Yeni Komünizm

Venezuela’daki Durum Üzerine Oryantasyon Noktaları

Editörün notu: Bu yazı 28.01.2019 tarihinde Revolution Newspaper’da yayınlanmıştır. Orijinal metin için: https://revcom.us/a/580/points-of-orientation-on-situation-in-venezuela-en.html


1) Baskıya girerken, ABD, Venezuela devlet başkanı Nicolás Maduro’yu devirmek için ateşli bir şekilde çalışıyor. Cumhuriyetçilerin ve Demokratların büyük bir çoğunluğu Trump’ın askeri güç ile tehdit ettiği Maduro’nun zorla devrilmesini destekliyor. Tüm “demokrasiyi destekleme” lafları esasında saf ve açık bir gangsterizmdir. Hem Obama, hem de Trump yönetimi altındaki ABD, Maduro hükümetinin bir çok yönden peşindeydi ve bir yıldan fazla bir süredir Venezuela halkının acılarını ekonomik savaş ile artırarak, askeri bir darbe girişimi için büyük bir çaba sarf etti. Ulusal Meclis başkanı Juan Guaidó’yu “meşru başkan” olarak ilan eden ve Maduro’nun istifa etmesini talep eden bu son girişim, Venezuela’da ABD hakimiyetini arttırmayı amaçlayan ve bir bütün olarak bölgeyi sıkıca elinde tutmayı hedefleyen agresif bir kışkırtma ve provokasyondur.

Bob Avakian’ın dediği gibi:

ABD’de var olan şeyin özü demokrasi değil, kapitalizm-emperyalizmdir ve bunu uygulayan kapitalizm-emperyalizmin politik yapılardır. ABD’nin dünyaya yaydığı şey demokrasi değil, emperyalizmdir ve bunu uygulayan emperyalizmin politik yapılardır.
BAsics 1:3

2) Maduro rejimi, Maduro’nun önceli olan Hugo Chavez’in de yaptığı gibi kendini sosyalist ve anti-emperyalist olarak göstermeye çalışıyor. Ancak gerçekte böyle değildir. Chavez ve Maduro, Latin Amerika’da benzer düşüncedeki reformist hükümetlere destek olmak ve onlarla bloklar oluşturmak da dahil olmak üzere, emperyalizmin genel ekonomik sistemi içinde “daha iyi bir anlaşma” yapma çabasındaydılar. Sosyal refah programlarını finanse etmek ve yoksullar arasında siyasi destek oluşturmak için petrol zenginliklerini kullandılar, fakat aynı zamanda emperyalizmle mevcut ilişkileri ve Venezuela içindeki geri kalmış toplumsal ilişkileri korumaya devam ettiler. (Bkz. Bob Avakian: “Üç Alternatif Dünya”) Ancak ABD, Venezuela’nın bu şekilde hakkını aramasını kabul edilemez buluyordu ve kuruluşundan bu yana rejimi baltalamak ve nihayetinde yıkmak için yoğun çalışma yürüttü.

3) Tüm insanlığı sömüren, hükmeden ve kandıran bir avuç emperyalist iktidarın elinde dünyanın bölünmesinin ötesinde, tüm baskı ve sömürü biçimlerini, insanlar ile baskı ve sömürü üzerine kurulan ve bunları pekiştiren düşünceler arasındaki ilişkileri ortadan kaldırmaya yönelik hareket edecek bir dünyaya ihtiyacımız var. Devrime yönelik mücadelenin bir parçası olarak, ABD emperyalizminin Venezuela’ya karşı bu kirli -ve oldukça riskli- tehdit ve eylemlerine karşı çıkmamız gerekiyor.

İlerleyen günlerde Venezuela’daki durum hakkında daha fazla haber yapacağız.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden, Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz.

#DevrimDahaAzıDeğil

0 0 oy
Makaleye Oy Ver
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER

ACİL DURUM KAMPANYASI