Yeni Komünizm

Bir Hizmet Olarak Kürtaj Fonlarının Bir Değeri Vardır. Bir “Strateji” Olarak Ölümcüldürler!

Editör Notu: Aşağıda aktardığımız açıklama Rise Up 4 Abortion Rights (Kürtaj Hakları İçin Ayaklanın) inisiyatifinin kurucularından ve Bob Avakian’ın mimarı olduğu yeni komünizmin takipçisi Sunsara Taylor tarafından yazılmıştır. Kamuoyu ile 7 Şubat 2022 tarihinde revcom.us web sitesi üzerinden paylaşılmıştır. ABD’de kürtaj haklarına yönelik Yüksek Mahkeme’nin ve faşist güçlerin saldırısının ağırlaştığı kritik bir evrede kadınların gerçekten özgürleşmesi ve tüm insanlığın kurtuluşu doğrultusunda meseleye yönelik doğru temelde bir kavrayışın ve mücadelenin büyük önemi bulunuyor.

Kaynak için bkz: As a Service, Abortion Funds Have Some Value As a “Strategy,” They Are Deadly! | revcom.us


Son yıllarda kürtaj haklarına yönelik sürekli artan saldırılarla kendini gösteren kadın düşmanlığı karşısında, sözde “tercih yanlısı hareketin” büyük bir kısmı, erişimi gittikçe zor hale gelen kürtajları finanse etmek için fon toplama işine odaklanmış bulunuyor. Kürtaja yönelik saldırıları yenmek ve tersine çevirmek için kitlesel siyasi mücadeleyi güçlü bir şekilde seferber etmek yerine bunu yapıyorlar. Yüksek Mahkeme, kadınların temel kürtaj hakkını birkaç ay içinde yok etmeye veya devirmeye hazırlanıyor.

Kürtaj hakkını umursayanların ve bunu finanse etmeye çalışanların AYAĞA KALKMASININ ve KÜRTAJ HAKLARINA VE KADINLARIN KÖLELEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BU SALDIRIYI ÖNLEMEK İÇİN SOKAKLARDA MÜCADELE YÜRÜTMESİNİN çoktan zamanı gelmedi mi?

Kendilerinin de itiraf ettikleri üzere, Ulusal Kürtaj Fonları Ağı başvuranların yalnızca bir kısmına yardım edebilmektedir. Örneğin web siteleri, 2019 yılında kendilerini arayan 215.573 kişiden yalnızca %26’sına yardım edebildiklerini söylüyor. Ve bu sayı ilk etapta Fon arama bilincinde olan yalnızca çok küçük bir insan yüzdesine tekabül ediyor!

Yüksek Mahkeme eğer Roe v. Wade‘yi (kürtajı yasallaştıran kararı) bozarsa, bu durumda ülkedeki eyaletlerin neredeyse yarısında yasal kürtaj derhal ortadan kaldırılacaktır. Böylece ülke çapında doğurganlık çağındaki kadınların yüzde kırk biri en yakın kürtaj kliniğinin kapatıldığını görecek! Kürtaj fonlarının artan ihtiyaçlara ayak uydurabilmesinin hiçbir yolu yoktur! Ve eğer kürtaja yönelik bu saldırıyı yürüten Hristiyan faşist kaçıklarla savaşılmazsa ve bunlar mağlup edilmezse, kürtaj fonlarına anlamlı bir ölçekte ve uzun süre izin verileceğine inanmak için de hiçbir neden bulunmuyor!

Şu durum açıkça belirtilmelidir: Bir hizmet olarak Kürtaj Fonları, bazı kadınlara (küçük bir azınlığa) ve diğerlerine çok önemli bir hakka ulaşmalarında yardımcı olmaktadır. Ancak, bir “strateji” olarak kürtajı finanse etmeye odaklanmak ölümcüldür! İşin gerçeği, tercih yanlısı insanlar kısa vadede ne kadar kadına yardım ederlerse etsinler, kendilerini kürtaj hayırseverliği ile sınırlandırdıkları müddetçe -“en iyi niyetlerine” rağmen- tüm kadınların köleleştirildiği bir geleceği kolaylaştıracaklardır.

Buna karşılık, eğer sokakları sadece bir günlüğüne değil de durmaksızın ve artan sayılarla öfkemizle doldurursak, uyanabilir ve kadınların geri plana itildiğini görmek istemeyen milyonlarca insanı harekete geçirebiliriz. Bu tür bir mücadele yoluyla, tüm siyasi atmosferi ve -Yargıtay’dan sokaklara- kadın düşmanı olan unsurları değiştirebiliriz, böylece insanlar kurtulabileceklerini hissedebilir. Bu sadece kürtaj haklarına yönelik saldırıları geri püskürtmekle kalmaz, aynı zamanda kadınların ve tüm insanların özgür olacağı bir dünyayı da yakınlaştırır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde nerede durduğunuzu dünyaya gösterin! Aşağıdakileri beyan etmek için protestolara ve yürüyüşlere katılın:

Yargıtay’ın Kadının İnsanlığını İnkar Etmesini, Haklarını Yok Etmesini Görmeyi Reddediyoruz! Bahanesiz Bir Şekilde Kürtaj Talep Ediyoruz!

RiseUp4AbortionRights.org adresinde daha fazla bilgi edinin.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER