Yeni Komünizm

Yemen: Kitlesel Açlık ve Hastalıklar Her Geçen Gün Ağırlaşıyor

Yemen 30 milyonluk nüfusuyla Arap Yarımadası’nın güneyinde yer alan küçük bir ülkedir. 2015 yılında pek çok uzmanın dünyanın en ağır insani krizi olarak tanımladıkları Yemen’de, ABD’nin desteğindeki Suudi Arabistan önderliğinde, İran destekli Huthi Hareketi ‘ne karşı bir bombardıman ve abluka başladı.

Sadece savaşın kendisi Yemen’de 130.000 can aldı ve geçtiğimiz haftalarda insani krizi çok daha ölümcül bir hal almaya başladı. Dünya Gıda Programı (WFP), Yemen’in ‘’modern tarihin en büyük kıtlığının’’ sınırında olduğu uyarısını yapıyor. Ülkenin büyük bir bölümü açlık ve yıkımla beraber “yeryüzündeki cehennemin” kıyısında. WFP’ye göre 5 yaşının altındaki 400.000 Yemenli çocuk bu senenin sonunda akut kötü beslenmeden ölecek.

Birleşmiş Milletlerin yardım kuruluşlarından birisi 2021 yılında 16 milyon Yemenlinin açlıkla karşı karşıya gelebilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu, ülkede 500.000 kişinin şimdiden kıtlık koşullarında yaşadığını ve büyük ölçekli bir kıtlığın hiç bu kadar akut olmadığını söylüyor.

Huthilere ait olan bir cezaevinin harabelerinde yatan cesetler. Suudilerin önderlik ettiği hava saldırılarında Ekim ayında 60 kişi öldürüldü. Fotoğraf: AP

2018 yılında BM Güvenlik Konseyi aç bırakmanın bir savaş silahı olarak kullanımını kınadı ve suya, gıdaya, yakıta ve tıbbi yardıma erişimin sekteye uğratılmaması gerektiğini söyledi. Ancak Suudi Arabistan hala jeneratörlerin, hastanelerin ve hayati operasyonların devam etmesini sağlayacak yakıtları taşıyan gemileri bloke etmeyi sürdürüyor. Ablukanın devam etmesinin bir sonucu olarak Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığına göre hayati tıbbi yardıma erişimin duraklaması 9 milyonun üzerinde insanı etkileyecek. Obama ve Trump yönetimleri altında Amerika, Suudi Arabistan’ın Yemen hava sahasında, topraklarında ve limanlarında ablukayı sürdürmesini sağladı ve bu durum Biden yönetiminde de devam ediyor.


Makale görseli: Dünya Gıda Programı 5 yaşın altındaki 400.000 Yemenli çocuğun bu sene içerisinde akut kötü beslenmeden ölebileceğini söylüyor. Fotoğraftaki 7 aylık bebek bir gıda kliniğinde kötü beslenme tedavisi görüyor.

Makale kaynağı için: Yemen Plunged Even Deeper Into Hell of Mass Starvation and Disease (revcom.us)


Kaynaklar:

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER