Yeni Komünizm

BA: Tartışmalı Bir Mesele

Bir oryantasyon noktası. Bu mesele açıklığın önemli olduğu bir meseledir…

Kaçınmak (veya savunmacı olmak) yerine iddialı, cesur olmalıyız ve gerçek anlamda pozitif olmalıyız. BA’nın “tartışmalı bir mesele” olduğu gerçeğini öne sürmeliyiz. Onun ne hakkında olduğunu ve neyi temsil ettiğini öğrenen birçok kişi onu gerçekten seviyor; ve bir de temelde temsil ettiği şeyden dolayı ondan gerçekten nefret eden kişiler var. Dünyadaki mevcut baskıcı düzenin görevlileri ve uygulayıcıları kadar “ahmakların”, gerici budalaların, oportünistlerin ve düpedüz karşı-devrimcilerin de neden ondan nefret ettiğini doğrudan konuşmalıyız: Tam da onun neyle ilgili olduğu, bütün bu çürümüş dünyadan ne derece radikal bir kopuşu temsil ettiği, neden tüm bunların ötesine geçmemiz gerektiğini ve çok daha iyi bir şeye doğru ilerlememiz gerektiğini çok net ve kararlı bir şekilde ortaya koyduğu için ayrıca bazı insanlar kendi derinden yatırım yaptıkları çıkarlarına, ya da dar bakış açılarına ve özlemlerine, bunlara ya da en azından bunun önemli kısımlarına tutunmak istedikleri için aslında BA’dan çok net ve sağlam olduğu için nefret ediyorlar.

Ayrıca BA’nın ne anlama geldiği konusunda temel bir anlayışa sahip olsalar da bu konuda çelişkili duygulara sahip insanlar var. Bunun bir kısmından hoşlanan, fakat diğer yönleri hakkında fikir ayrılığına düşen veya huzursuz hissedenler var. Bu durum, aslında dünyayı kökten değiştirme ihtiyacı ve beklentisiyle ilgili çelişkili duygu ve isteklerin yoğun bir yansımasıdır.

Ayrıca çarpıtmalar, iftiralar, vb. nedeniyle BA’nın neyi temsil ettiği hakkında (yanlış yönlendirilen) kafası karışmış insanlar var. Bu durum BA’nın gerçekte neyi temsil ettiğini popülerleştirmenin (ve bu şekilde bu çarpıtma ve iftiralara karşı çıkmanın) önemini daha da vurgulamaktadır.

Yine mesele şu ki, BA etrafındaki bu tartışmalardan kaçınmaya veya bunu küçümsemeye çalışmak yerine onu popülerleştirmeliyiz. Birçok kişinin gerçekten sevdiği -ve pek çoklarının da daha fazlasını bilmesi gerektiği- bazılarının gerçekten nefret ettiği ve yine bazılarının da çelişkili hissettiği üzere, BA ile ilgili olarak aslında onun konsantre bir odak noktası olduğunu ve bunun insanlığın ihtiyaç duyduğu şey olduğunu ÇOK OLUMLU BİR ŞEKİLDE göstermeliyiz. Bu odak noktası, dünya çapında komünizmin nihai hedefini ve bir bütün olarak insanlığın binlerce yıllık geleneğin zincirlerinden, sömürücü ve baskıcı ilişkilerinden ve miadı dolmuş fikirlerden kurtuluşunu hedefleyen gerçek, gerçekten radikal ve kapsamlı bir devrimdir.

Bunu yapmak, tüm bunlara yeni başlayan ve bunu dünyaya yayma konusunda ilham alan ve hevesli olan insanları ve bir süredir bunun parçası olan ya da taraftarı olan insanları aslında daha iyi yönlendirecek, onları hazırlayacak ve genel olarak onlara daha iyi yol gösterecektir.

Kaynak için bkz: BA: A Contended Question | revcom.us

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER