Mackey’nin gazetecilik dürüstlüğü nerede?

Bob Avakian’ı İptal Etmenin Hizmetinde Devrimi Yok Etme

Intercept politikaları şunları vurguluyor: “[Yazarlarımızın] haberlerinde doğru olmaları konusunda ısrarcıyız; yöntemlerinde titiz, kapsamlı ve etik…”

Revcom.us web sitesini dürüstçe ziyaret eden ya da Bob Avakian’ın kitaplarından, makalelerinden ve şu ana kadar on yıllardır yaptığı konuşmalardan herhangi birine bakan herkes için şu açıktır,  biz devrimci komünistlerin ve Bob Avakian’ın her şeyden önce gelen bir misyonu var: Gerçek bir devrim yapmak ve insanlığı kurtarmak!

Devrim yapmaya kendimizi adadık çünkü derin analizler ve revcom.us’ta belgelenen kanıtlar temelinde, içinde yaşadığımız kapitalizm-emperyalizm sisteminin reforme edilemeyeceğine ve bu toplumu ve dünyamızı karakterize eden birçok baskı ve sömürü biçimine son vermek için bu sistemin devrilmesi gerektiğine bizler ikna olduk. Bu temelde, web sitemizde de açıkça görüldüğü gibi, Bob Avakian tarafından oluşturulan önderliği ve yeni komünizmi gururla takip ediyor ve cesaretle savaşıyoruz, çünkü Bob Avakian gerçek kurtuluşa giden yolda böyle bir devrim için gerekli olan stratejiyi, bilimsel yaklaşımı, vizyonu ve önderliği şekillendirmede atılımlar yapmıştır.

Bununla birlikte, Mackey, devrimci komünistlerin “60’ların eski radikali Bob Avakian’ının fikirlerini yaymaya adanmış” olduğunu dürüst olmayan bir şekilde iddia ettiğinde, bu devrim misyonunu silmektedir. Bu durum, Anthony Fauci’nin kendisini sadece basın toplantıları düzenlemeye adamış biri olduğunu iddia ederken, Fauci’nin kendisini bir ömür boyu halk sağlığına adadığı ve basın toplantılarının bu misyonun hizmetinde olduğu gerçeğini göz ardı edip sildiğini iddia etmeye benzer.

Bunun Mackey açısından “dürüst bir hata” olma ihtimali çok zayıf. Mackey’nin devrimci komünistlerin Bob Avakian’ı (BA) duyurma çabalarının nedenlerine ilişkin yaptığı bu çarpıtma, Mackey’nin eserinde yükselttiği, BA’ya yönelik ilkesiz saldırılarda yapılan çarpıtmaların tıpatıp aynısıdır. Bu, Mackey’nin makalesinde alıntıladığı devrimci komünistlerin resmi açıklamasının tamamı içinde önemli ölçüde reddedilen bir çarpıtmadır.

Devrimci komünistlerin saldırılara verdiği resmi yanıttan:

“Bu “koalisyon”, cahil ve sorumsuz kült etiketinin ticaretini yapıyor. Bunu desteklemek için, “Devrimci komünistlerin kendi web sitesi, sosyal değişimi sağlamanın tek etkili yolunun Avakian’ın liderliğini ve öğretilerini takip etmek olduğunu iddia ediyor” diye yazıyorlar.

Hayır. Devrimci komünistlerin web sitesi, Bob Avakian’ın önderliğinin ve öne sürdüğü yeni komünizmin devrim yapmak ve insanlığı özgürleştirmek için, bu kapitalist-emperyalist imparatorluğun tüm zincirlerini kırmak için, dünyanın korkunç bölünmesi, baskıcı sosyal ilişkileri ve düşmanca çatışmaları ile onun sistemden kurtulmak için bunun kesinlikle gerekli olduğunu iddia ediyor.  Bu saldıranlar belirsiz bir “sosyal değişimden” bahsediyorlar ama bizim bahsettiğimiz -ve bu doğrultuda çalıştığımız şey- gerçek bir devrimdir.”

Ancak, Mackey bu ifadeden alıntı yaptığında bunu seçici bir şekilde yapıyor. “Belirsiz toplumsal değişim” ile “gerçek bir devrim” arasındaki karşıtlığı tamamen ortadan kaldırıyor.

Bu şekilde Mackey, devrimci komünistlerin BA’nın çalışmalarının önemine dair kanıtlarını daha boş ve ürkütücü bir şekilde salt düşüncesiz övgüler olarak tasvir etmeye çalışıyor. Ya da kendi ifadesiyle, Bob Avakian’ı öyle bir övüyor ki, “kült” suçlamasını güçlendiriyor gibi görünüyor.

Mackey Yoruma Yönelik İletişime Geçmedi

Intercept politikaları şunu vurguluyor: “Yayınlarımızda adil olmaya çalışıyoruz; insanlar ve kurumlara, onlar hakkında önemli ifşaatlar içeren bir haber yayınlamadan önce muhabirlerin sorularına yanıt vermeleri için makul bir pencere bırakmak anlamına geliyor.”

Yine de Mackey, makalesiyle Rise Up 4 Abortion Rights’a karşı dürüst olmayan ve son derece zarar verici iddialara odaklanmış olsa da, yorum için ne bana ne de Rise Up 4 Abortion Rights’ın diğer ortak başlatıcılarından herhangi birine ulaşmadı.

Mackey, devrimci komünistlerin suçlamalarına, karalamalarına ve kısır çarpıtmalarına özellikle de devrimci lider Bob Avakian çalışmada ana odak noktası olmasına rağmen, ilgili yoruma dair devrimci komünistlerle temasa geçmedi.

Peki gazetecilik dürüstlüğü nerede kaldı?

Intercept, Mackey’nin Dürüst Olmayan Sürecini İkiye Katlıyor

Bu sorunu Mackey’e ve editörlerine, onun iftira niteliğindeki yazısına esaslı bir şekilde yanıt vermek için web sitelerinde son derece makul bir alan talebinde bulunduğum bir e-postada belirttim.

Intercept’in Washington editörü Nausicaa Renner, talebimi reddederken “Rob, yorum için Rise Up 4 Abortion Rights’a ulaşmıştı…” şeklinde yazdı.

Mackey’nin Rise Up 4 Abortion Rights kadar aslında Bayan Renner’a da dürüst davranmadığı geldi aklıma. Belki de ona yalnızca Rise Up’a bir e-posta göndereceğini söyledi ama ne diyeceğini söylemedi.

Bu yüzden Bayan Renner’a bunun böyle olmadığını hemen açıkladım. Mackey, 27 Haziran’da Rise Up 4 Abortion Rights’a son derece dar ve spesifik bir taleple yazmıştı.

İsmiyle, Rise Up’ın kendisiyle temasa geçeceğini umduğu genç bir aktivisti belirtti ve “The Intercept’te bu genç aktivistin viral yorumlarına verdiği yanıt hakkında yazan bir muhabir” olduğunu açıkladı.

Bu açıkça Rise Up liderlerine yorum yapmak veya revcom.us’a ulaşmaktan çok farklı bir durumdur.

Mackey’nin genç aktivistle temasa geçme talebine yanıt verme sürecinde, Sam Goldman adlı bir Rise Up organizatörü, makalenin konusunu Mackey’e sormak için inisiyatif aldı. Mackey, makalenin viral videoya odaklanacağı konusunda bir kez daha ısrar etti, bu bağlamda -videoya verilen diğer tepkilerle birlikte- Rise Up’a yapılan saldırıları gündeme getirecekti.

Açıkça görüldüğü gibi, Mackey’nin makalesi kesinlikle iddia ettiği gibi genç aktivistin viral yorumlarına odaklanmıyor. Makalesi bu videodan bahsederken -başlığında ve çalışmanın büyük bölümünde belirtildiği gibi- açıkça Rise Up’a ve devrimci komünistlere, özellikle Bob Avakian’a ve bana yöneltilen aslı astarı olmayan tehlikeli iddia ve suçlamalara odaklanmaktadır. Alıntı yaptığı yalanların ve karalamaların çoğu viral videodan önce geldi, bazıları yıllara göreydi.

Şimdiye kadar Bayan Renner, Mackey’nin 27 Haziran’daki tamamen yanıltıcı olan e-postasına yanıt olarak ilettiğim maili görmezden geldi.

Gazetecilik dürüstlüğü nerede kaldı?

Sonuç

Mackey’nin makalesi yalnızca hakikate karşıdır. Ayrıca Intercept okurları açısından da hakikatler aleyhine çalışan yöntemler konusunda oldukça eğiticidir. Mackey’nin makalesi, şu haliyle yalnızca hareketleri ve ciddi devrimcileri yok etmeye katkıda bulunabilecek tehlikeli McCarthyci saldırılarla Intercept’in gazetecilik titizliği konusundaki damgasını taşıyor. Belirli gruplarla aynı fikirde olsunlar ya da olmasınlar, gerçeği ve geleceği önemseyen herkes tarafından bu keşmekeşe şiddetle karşı çıkılmalıdır.

Intercept’ten, Mackey’nin gerçeği yerle bir eden makalesine yanıt vermem için sitelerinde bana yer vererek, gazetecilik dürüstlüğünün temel standartlarına ve kendi belirttiği politikalarına uymasını zaten istemiştim.

Şimdi, Mackey’nin 14 Temmuz tarihli makalesinin sahtekârlığını ve korku tacirliğini düşünceli bir şekilde dile getirmiş Intercept’in birçok okurundan, cevap vermem için bana yer açmaları açısından bu mesajı her yere yaymalarını ve sesinizi benim sesime eklemelerini rica ediyorum.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER