Yeni Komünizm

Ahmaud Arbery’nin Katilleri SUÇLUDUR! Bir Zafer Tadı, Ancak Gerçek Hesaplaşma Önümüzde Duruyor. GERÇEK Bir Devrime Hazır Olun!

Editörün Notu: Bu açıklama, Ahmaud Arbery’nin katillerinin yargılandığı davada kararın açıklandığı gün yayınlandı ve 29 Kasım 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yer aldı.

Kaynak için: Ahmaud Arbery’s Killers Are GUILTY GUILTY GUILTY! A Taste of Victory—But the Real Showdown Lies Ahead. Get Ready for REAL Revolution. | revcom.us


Halk kitleleri bugün bir zafer kazandı ancak bu acı tatlı bir zaferdir. Ahmaud Arbery’yi siyahi olduğu için ve beyaz bir mahallede koşma “suçu” nedeniyle yakalayıp öldüren üç ırkçı cinayetten suçlu bulundu… Olay yerine “araştırmak” için gelen pislikler tarafından “eve gidip duş alması” söylenmişti… Kamyonetlerine atladıkları andan onu vurana kadar her şeyin videoya kaydedildiği bir durumda… Halkın isyanı ve kitle mücadelesi sonunda mahkemeye çıkarılana kadar aylarca serbest kalmışlardı… Haklı bir şekilde SUÇLU bulundular.

Ancak bu durum halkın mücadelesi için bir zafer olsa da, yaşananlar sistemi AKLAMIYOR.

Bu genç Siyahiyi linç etmek için takip etme ve öldürme “hakları” olduğunu düşünen bu ırkçıları eğiten bu SİSTEMİ AKLAMIYOR;

SİSTEM’in kölelik günlerinden beri 1800’lerde Siyahların linç edilmesini haklı çıkarmak için kullanılan ve bu katillerin savunmasının yapı taşı olarak hizmet eden bir kanun mevcuttu, sadece utançtan yürürlükten kaldırılan bir kanun;

Bu SİSTEM ilk başta bunu örtbas etti ve suçun korkunç iğrenç doğası ancak yanlışlıkla video ile sızdırıldığı için biliniyordu;

Bu SİSTEM, onu kovuşturacak birini bulmadan önce, içlerinden biri şimdilerde adaleti engellemekle suçlanan iki savcıdan geçmek zorunda kaldı;

Ve bu SİSTEM, neredeyse tamamı beyazlardan oluşan bir jüriyi bu konuda davaya atadı.

Bu, savunma avukatlarının açıkça ırkçı kusmuklarını içeren, duruşmaya katılan Siyahi din adamlarına saldıran ve engellenmelerini talep eden, kapanış konuşmalarında katledilen Ahmaud Arbery’ye iğrenç ve tamamen alakasız bir kişisel saldırı başlatan bir SİSTEMDİR.

Ve işte durum. Genellikle, bu tür şeyler olduğunda ve ortada video kaydı olmadığında, bu tür ırkçı şeyler uçup gider. Bu yaşananlar ancak kitlesel mücadele sayesinde gün ışığına çıktı, yargılama yapıldı ve dava kazanıldı. Ama kendimize şunu sormalıyız. Umabileceğimizin en iyisi bu mu? Memnuniyet duyabileceğimiz türden bir zafer mi bu? Üniforma içinde ve dışında ırkçıların cinayet işleyip gaddarca davrandığı ve bir kişinin sorumlu tutulduğu, insanların mücadelesi ile gerçek teşhir kombinasyonu ile bir parça adalet sağlandı mı? Ahmaud Arbery gibi insanların tekrar tekrar “harcanabilir” ve aşağılanmaya değer görüldüğü bir durum bitti mi?

Savunma avukatlarından biri, Ahmaud Arbery ile “potansiyelini kullanmadığı” için acımasızca alay etti. Bu her yıl Ahmaud gibi milyonlarca genci öğüten, hapse, sokağa ya da morga sokan, onlara kıçlarına ve beyinlerine yiyecekleri bir kurşundan başka bir işe yaramadığını söyleyen bir sistemdir. Devrimci önder Bob Avakian’ın söylediği gibi: Bu sistemi ve bu toplumun her zerresine dokunan beyaz üstünlüğünü ortadan kaldırmamız gerekiyor. Ve bunu yapmak için bir devrime ihtiyacımız var. Kitle mücadelesi devrim yapmak için çok önemlidir. Esastır. Ahmaud Arbery olayında yaşananlar ve geçen yaz Breonna Taylor ve George Floyd’un bu sistemin resmi uygulayıcıları tarafından öldürülmesinden sonra milyonlarca kişinin yürüttüğü gibi bir kitle mücadelesi gerekiyor.

Ancak bu kitle hareketinin GERÇEK DEVRİM için bir harekete dönüştürülmesi gerekmektedir. İşin aslı, koşullar bir araya geldiğinde, halka karşı kullanılan şiddetli baskı güçlerini parçalamak, yenmek ve bunları dağıtmak için milyonlarca kişinin verdiği mücadele ile kapitalizm-emperyalizmin bu beyaz üstünlükçü sistemini devirmek gerekiyor. Biz devrimci komünistlerin gündemi budur. Ve sizin de bu şekilde hareket etmeniz gerekiyor.

Bir şey daha var: Bu ülkede bir hesaplaşma yaklaşıyor. Her gün inşa ediliyor. Amerikalı olmayan halklara karşı olan, onlardan nefret eden, beyaz üstünlüğünün, erkek egemenliğinin ve şovenizmin daha da baskıcı bir biçimi olan faşizmi uygulamak isteyen taraf ile buna karşı çıkan taraf arasındaki bir hesaplaşma. Halk bugün kazansa bile, birkaç gün önce beyaz üstünlüğüne ve polis terörüne karşı koyan iki silahsız savaşçıyı öldüren silahlı adamlarından birinin serbest kaldığını unutmayalım.

Faşistler ve ırkçılar saldırmaya devam edecekler… Bu sistemin getirdiği çılgınlıktan gerçekten özgürleştirici bir geleceği çıkarmak için bir araya gelmek için adaleti seven insanları uyandırmalıyız.

Bu devrime katılın. Bunun hakkında bilgi edinin. Devrimci lider ve yeni komünizmin yazarı Bob Avakian’ın çalışmalarını inceleyin. Bunun bir parçası olun. Şimdi harekete geçin! Kaybedecek zaman yok.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER