Yeni Komünizm

Faşizmi Reddet (RefuseFascism) 2021 Temmuz Bildirisi 

Editörün notu: Aşağıdaki yazı 12 Temmuz 2021 tarihide revcom.us sitesinde, RefuseFascism.org’dan alınarak yayınlanmıştır. Amerika’da hala canlı bir tehdit olarak varlığını sürdüren ve kendisini gerici bir şekilde dayatan faşist hareketin karşısında yer alan Faşizmi Reddet inisiyatifinin son bildirisinin çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.


RefuseFascism.org; faşizmin bu ülkede (ABD) iktidara gelme tehdidinin çok gerçek tehlikelerine karşı dururken faşizmi teşhir ve analiz ediyor. 2020 yılında 74 milyon kişi Trump’a oy verdi. Faşist Cumhuriyetçi Parti kendi içerisindeki muhalif sesleri de ayıklıyor. Faşist kitle hareketi 6 Ocak’taki darbe girişiminden beri iyice kaşarlandı. Ülke çapındaki faşist inisiyatifler, eyalet parlamentolarında; oy hakkının, göçmenliğin ve kürtajın baskılanması yönünde hızlı bir şekilde çalışıyorlar. Biden’ın seçilmesi tehlikeyi ortadan kaldırmadı, sadece biraz zaman kazandırdı. 

Faşizm sadece iğrenç gerici politikaların bir kombinasyonu değildir. Toplumun nasıl yönetildiğinin niteliksel olarak değişmesidir. Bir kez iktidara geldiğinde, faşizmin belirleyici özelliği hukukun egemenliğinin, demokratik ve sivil hakların temelden elimine edilmesidir. Faşizm, yabancı düşmanı milliyetçiliğe, ırkçılığa, kadın düşmanlığına ve baskıcı ‘’geleneksel değerlerin’’ agresifçe yeniden kurumsallaşmasına dayanır ve bütün bunları teşvik eder. Hakikat tamamen ortadan kaldırılır. Faşist çeteler ve şiddet serbest bırakılarak kendi hareketlerini oluşturmaları ve konsolide olmaları sağlanır. 

Demokrat Parti bu kabusu durdurmayacaktır. Trump, faşist Fox News ve faşist Cumhuriyetçi Parti onları düşmanlar ve ‘’hainler’’ olarak şimdiden damgalamıştır. Ancak buna rağmen Demokrat Parti tutarlı bir şekilde onlarla işbirliği halinde olmaya, yeniden bir araya gelmeye çalışmaktadır. Faşizmle, faşistlerin şartları dışında bir uzlaşma mümkün değildir. Faşizme kararlı bir şekilde karşı çıkılması gerekir. 

RefuseFascism.org (Faşizmi Reddet) uyarı çanlarını çalmak ve Amerikan faşizminin konsolide olmasını engellemek için farklı perspektiflerden insanlarla bir araya gelmektedir. Web sitemiz, podcastlerimiz, sosyal medyamız ve yayınlarımızla; yazarlardan, akademisyenlere, hukuk uzmanlarından, hayatın farklı yollarından yürümüş ve insanları faşizmin kökenleri, doğası ve şu an söz konusu olan gerçek tehdidini öğretebilecek insanlarla tartışmalara ve diyaloğa giriyoruz. Ve bu çerçevede geliştirdiğimiz insan ağı ve sosyal hareketlerden ördüğümüz bu ağ ile faşizminin konsolidasyonunu engellemeye yönelik ilişkiler ve bir anlayış geliştiriyoruz. 

Refuse.Fascism.org kurulduğundan beri duruşumuz ve azmimiz duraksamadı: 

Dünya halklarına yeminliyiz: 

İnsanlık Adına Faşist Bir Amerika’yı Reddediyoruz! 

 

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER