Yeni Komünizm

Sarsılmış Masumiyet ve Ölümcül İllüzyonlar: Bunlardan Kurtulmanın Zamanı Geldi

Şu an da faşist çetelerin Kongreyi basmasının ardından hiçbir şekilde böylesine bir şiddeti ve olabildiğine polis dayanışmasını görmeyi beklemediklerini söyleyenler…

Bundan altı ay önce Bob Avakian’ın yazdıklarını okuyabilirdiniz, kendisi şöyle demişti :

‘’Ve her şekilde Trump kaybetmesi halinde seçimlerin “hileli” olduğunu söylemek için sahayı hazırlıyor. Son seçimlerde, ortaya çıkan sonuçlara rağmen, eğer kaybederse bunu reddedeceğini söylediğini bir hatırlayın. Şimdi kendisi Michigan ve başka eyaletlerde insanların mail aracılığıyla oy vermesinin büyük bir aldatmaca olduğunu iddia ediyor. Aslına bakılırsa bu sadece legal değil aynı zamanda koronavirüs koşulları düşünülürse çok daha makul bir durum. Aynı zamanda Trump ve Cumhuriyetçi Parti oyları bastırmak, özellikle de kendileri aleyhine oy verecek kesimlerin oylarını bastırmak için çoktan harekete geçtiler. Ve bunların hepsi büyük ihtimalle, seçim zamanı yaklaştıkça daha da büyüyerek devam edecek.

Daha da ötesi, eğer seçimler gerçekleşir ve Trump kaybederse, Trump sonuçları kabul etmeyi reddeder ve kendisinin hala başkan olduğunu söylerse, Trump’ın bütün o faşist takipçileri -yani şimdiden silahlarla yürüyüşler düzenleyen, seçilmiş görevliler de dahil olmak üzere insanları tehdit eden bu kesimler-  eğer Trump seçimleri “aldatmaca” ilan eder ve Trump tarafından bu yarışı desteklemeye davet edilirse ne olacak zannediyorsunuz? 2016 seçim kampanyasında rakibi Hillary Clinton’ı nasıl tehdit ettiğini hatırlayın. Trump’ın açık bir şekilde polis ve ordu arasında, motorcular arasında ve ‘’sert’’ insanlar arasında ne kadar çok desteği olduğundan bahsettiğini hatırlayın. Ve daha şimdilerde Trump, polis şiddeti ve katliamlarına karşı süren protestoları bastırmak için orduyla şiddetli bir şekilde olayları bastırmakla tehdit ediyor.

Eğer seçimler bir şekilde gerçekleşir ve Trump kaybeder ve hatta seçim sonuçlarını kabul ederse, bu MAGA şapkalı destekçileri silahlarla ayaklanmasa bile gerçekten de basit bir şekilde gideceklerini ya da pasif bir şekilde köşelerine çekilip sonraki seçimi bekleyeceklerini mi zannediyorsunuz?’’

Hiçbir şekilde böyle sahneler görmeyi beklemeyenler ve şu an da Joe Biden ve Demokratlardan şiddetli bir şekilde şu ya da bu reformu uygulamaya koymasını bekleyenler (sanki bu faşist güçler pasif bir şekilde sıvışacaklarmış ve sanki Demokratlar Amerikan emperyalizminin çıkarlarının devam ettirilmesi ve geliştirilmesinden, ülkede ve dünyada sömürüden ve baskıdan sorumlu temel bir kurum değilmiş gibi) hala aynı makalede yer alan ŞUNU okuyabilirsiniz :

Trump/Pence rejiminin deliliklerine cevap olarak bir tür “normalliği” düşünmekten kendilerini alıkoyamayanlar. Unutun bunu, çünkü bu gerçekleşmeyecek!

‘’Ve kimse bu sistemin ‘’normalliğine’’ dönmek istememeli. Bu sistemin “normalliği” her zaman Siyahi halkın ve diğer etnitiselerden halkların barbarca baskılanmasını ve bu baskının uygulanabilmesi için sistemli teröre, şiddette ve katliama maruz kalmasını içeriyordu. Bu sistemin “normalliği” her zaman, göçmenlere, kadınlara, LGBTQ bireylere karşı acımasız ayrımcılığı, ikiyüzlülüğü ve şiddetti içeriyordu. “Öteki” kabul edilen herkesin “aşağılık” ya da “yabancı” olarak damgalanmasını içeriyordu. Her zaman haksız imparatorluk savaşlarını, insanlığa karşı devamlı işlenen suçları içeriyordu. Şimdiyse çevreyi yok etmesi ve nükleer savaş tehdidiyle bütün insanlığın varoluşuna karşı bir tehdit oluşturuyor.’’

İnsanlar üzerinde şoka neden olan aynı illüzyonlar ve ihtiyacımız olan ve karşı karşıya olduğumuz gerçekliği kavramamıza gösterilen aynı direnç ; BA’nın analizlerinde yoğunlaşmış bir şekilde ön plana çıkarttığı ve çıkış yolunu da önerdiği insanlığa çok pahalıya mal olabilecek olan illüzyonlar ve dirençlerdir. Çünkü bu savaş henüz bitmemiştir. Ve kesinlikle bu illüzyonlara ve dirençlere yapışıp kalmak bu kritik noktadan bir dönüşten ziyade kesinlikle bir felaket ile sonuçlanacaktır.

Bu baskılara bir son vermek ve varoluşumuz için bu vahim zamanda insanlık için ileriye doğru bir yol çizmek konusunda ciddi olan ve olmaya devam eden herkes bu lider ve onun eserlerine ciddi bir şekilde girişmelidir.


Kaynak: https://revcom.us/a/682/outraged-innocence-and-deadly-illusions-time-to-break-free-en.html

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.