Yeni Komünizm

Sahte Marksist Slavoj Zizek Fransa’da Kanun ve Düzen İstiyor

Editörün notu:Aşağıdaki yazı 31 Temmuz 2023 tarihinde Bob Avakian’ın yeni komünizminin takipçisi olan Raymond Lotta tarafından yazılmış ve revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimizin dikkatine sunarız.


Şişirilmiş gerzeğin yeni gerici saçmalıkları zarar vermeye devam ediyor

Sahte Marksist Slavoj Zizek kendini bir kere daha hakim kapitalist-emperyalist düzenin içerisine hizalanmış buldu. Fransa’da Nahel Merzouk isimli 17 yaşındaki gencin polis tarafından katledilmesinin akabinde; Siyahi, Arap ve Müslüman gençliğin başını çektiği meşru ayaklanmayı takiben Zizek New Statesman için hasta edici bir makale kaleme aldı ve başlığını da acayip bir şekilde ‘’Sol Kanun ve Düzeni Benimsemeli’’ diye attı.

Beni, satır satır bir çürütme yapmak gibi tiksindirici bir işten bağışlayın. Ancak çakma filozof Zizek böylesi ayaklanma ve isyanların sadece ‘’yoksullara zarar verdiği’’ şeklindeki gerici klişeyi tekrarlıyor: Otobüsleri hedef almak ve ‘’sıradan insanların geçimlerini sürdüren altyapıları yıkmak’’ diyor Zizek ve böylesi eylemlerin sadece sağcı güçlerin eline koz verdiğini ve onların daha sert önlem çağrısına neden olduğu konusunda endişeleniyor. Yani Zizek’in bu acayip siyasi mantığına göre ‘’kamu güvenliği’’ meselesinde sağın elini güçlendirmek yerine ‘’sol’’ onları kendi oyununda mağlup etmeli ve ‘’kanun ve düzen sloganını kendisininmiş gibi benimsemeli.’’

Tam da gençlik sokaklara çıkmış, polis terörü, gündelikleşmiş şiddet ve bu sistemin umutsuzluğuna HAYIR derken, acımasız baskı ve faşist şeytanlaştırılmayla karşı karşıyayken alim profesör Zizek, çok ihtiyaç duyulan ‘’kanun ve düzen’’ için hiçbir kafa karışıklığı olmaması adına ‘’kamu alanlarını terörize eden genç çeteler’’ hayaletini canlandırıyor.

Ezilenlerle değil ezenlerle saf tuttuğun için, bu dünyanın vahşetlerinin çözülmesinin tek çözümü olan kapitalist-emperyalist sistemi alaşağı ederek gerçek bir devrim yapmanın üstünü çizdiğin için: Siktir git Slavoj Zizek! Bu durumda Zizek baskıya karşı direnişi de bertaraf ediyor ki bu ayaklanma zaten bu direnişle ilgilidir ve şayet böylesi bir direniş olmazsa insanların boyunları bir daha kalkamayacak şekilde bükülür. Zizek aynı zamanda bu ayaklanmanın tali yönlerini tutuyor: Otobüslerin yakılması ve küçük işletmelerin yağmalanması gibi. Bu yönler büyük ölçüde pozitif ve meşru olanın üstünü çizmek için kullanılıyor.

Bu arada bütün bunlar Zizek’in siyasi ve ahlaki çalkantılardaki çirkin emperyal-şovenist vakayinamesindeki yeni bir örnek:

  • 2015 yılında mülteciler; neokolonyal yağma, savaşlar ve müdahalelerden kaynaklı Avrupa’ya itildiklerinde; denizlerde boğulduklarında (hala devam ediyor); duvarlar, faşistler ve polisle karşılaştıklarında (hala devam ediyor) ve insani muameleyle iltica talep ettiklerinde Zizek ‘’Avrupa’nın değerlerini’’ savunan makaleler yazdı ve demeçler verdi. Bunlarda ‘’Avrupa’nın sadece suçluluk duygusuyla kapılarını açamayacağını’’ tartıştı.
  • 2016 yılında Donald Trump’a desteğini ilan etti. Bunun için gerekçesi, Trump’ın başkanlık zaferinin ‘’çok büyük bir uyanış’’ gerçekleştirmeye yardımcı olacağıydı.
  • 2022’de ABD’nin Rusya ile Ukrayna’daki vekalet savaşı kızıştığında Zizek, Guardian gazetesinde ‘’Ukrayna’ya en azından tam destek vermeyi borçluyuz ve bunu yapabilmek için daha güçlü bir NATO’ya ihtiyacımız var’’ iddiasında bulundu.

Kapanış için bir düşünce olarak: Akademik ve aydın çevrelerde Zizek’i provokatif bir kültür yorumcusu olarak veya zeki, kör göze parmak sokan siyasi bir ‘’muhalif’’ olarak görenler: Uyanmanın zamanı geldi! Slavoj Zizek emperyalizmin arsız ve utanmaz bir savunucusudur.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER