Yeni Komünizm

Carl Dix, Rikers Adası’ndaki Açlık Grevcilerine Destek Çağrısında Bulundu!

Editörün Notu: Aşağıdaki çağrı açıklaması 14 Ocak 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Konunun önemi ve aciliyetinden dolayı okurlarımızın dikkatine sunuyoruz.

Kaynak için bkz: Carl Dix Calls for Support of Hunger Strikers at Rikers Island | revcom.us


Rikers Adası’ndaki Robert N. Davoren Kompleksi’nde (RNDC) tutuklu bulunan 200 kişi 8 Ocak Cumartesi gününden bu yana açlık grevinde. Cehennemden farksız insanlık dışı şu koşulları protesto ediyorlar: Tesis içindeki dondurucu soğuklar, postaların gizlenmesi, aile fertlerinin ziyaretine izin verilmemesi, davalarında duruşmaların iptal edilmesi, avukatlarla video konferans görüşmelerinin reddedilmesi. RNDC kompleksi, birbirine yakın yataklarla dolu, COVID pandemisinin, kavgaların ve şiddetin tırmandığı, hijyenik olmayan metalden yatakhanelerin bulunduğu bir yer.

Haksızlığa karşı duran herkesi bu cesur açlık grevcilerinin yanında olmaya çağırıyorum. Rikers’ta hapsedilenlerin yüzde 87’si Siyahi ve Latino kökenli; NYC hapishanelerinde 1500 kişi -çoğu Rikers cehennem deliğinde- bir yıldan fazla bir süredir yargılanmayı bekliyor; 2021’de Rikers’ta 16 kişi öldü. Mahkumlar, gardiyanlar ve diğer mahkûmlar tarafından dövüldüler. Rikers’ta hücre hapsinde tutulan insanlar işkenceye varan koşullarla yaşamak zorunda kalıyor. Bu koşullar, 16 yaşında tutuklanan ve çoğu hücre hapsinde olmak üzere 3 yıl Rikers’ta tutulan ve serbest bırakıldıktan sonra intihar eden Khalief Browder’un durumunun yaşanmasına neden oldu.

Bu koşullar, mevcut kapitalist-emperyalist sistemin gerçekliğinin ve işleyişinin yoğun bir ifadesidir. Hapishaneleri, polisleri ve mahkemeleri, bu sistemin ezilen halkları nasıl kontrol ettiğinin önemli parçalarıdır ve onlara ırkçı baskıyı ve aşağılamayı dayatmaktadır. Bu sistemin geleceği yoktur. Ben buna Siyahi ve Melez halkları hedef alan yavaş fakat kolaylıkla hızlı hale gelebilecek bir soykırım diyorum.

Bu sistemin reforme edilemeyeceğine dair sert ama özgürleştirici gerçekle yüzleşmemiz gerekiyor. Rikers’taki koşullar gibi dehşet verici olayların ortaya çıkması, öfke ve direniş yarattı. Buna karşılık, politikacılar ve yetkililer “reform” sözü verdiler. Eski NYC belediye başkanı Bill DeBlasio ve geçmiş yönetimler, hapishanelerdeki suistimalleri sona erdirmek (hatta Rikers’ı kapatmak) için tatlı sözler söylediler. Ancak Rikers’taki koşullar bugün  her zamankinden daha da kötü.

Şimdi yeni seçilen pislik belediye başkanı Eric Adams hücre hapsini eski haline getirmek istiyor… Sivil kıyafetli polis güçlerini geri getirmek, Durdurup Üst Arama (Stop-and-Frisk) uygulamasını eski haline getirmek ve pislikler için daha fazla fon aktarılmasını istiyor. Böylece daha fazla insan bu dehşetlere maruz kalacak, daha çok hayat, hayaller ve umutlar yıkılacak…

Devrimci önder Bob Avakian, polis terörünü, polis tarafından işlenen cinayetleri, soykırıma dayalı toplu hapsetmeleri ve bu sistemin insanlığa uyguladığı diğer tüm dehşet salgınları sona erdirmenin tek yolunun gerçek bir devrimden geçtiğini analiz etti. Milyonlarca insanın, ancak insanlara bu şekilde davranarak işleyebilecek bir sistemi devirmek için ayaklanması gerektiği gerçek bir devrimi analiz etti.

Rikers açlık grevcileri cesur bir örnek oluşturuyor. Bu sistemin kuşatmayı, dövmeyi, kilitlemeyi ve hatta öldürmeyi hedeflediği herkesin bu örneği izlemesi gerekiyor.

Bob Avakian’ın da dediği gibi: “Birbirleriyle savaşmak ve öldürmek yerine, insanların şimdi yapması gereken, birbirini savunmak için birlik olmak, her türlü haksız şiddete karşı çıkmak, kimseye saldırmamak, aynı zamanda insanları haksız yere zulmeden ve öldüren polislere ya da ‘sivil’ faşist haydutlara izin vermemek gerekiyor. Ve insanların bunu devrim için güç oluşturmanın bir parçası olarak yapması gerekiyor.” Ayrıca Bob Avakian, sistemin normal işleyişini çözen, sistemin tepesindeki şiddetli iç çatışmalar göz önüne alındığında, devrimin mümkün olduğu bir zaman olduğunu analiz etmiştir.

Rikers’taki açlık grevcilerinin desteğe ve dayanışmaya ihtiyacı var. Bazılarını temsil eden bir avukat olan Christopher Boyle’a, telefon numarasının Rikers’taki yetkililer tarafından engellendiği söylendi. Bu durum, açlık grevcilerine karşı yapılacak misillemelere dair haberlerin cezaevinden dışarı çıkartılmayacağı anlamına geliyor.

İnsanların haksızlığa uğradığını duyduğunuzda canınız acıyorsa, bu cesur direnişçilerin yanında olun. Ve tüm bu dehşetlerin bir kez ve herkes için sona erdiğini görmek istiyorsanız, tam da bunu yapmamız gereken devrimin bir parçası olmaya cüret edin.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.