Yeni Komünizm

Trump Şimdiden Seçimlere Saldırıyor

YeniKomunizm.com Editör Notu: Aşağıdaki makale 7 Eylül 2020 tarihinde revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimiz için aktarıyoruz.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/664/trump-regime-attacks-elections-in-advance-en.html


Revcom.us Editör Notu: Bu rejimi devirmenin aciliyetini vurgulamak amacıyla, Trump-Pence rejiminin faşist gelişimine dair önemli boyutları hızlı bir şekilde bilgilenmeleri açısından okurlara aktarmayı hedefliyoruz.


Son birkaç hafta boyunca Trump yürütme gücüne olan erişimini geniş çapta 3 Kasım seçimlerini “kazanmak”, gasp etmek ya da seçimlerin itibarını sarsmak için kullandı, ki bunların herhangi biri rejiminin iktidarda kalıp faşist gücünü konsolide etmesini olanaklı kılabilir.

Bunun ön cephesi COVID-19 pandemisinden ötürü bu yıl yaygın olarak kullanılacak posta yoluyla oy kullanmaya saldırmak gibi görünüyor. Trump posta yoluyla oy kullanmanın “politika tarihinin en büyük hilesi” olacağını iddia ediyor ve bunu kanıtlamak için “yolsuzluk” öykülerini çılgınca çarpıtıyor. Adalet Bakanı Bill Barr, posta yoluyla oy kullanmanın “ateşle oynamak” olduğunu ve “bizim çok yakında bölünmüş bir ülke” olacağımız söylemlerinde bulunarak kaygı verici şekilde şiddet imasında bulundu.

Her ne kadar Beyaz Saray posta yoluyla oy kullanmanın sadece bir “felaket” olacağını iddia etse de rejim gayet aleni bir şekilde bu seçimi sabote etmek için çalışıyor. Trump’ın Posta Hizmetleri Bakanı Louis DeJoy, posta ofislerinden posta düzenleme aletlerini söktürdü, ülkenin her tarafında sokaklardaki posta kutularını kaldırttı ve işçilerin fazla mesailerini kesti, böylece Posta Hizmetlerinin -beklenen milyonlarca oy pusulasının postalanmasından kat kat az olan- mevcut postalarla dahi başa çıkmasını imkânsız hale getirdi. 4 Eylül Cuma günü Florida’da bir Demokrat kongre üyesi, işçilerden Temmuzdan beri depoları dolduran teslim edilmemiş postaların varlığını öğrenip iki posta ofisini ziyaret etme girişiminde bulundu ancak iki yerde de posta polisi tarafından engellenip tehdit edildi.

Cumhuriyetçi parti ordunun eski mensupları da dahil olmak üzere Siyahilerin ve başka etnisitelerden halkların yaşadığı mahalleleri “gözlemlemek” maksadıyla (yani başka bir deyişle korkutmak için)  “seçim gözlemcileri” organize ediyor.

Bütün bunların üstüne, Trump, North Carolina’daki destekçilerini kanun dışı bir şey yapmaya, bir kez postayla bir kez de yüz yüze oy kullanarak iki defa oy kullanmayı denemeye teşvik etti. Devlet Seçim Kurulu hemen “Seçimde iki defa oy kullanmak kanunlara aykırıdır” şeklinde cevap verdi. Adalet Bakanı Barr onun iki kere oy kullanmanın yasadışı olduğunu bilmediğini söyleyerek Trump’ı destekledi. Ancak buradaki tek mesele yasallık değil. Trump’ın yapmaya çalıştığı insanların bu yolla -tabii ki seçmen yolsuzluğu olacak şekilde- iki defa oy kullanmayı başarabilecekleri önerisini ortaya koyarak posta yoluyla oy kullanmaya karşı daha çok güvensizlik aşılamak.

Bütün bu saçmalıkların bir amacı var:

*Araştırmalar Biden’ın seçmenlerinin Trump seçmenlerine kıyasla posta yoluyla oy kullanmaya çok daha yatkın olduklarını bildiriyor, yani bunu sabote etmek Biden’a gidecek oyların belki de Trump’ın “kazanmasına” yetecek kadar baskılamayı başarabilir. (Ve bu Trump’ın seçimleri gasp etmek için kullandığı tek yol olmaktan fazlasıyla uzak.)

*Eğer Trump seçim gününde yüz yüze oyu kazanırsa, posta yoluyla kullanılan oyların “geçerli olmadığı” ve sayılmamaları gerektiği yönünde ısrar edebilir. Sonrasında “zafer” ilan edip kazandığına dair “temellendirilmiş kanıtlar” yaratmayı deneyebilir ve protestoları engellemek için federal kuvvetleri ve ona bağlı paramiliter milisleri mobilize edebilir. Seçim pek tabi mahkeme salonunda bitebilir, ancak Trump federal mahkemeleri kendi lehine oy kullanma ihtimali yüksek hakimlerle doldurdu bile.

*Eğer bu işe yaramazsa ve Biden başkan olursa, Trump’ın seçimlere saldırıları zaten Biden’ın başkanlığını “gayrimeşru kılacaktır”, böylece bu başkanlığı aksatacak, felç edecek veya makamından gönderecek yeni faşist şiddet dalgalarının temelini atmış olacaktır.

Bütün bunların öne çıkardığı nokta, Bob Avakian’ın 1 Ağustos Bildirisi’nde de vurguladığı gibi, Trump’a karşı oy kullanmanın çok önemli olduğu, “Bu rejimi göndermek için sadece oy vermeye bel bağlamanın neredeyse kesin olarak çok kötü ve hatta felakete neden olacağıdır.” Ve “Bu rejimin HEMEN ŞİMDİ! (OUT NOW!) gitmesi gerektiği şeklindeki birleştirici talep etrafında şu an gerçekten büyük ve sürekli bir seferberlik kurmak kritik ve ivedi bir önem taşıyor! – Ve eğer durum gerektiriyorsa, seçimden sonra bile buna devam etmeye hazır olma yönelimi ile bunun yapılması gerekiyor.”

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.