Yeni Komünizm

Daily Beast’teki Gerici Saldırıya Cevap: Neden Bob Avakian’ı Takip Ediyorum… Ve Neden Siz de Takip Etmelisiniz?

Editör Notu: Aşağıdaki yazı Sunsara Taylor tarafından yazılmış ve 13 Temmuz 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Son dönemde devrimci komünistlere yönelik daha da yoğunlaşan sorumsuzca ve sistematik saldırılara önceki açıklamalarla ciddi şekilde yanıt verilmişti. Sunsara Taylor’un bu açıklamasını da egemen sınıfların onların gerici uzantıları kadar yine egemen sınıfların etkisindeki “ilerici” “demokratik” kesimler tarafından yapılandırılan anti-bilimsellik ve anti-komünizm çerçevesine karşı güçlü bir meydan okuma olarak değerlendirmek gerekiyor. Okurlarımızın yeni komünizmin önderi ve mimarı Bob Avakian’a ve kökten farklı bir toplum ve dünya için çalışan devrimci komünistlere karşı karalama ve suçlamalar konusunda bir kez daha son derece uyanık olmaya, her zaman hakikate bağlı kalmaya, olguları daha derin ve bilimsel bir şekilde sorgulamaya ve ana akıma meydan okumaya davet ediyoruz.

Makale kaynağı için bkz: In Reply to the Reactionary Hit Piece in the Daily Beast: Why I DO Follow Bob Avakian… and Why YOU Should Too | revcom.us


11 Temmuz’da Will Sommer, The Daily Beast web sitesinde, Rise Up 4 Abortion Rights’a ve devrimci komünistlere (revcomlara) ve de özellikle Bob Avakian’a karşı, seçim yanlısı “hareket” gruplarıdan oluşan rengarenk çetenin alçakça ve ilkesiz saldırılarını öne çıkaran bir makale yayınladı.

Makalenin korku tacirliği yapan başlığı şu şekildeydi: “Bu Komünist ‘Kült’ Kürtaj Hareketini Ele Geçirmeye mi Çalışıyor?”

Yazı, yalanlar, usandırıcı komünizm karşıtı kinayeler ve kaçıkça bağlam dışı alıntılarla dolu. Hayatları yok edip tehlikeye atan 1950’lerin kötü şöhretli komünizm karşıtı haçlısı Joseph McCarthy’yi gururlandıracak vahşi bir cadı avının izinde, ciddi bir direnişi ve devrimi ortadan kaldırmayı amaçlayan dürüst olmayan bir yazı.

Will Sommer ve yönlendirdiği oportünistler, içinde yaşadığımız sistemde insanlığın karşılaştığı sorunun asıl kaynağının ne olduğunu düşünmenizi istemiyor. Bütün bunların çözümünü, yani tüm bu sefalet, sömürü ve baskıyı ortadan kaldırmaya çalışan gerçek bir devrim ve kökten yeni bir toplumu düşünmenizi istemiyorlar. Bu nedenle, Sommer, saldırgan makalesinde “kült” gibi korkutucu kelimelere, finansal yalanlara ve bağlam dışı alıntılardan oluşan iftira niteliğinde yalanlara güveniyor.

Eğer bu kadar tehlikeli olmasaydı ve bu toplumdaki insanlar eğer yıllarca kendilerini aptallaştıran kimlik politikalarına daldırarak insanları kendilerine odaklanmaya ve birbirlerinin peşinden gitmeye yönlendirmeseydi, insanların haklı olarak kurtulmak istedikleri tüm eşitsizlik ve adaletsizliklere neden olan bu sisteme bu kadar kolay aldanmaları oldukça acınası bir durum olurdu.

Gördüğünüz üzere, Bob Avakian (BA) ciddi -ve ciddi anlamda bilimsel- bir devrimci düşünür ve önderdir.

Ancak Bob Avakian’a saldıranlar, bütün bu meselelerle ve BA’nın onlara dair yaptığı çalışmalarla etkileşime geçmek dahi istemiyorlar. Ya da farklı düşündükleri durumlarda temelde uyuşmadıkları noktaları açıkça belirtmek istemiyorlar. Bunun yerine kalkıp yalan söylüyorlar, korku tacirliği yapıyorlar ve saldırıyorlar. Bu şekliyle bu sistemi yönetenlerin, devrimci liderleri ve özgürlük savaşçılarını tecrit etmek ve “etkisizleştirmek” için uzun ve ürkütücü bir geçmişe sahip siyasi polislerin amansız işini de yapmış oluyorlar. Evet, BA’nın kürtaj meselesi ve kadınların kurtuluşu sorununa ilişkin çeyrek yüzyılı aşkın süredir ortaya koyduğu ve şu ana kadar devam eden düşüncesi ve analizleri, beni Rise Up 4 Abortion Rights hareketinin başlatılmasında kilit bir rol oynamaya itti. Peki bunda ne var? Bunu kimse saklamıyor ki!

Bob Avakian’ın bu mesele üzerinde onlarca yıl geriye giden çalışmaları hakkında en ufak bir fikriniz var mı? (1)

Peki bu saldıranlardan herhangi birinin tüm bunlara dair ya da mevcut mücadelenin ortasında yazdığı önemli ve aydınlatıcı makalelerden herhangi birine dair bir eleştirisi var mı? (2)

Sen Will Sommer, bu yazılardan bir tanesini bile okudun mu? Bu konuya ilişkin aranızda bize karşı bu saldırı başlatanlardan herhangi biri okudu mu?

Eğer okuduysanız, yani gerçekten de bu yazılardan herhangi birini okuduysanız, BA’nın bu mesele üzerine, kadınların kurtuluşu ve cinsiyet ve cinsel yönelime dayalı tüm baskıların sona erdirilmesi üzerine yaptığı çalışmaları bir kenara, tüm bunların gerçekten neyle karşı karşıya olduğumuza ve ne yapmamız gerektiği dahil şu an ihtiyacımız olan devrimle ne kadar ilgili olduğunu düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

Konfor alanlarında kalmaya kararlı entelektüel korkaklar açısından baskıyı sona erdirmektense “kült” suçlamalarının ve düpedüz yalanların arkasına saklanmak çok daha kolaydır.

Bu durumda okuyucularınızın da ne kadar gereksiz saçmalıklarla uğraştığınızı düşünmesi ve bunları fark etmesi gerekmez.

Bu çöplerin basılıp daha sonra internette ve sosyal medya gruplarında dolaşması durumu, “hakikatler daha ayakkabılarını giyemeden yalanların dünyanın yarısını dolaşabileceğini” söyleyen eski deyişi akla getirmektedir.

İnsanların bunlara kanması, kimlik siyasetinin ve uyanık (woke) ortak fikrinin ne kadar feci şekilde insanların zihinlerini çarpıttığını ve eleştirel düşünme kapasitelerini yok ettiğini gösteriyor.

Bu arada Will Sommer: Gazetecilik dürüstlüğünüz nerede kaldı? Doğru olana saygınız var mı? Yoksa siyasi bir gündeme hizmet etmesi için yalanlara ve söylentilere mi saygınız var?

Makalenize konu olan yalanları çürütmek için size gönderdiğim ifadelerden sadece 14 kelime yayınladınız. (3)

Ve biz devrimci komünistlerin LGBTQ hakları, seks endüstrisi, kürtaj fonları ve daha fazlası hakkında gerçekten yazdıklarını ve yaptıklarını alıntılamak yerine dürüst olmayan çarpıtmaları tekrarlıyorsunuz. Çünkü Trump’ın da sık sık yaptığı gibi; “insanlar böyle söylüyor!” (4)

Sommer ayrıca biz devrimci komünistleri bu sistemin suçlarına karşı önemli mücadelelerde yalnızca katılmakla kalmayıp aynı zamanda kurumsal beyaz üstünlüğüne ve polis cinayetleri salgınına karşı mücadele, bu ülkede yükselen faşizme karşı mücadele ve daha fazlası gibi pek çok mücadelede çoğu zaman başlatıcı bir rol oynamakla suçluyor. Bu “suçlamaya” ancak şu yanıtı verebiliriz: Evet suçumuz sabittir!

Elbette düşmana karşı geniş çapta birleşiyoruz, insanların daha fazla yere düşmesini engellemek için mücadele ediyoruz. Ve evet, devrim ihtiyacı ve onların Bob Avakian’ı okuyup anlamaları konusunda başkalarıyla cesurca mücadele ediyoruz. Yani Sommer’ın ima ettiği gibi “kendimizinkini” inşa etmek için değil, insanlığın kurtuluşunu sağlamak için mücadele ediyoruz!

Bob Avakian, insanlığı özgürlüğe kavuşturmayı her şeyden çok isteyen birçok kişi tarafından derinden seviliyor ve aynı nedenle birçok geri zekalı, oportünist, doğrudan karşı-devrimci ve aynı zamanda mevcut baskıcı düzenin görevlileri ve uygulayıcıları tarafından da kendisinden nefret ediliyor. Çünkü Bob Avakian’ın tüm hayatı ve çalışması, bütün bu çürümüş dünyadan gerçekten radikal bir kopuş olacak, insanlık tarihindeki en radikal ve kapsamlı devrimi yapmaya adanmıştır. Bazı insanlar, dürüst olmayan bir şekilde saldıranların çoğunun sözde “sol” kimliğe ve kâr amacı gütmeyen pozisyonlara sahip olması gerçeğine atlıyor. Yapmayın.

Yıllar önce önemli bir makalede belirtildiği gibi, “bazı insanlar, derinden yatırım yaptıkları çıkarları veya dar bakış açıları ve özlemleri nedeniyle bu [sisteme] tutunmak isterler veya en azından önemli kısımları böyledir, ve bu yüzden neden tüm bunların ötesine geçip çok daha iyi bir şeye varmamız gerektiği konusunu çok açık ve kesin bir şekilde ortaya koyduğu için BA’dan nefret ederler.”

Bob Avakian’a karşı en yüksek sesle uluyanların çoğunun, henüz vakit varken kürtaj hakkının elden alınmasına karşı insanları eyleme geçirmede adeta hiçbir şey yapmayan sözde “hareketin” güçleri olmaları da tesadüf bir durum değil. Hepsinin şu ya da bu şekilde mevcut sistemin sınırlarını kabul etmeye ve onun çerçevesinde çalışmaya körü körüne kararlı olmaları tesadüf değildir.

Sözde “hareketlerinde” ve “güvenli sığınaklarında” daha fazla “kapsayıcılık” üzerine odaklanırken “güvenli alanların” dışındakilere ve kesinlikle içinde asalak olarak yaşadıkları ABD imparatorluğunun sınırlarının dışına sırt çevirmeleri durumu da tesadüf değildir. Ama bu kadar yavan olmayan, bu insanları yok eden sistemde küçük bir alanı korumak için yatırım yapmayan herkese şunu söylememe izin verin:

Olağanüstü yüksek riskli bir zamanda yaşıyoruz. Sistemin normal işleyişi Cumhuriyetçi Parti’nin sert çekirdekli faşistlerinin ortak saldırısı altındadır. Demokratlar, her zaman burada ve dünyada en acımasız kalpsiz sömürü ve şiddetli baskıyı dayatan imparatorlukta işleri her zaman olduğu gibi bir arada tutamamaktadır.

Ayaklanan ve köklü değişim için savaşan insanlardan korkan kişilerin, bir çıkış yolu bulmuş, bunun için emsalsiz bir düzeyde inatla savaşan devrimci bir önderi tecrit etme ve kendisini gömme çabalarını ikiye katlamaları şaşırtıcı değildir. Ancak ne bu duruma ne de hızla ilerleyen korkunç geleceğe teslim olmamak gerekiyor.

Ayağa kalkın ve bu duruma yeni McCarthycilik diyerek haykırın. BA’yı ve yarattığı yeni komünizmi inceleyin. Bunu ciddi şekilde inceleyip değerlendirin. Kendinizi rahat hissettiren veya rahatsız hissettiren şeylerle ya da “herkesin ne düşündüğü” ile bunu değerlendirmeyin. Bunu etrafımızdaki dünyanın gerçekliğine ve insanlığı özgür kılmak için gerçekte ne gerekeceğine göre değerlendirin.


Dipnotlar:

1.  “Yes, Someone Did See This Coming: Bob Avakian: 30 Years of Calling Out the Fascist Attacks on Abortion Rights,” revcom.us.

2. “The Fight for Abortion Rights and the Emancipation of Women”; “The Supreme Court Moves to End Abortion Rights: ‘Taking to the Streets,’ and Refusing to Let This Go Down. Bob Avakian Speaks to This Critical Juncture in the Fight for Abortion Rights, the Road Forward, and Avoiding Dead Ends”; “The Crucial Fight for Abortion Rights and Ending All Oppression: Broad Unity and Necessary Struggle.”

3. “A Reply to the ‘Statement Against RiseUp4AbortionRights’: In Defense of the Emancipation of Humanity and the Leadership We Need to Get There,” from the Revcoms; “To Those Who Would Rather Lie, Slander, and Attack Rise Up 4 Abortion Rights Than Unite All Who Can Be United Against This Fascist Assault,” RiseUp4AbortionRights.org.

4. “What IS the Position of the Revcoms on LGBTQ Rights? If You Are Ready and Eager to Read the Truth Rather Than Opportunist Lies and Inventions… Read These”; “The ‘Industrialization’ of Sexual Exploitation, Imperialist Globalization, and the Descent Into Hell,”  Raymond Lotta; “As a Service, Abortion Funds Have Some Value. As a ‘Strategy,’ They Are Deadly!”  Sunsara Taylor.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER