Yeni Komünizm

Venezuela’daki Durum Üzerine Oryantasyon Noktaları

Editörün notu: Bu yazı 28.01.2019 tarihinde Revolution Newspaper’da yayınlanmıştır. Orijinal metin için: https://revcom.us/a/580/points-of-orientation-on-situation-in-venezuela-en.html


1) Baskıya girerken, ABD, Venezuela devlet başkanı Nicolás Maduro’yu devirmek için ateşli bir şekilde çalışıyor. Cumhuriyetçilerin ve Demokratların büyük bir çoğunluğu Trump’ın askeri güç ile tehdit ettiği Maduro’nun zorla devrilmesini destekliyor. Tüm “demokrasiyi destekleme” lafları esasında saf ve açık bir gangsterizmdir. Hem Obama, hem de Trump yönetimi altındaki ABD, Maduro hükümetinin bir çok yönden peşindeydi ve bir yıldan fazla bir süredir Venezuela halkının acılarını ekonomik savaş ile artırarak, askeri bir darbe girişimi için büyük bir çaba sarf etti. Ulusal Meclis başkanı Juan Guaidó’yu “meşru başkan” olarak ilan eden ve Maduro’nun istifa etmesini talep eden bu son girişim, Venezuela’da ABD hakimiyetini arttırmayı amaçlayan ve bir bütün olarak bölgeyi sıkıca elinde tutmayı hedefleyen agresif bir kışkırtma ve provokasyondur.

Bob Avakian’ın dediği gibi:

ABD’de var olan şeyin özü demokrasi değil, kapitalizm-emperyalizmdir ve bunu uygulayan kapitalizm-emperyalizmin politik yapılardır. ABD’nin dünyaya yaydığı şey demokrasi değil, emperyalizmdir ve bunu uygulayan emperyalizmin politik yapılardır.
BAsics 1:3

2) Maduro rejimi, Maduro’nun önceli olan Hugo Chavez’in de yaptığı gibi kendini sosyalist ve anti-emperyalist olarak göstermeye çalışıyor. Ancak gerçekte böyle değildir. Chavez ve Maduro, Latin Amerika’da benzer düşüncedeki reformist hükümetlere destek olmak ve onlarla bloklar oluşturmak da dahil olmak üzere, emperyalizmin genel ekonomik sistemi içinde “daha iyi bir anlaşma” yapma çabasındaydılar. Sosyal refah programlarını finanse etmek ve yoksullar arasında siyasi destek oluşturmak için petrol zenginliklerini kullandılar, fakat aynı zamanda emperyalizmle mevcut ilişkileri ve Venezuela içindeki geri kalmış toplumsal ilişkileri korumaya devam ettiler. (Bkz. Bob Avakian: “Üç Alternatif Dünya”) Ancak ABD, Venezuela’nın bu şekilde hakkını aramasını kabul edilemez buluyordu ve kuruluşundan bu yana rejimi baltalamak ve nihayetinde yıkmak için yoğun çalışma yürüttü.

3) Tüm insanlığı sömüren, hükmeden ve kandıran bir avuç emperyalist iktidarın elinde dünyanın bölünmesinin ötesinde, tüm baskı ve sömürü biçimlerini, insanlar ile baskı ve sömürü üzerine kurulan ve bunları pekiştiren düşünceler arasındaki ilişkileri ortadan kaldırmaya yönelik hareket edecek bir dünyaya ihtiyacımız var. Devrime yönelik mücadelenin bir parçası olarak, ABD emperyalizminin Venezuela’ya karşı bu kirli -ve oldukça riskli- tehdit ve eylemlerine karşı çıkmamız gerekiyor.

İlerleyen günlerde Venezuela’daki durum hakkında daha fazla haber yapacağız.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.