Yeni Komünizm

Gary Leupp’in “RCP, Faşizm ve Başkan Bob, Biden’ın Başkanlığını Destekliyor” Üzerine Bir Mektup

Editörün Notu: Counterpunch‘a gönderilen ve sitede yayınlanması sağlanan aşağıdaki mektup 18 Ağustos 2020 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini okurlarımızın dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: https://revcom.us/a/661/a-letter-on-gary-leupp-counterpunch-article-en.html


Yalanlar, iftiralar, çarpıtmalar ve  ad hominem* saldırılar temellendirilmiş bir tartışma, müzakere, çekişme ve ihtilaf oluşturmaz – aksine bunu önler.

Sayın CounterPunch,

Biz aşağıda imzası bulunan kişiler, CounterPunch için bu mektubu kaleme almış bulunuyoruz. Farklı bakış açılarından geliyoruz, ancak hepimiz çalışmalarınıza tartışmaya girme istekliliği ve çeşitli görüş ve ifadelere açık olmasından ötürü büyük değer veriyoruz.

Bununla birlikte Gary Leupp’in Bob Avakian’a, kendisinin 1 Ağustos Bildirisine ve DKP’ye karşı dürüst olmayan, ilkesiz saldırı yazısını okuyunca hepimiz şok olduk ve sinirlendik.

Okuyucuların esas açıklamaları değerlendirebilmesi ve bu tehlikeli anda insanlık için büyük önem arz eden konularda Gary Leupp’ın öne sürdüklerinin doğru olup olmadığına karar verebilmesi için sizleri Bob Avakian’ın Bildirisini bütünüyle yayınlamaya çağırıyoruz.

Leupp eğer gerçekten ciddi ve dürüst bir şekilde Avakian’ın açıklamaları ile ve ele aldığı meselelerle -şu anki durum, Trump/Pence rejiminin doğası, faşizm sorunu, şiddet içermeyen kitlesel protestoların aciliyeti, seçimlerin rolü ve bu sistemi devirmek için bir devrime duyulan ihtiyaç ile- meşgul olsaydı ve ve Avakian’ın analizini gerçekte söylediklerine dayanarak eleştirseydi aslında bu belirli bir şey olurdu ve işin aslı, çok da iyi bir şey olurdu.

Bunlar, dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insanın yaşamı üzerinde muazzam etkileri olan ciddi meselelerdir, ciddi bir ilgi gösterilmesi gereken ve tartışma gerektiren meselelerdir, iyi niyetli ve vicdan sahibi insanların sorgulaması gerekir.

Ancak Leupp’in usandırıcı yazısında daha başlıktan başlayarak ciddi ve olgulara dayalı bir itiraz yer almamaktadır (Hayır, Bob Avakian, sağcı medyanın bildirdiği gibi Joe Biden’ı “desteklememiştir” ve “Başkan Bob”, DKP tarafından kullanılan bir terim değildir, bu ifade onlarca yıldır gündeme getirilen eski ve komünizm karşıtı klişelere dayanan alaycı bir ifadedir.)

Örneğin herhangi bir okuyucu, Avakian’ın bildirisinin ilk cümlesinden başlayarak, Trump/Pence’in dünya ve tüm insanlık için oluşturduğu büyük tehlikeye odaklandığını şu şekliyle asla bilemez: “Şu anki durum, yalnızca bu ülkedeki insanlar için değil, tüm insanlık için derin sonuçları olan, gerçekten de eşi benzeri görülmemiş devasa zorluklar içermektedir. “

Ve bariz yanlış beyanlar ve çarpıtmalar burada da devam ediyor. Aslında Bob Avakian’ın Bildirisini gerçekten okuduğuna dair hiçbir kanıt yok. Okurun bu bildiriyi görmesine ve kendilerinin de bir değerlendirme yapabilmelerini sağlamak için belirli bir yönlendirme yapma konusunda kesinlikle hiçbir çaba sarf etmediği de görülmektedir:

* İfadenin içeriğinden doğrudan bahseden başlık yazıda veriliyor mu? Veya  “Şu Anki Acil Durum, Trump/Pence Rejimini Acilen Gönderme İhtiyacı, Bu Seçimlerde Oy Vermek ve Devrim İçin Temel İhtiyaç Üzerine” başlığına bir link veriliyor mu? Hayır.

* Leupp’in 4.000’in üzerindeki kelimeden oluşan yazısında bildiren tek bir alıntı var mı? Hayır. (Sağcılar bile seçici bir şekilde de olsa Avakian’dan alıntı yapmışlardı.)

* Açıklamada Avakian’ın görüşlerini ve örneğin Clinton yıllarına kadar uzanan faşizm analizini doğru bir şekilde nitelendiriyor mu? Hayır.

* Leupp, Avakian’ın esas olarak kitleleri oy vermeye güvenmek yerine Trump/Pence rejimini kovmak için harekete geçirmeyi vurguladığını açıklıyor mu? Hayır. Bu şekliyle bir okur bunu asla tahmin edemez.

* Avakian, Biden’ın Trump’tan “daha iyi” olmadığını savunuyor mu? Hayır.

* Trump/Pence faşizminin durdurulmasının, gerçek bir devrime hazırlanmak için gerekli bir unsur olduğu belirtiliyor mu? Yine Hayır.

Etkileşime geçmek ve evet Avakian’ın gerçekte tartıştığı meseleler üzerine ciddi eleştiri ve analizler görmek yerine -bir kez daha CounterPunch‘a bu konuda değer veriyoruz ve teşvik ediyoruz- yalnızca çarpıtmalar, ihmalkar ve düpedüz yalanlar, ad hominem iftiralar görüyoruz.

Hepimiz Bob Avakian ile, onun Bildirisi ile veya DKP ile aynı fikirde değiliz, ancak hepimiz kime olursa olsun dürüst olmayan, ilkesiz saldırılara özellikle de insanlık için mücadele eden birine karşı bunun yapılmasına, dürüst olmayan, entelektüel etkileşimin ilkesizce araçlaştırılmasına karşıyız.

Yine bu ruhla aşağıda Bob Avakian’ın Bildirisi yer almaktadır, böylece okuyucular kendileri karar verebilir ve böylece hepimiz insanlığın ve dünyamızın karşı karşıya olduğu önemli konulara odaklanmaya devam edebiliriz.

Dayanışmamızı iletiyoruz.

*Ron Jacobs

*Prof. David Orenstein, City University of New York

*Sunsara Taylor

*Coco Das

*Paul DeRienzo

*Paul Street

*Larry Everest


*Ad hominem: Bir yaklaşımın, belirli bir kişinin herhangi bir konudaki duruşu ve düşünce tarzı yerine doğrudan şahsına yöneltilmesidir – Ç.N.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.