Yeni Komünizm

Uyarı: Trump İran’a Askeri Saldırı Seçeneklerini Değerlendiriyor. ABD’nin İran’a Saldırısını Kabul Etmiyoruz. Trump/Pence Hemen Şimdi Gitsin!

Editörün Notu: Aşağıdaki açıklama 16 Kasım 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/674/alert-trump-considers-options-for-military-attack-on-iran-en.html


New York Times bugün1, geçen Perşembe günü Oval Ofis toplantısında Trump’ın “kıdemli danışmanlarına… İran’ın ana nükleer sahasına karşı önümüzdeki haftalarda harekete geçme seçenekleri olup olmadığını sorduğunu” aktardı. Times‘a göre, “Bir dizi kıdemli danışman başkanı askeri bir müdahale seçeğinden caydırdı.” Ancak bu durum Trump’ın savaş başlatma tehlikesinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Times, Trump’ın “İran’ın varlıklarını ve müttefiklerini vurmanın yollarını arıyor olabileceğini” ifşa eden “idari yetkililerden” alıntı yaptı…

Her ne sebeple olursa olsun, İran’a yapılacak böylesi bir saldırı son derece tehlikeli ve tamamen gayri meşrudur; ve dahası, Trump seçimde kesin bir şekilde yenilgiye uğratıldığı ancak sonucu kabul etmeyi reddettiği ve faşist destekçilerini destek doğrultusunda kışkırtmaya devam ettiği için de son derece tehlikelidir.

İşin aslı İran’ın köktendinci İslami rejimi halkına karşı oldukça gerçek suçlar işlemiştir ve bölgedeki diğer gerici güçleri desteklemektedir. Ancak Orta Doğu’da Amerika’nın işlediği muazzam katliam ve suçlar -dünyanın her yerinde yaşattıklarından bahsetmiyoruz bile- İranlı yöneticilerin hayal edebileceğinden binlerce kat daha büyüktür. Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Partili başkanlar altında yürütülen Orta Doğu’daki bu Amerikan suçlarından birkaçını saymak gerekirse şunları görürüz:

İran’ın seçilmiş lideri Muhammed Musaddık’ı deviren ve on yıllarca işkence ve acımasız baskı uygulayan Şah’ı (kralı) iktidara getiren 1953 CIA darbesi; 1990’dan 2003’e kadar Irak’a uygulanan ABD-BM yaptırımları halklar için büyük zorluklara ve çocuklar da dahil olmak üzere yüz binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur; 2011 ABD-NATO Libya bombalaması on binlerce sivili katletti ve ülkeyi darmadağın bir halde bıraktı; 1991 yılındaki büyük Irak işgali yalanlara dayalı ve ardından gelen ve yüz binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan yıllar süren işgal; İsrail’in 2008-2009’da Gazze halkına yönelik kanlı saldırısının ve katliamının desteği…2

Trump/Pence rejimi göreve geldiğinde, Obama’nın İran’la nükleer silah programını sınırlandırmak için çok uluslu bir anlaşma imzalamasıyla belirlenen önceki ABD emperyalist politikasını İran’a karşı keskin bir şekilde değiştirmişti. Trump tek taraflı olarak ABD’yi nükleer anlaşmadan çekti. Ve sonrasında bir ekonomik savaş biçimi olarak İran’a sert yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımlar İran ekonomisini adeta boğdu ve İran’daki halk kitleleri için aşırı zorluklara neden oldu.3

Bu yılın Ocak ayında Trump, üst düzey İran generali Kasım Süleymani’nin Irak’tayken drone ile suikast emrini verdi. Başka bir egemen devletin topraklarında egemen bir devletin yüksek hükümet yetkilisine yönelik bu Amerikan suikastı, nesnel olarak bir savaş eylemiydi.4 Haziran ayında ABD ve Uluslararası Atom Ajansı, İran’ı nükleer tesislerinin uluslararası denetimini engellemekle suçladı ve bu durum İran’a karşı Amerikan askeri harekatı için olası gerekçeler oluşturdu.

Ve şimdi Trump iktidarda kalmak için çabalarken, İran’a karşı bir savaş başlatmak istiyor. Bu, tüm dünya için zaten büyük tehlikelerle dolu bir durumda son derece meşum bir gelişmedir.

İnsanlık adına, bizler Trump’ın İran’a karşı bir savaş ya da diğer saldırgan eylemler başlatmasını engellemeliyiz. Bunu sokaklarda kalarak ve şu talebi dile getirerek yapmalıyız: Trump, Pence ve rejimlerinin tamamı HEMEN ŞİMDİ GİTSİN!


1. Trump Sought Options for Attacking Iran to Stop Its Growing Nuclear Program, NY Times, 16 Kasım 2020.

2. Bkz: revcom.us – American Suçları dizisi:

  • 1953 CIA Coup in Iran: Torture and Repression – Made in the U.S.A.
  • U.S.-UN Sanctions on Iraq—“A Legitimized Act of Mass Slaughter”
  • The 2011 U.S.-NATO War on Libya
  • The 1991 Persian Gulf War – “Operation Desert Storm”
  • Israel’s U.S.-Armed and -Backed Massacre in Gaza (2008-2009)

3. Bkz: Explosion Destroys Nuclear Fuel Site in Iran as Trump/Pence Regime Steps Up Attacks – revcom.us. 

4. Bkz: On the U.S. Assassination of Soleimani and the Heightened Danger of War: Oppose U.S. Imperialist Aggression—Trump/Pence Out Now! – revcom.us.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.