Yeni Komünizm

İran 2021: Kitlelerin Kahramanca Mücadelesi Acımasız Baskıya Meydan Okuyor.

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı 20 Aralık 2011 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır. Çevirisini takipçilerimizin dikkatine sunarız.

Kaynak için bkz: Iran 2021: Heroic Mass Struggle Defies Vicious Repression, the Campaign to Free Iran’s Political Prisoners, and the Fight for a New World | revcom.us


İran 2021: Kitlelerin Kahramanca Mücadelesi Acımasız Baskıya Meydan Okuyor. İran’daki Siyasi Mahkumların Serbest Bırakılması Kampanyası ve Yeni Bir Dünya İçin Mücadele

2017’de ve 2019’da daha da güçlü bir şekilde, İran’daki halk kitleleri nefret ettikleri teokratik yöneticilerine ve İran İslam Cumhuriyeti’ne (İİC) karşı haklı olarak ayaklandılar. Zalimler, Ortaçağ rejiminin sopalarıyla, göz yaşartıcı gazlarla ve gerçek mühimmatla karşılık verdiler ve halktan yüzlerce insanı öldürdüler. Ekim 2020’de, 2019 ayaklanmasının yıldönümü yaklaşırken ve İran’da öfke kaynamaya devam ederken, rejim, işçileri, kadınları, insan hakları aktivistlerini, muhalif aydınları, sanatçıları; protestocuları, devrimcileri, ayrıca dini ve ezilen azınlıkların üyelerini bastıran, keyfi tutuklamalar, işkence ve infazlardan oluşan acımasız bir kampanya başlatmış bulunuyor. İran İslam Cumhuriyeti zorla “itiraf etmeye” çalışırken, sahte “yargılamalar” yürütürken ve acımasız kırbaç cezaları uygularken, insanların birçoğu işkence görüyor, hücre hapsinde tutuluyor ve yasal haklardan, yardımdan veya tıbbi yardımdan mahrum bırakılıyor. İran’ın en kararlı, tutkulu ve devrimci seslerini tutuklayarak, rejim aslında İran halklarının umutlarını, özlemlerini ve daha iyi bir dünya için sahip oldukları tüm şansı da ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Bu barbarca baskı, İranlı kitleler tarafından olağanüstü bir kahramanlıkla karşılandı. Bu yaz Huzistan’da ve daha yakın zamanda İsfahan’da protestoların patlak vermesiyle Kasım ayında her kesimden insanın katıldığı 450’den fazla protestoyla ayaklanmaya devam ettiler. Narges Mohammadi, Nahid Taghavi, Sepideh Golian, Mehran Raouf, Nazanin Zaghari-Ratcliffe, Rasoul Bodaghi, Baktash Abtin gibi siyasi tutuklu cesaretli insanlar, ayrıca Nasrin Sotoudeh, Mehdi Mahmoudian, Arash Keykhosravin ve Mostafa Nili dahil insan hakları avukatları kararlı bir şekilde davrandılar, seslerini yükselttiler ve maruz kaldıkları dehşetleri açığa vurdular.

Enternasyonalizm ve Başka Bir Yolu İleri Sürmek

Bu tutuklamalar ve İranlı siyasi tutsakların kahramanlıkları, onlar için yürütülen küresel bir mücadeleyi ateşledi. Raymond Lotta’nın, New York’ta bulunan Revolution Books’taki Eylül ayında düzenlediği bir forumda tartıştığı gibi, İran’ın siyasi mahkumlarını serbest bırakılması savaşı enternasyonalizm ruhunu somutlaştırmaktadır ve bugünün dünyasında adaleti savunan ve insanlık için başka bir yol öne süren herkes için şu anda çok önemli bir cephedir.

Almanya’da Nahid Taghavi için #FreeNahid protestosu. Fotoğraf: Acil Durum Kampanyası

Bu mücadele yeni ufuklar açıyor, böylece insanlar bu iki miadı dolmuşlardan -yani emperyalizm veya İran’ın teokratik, gerici, fanatik köktenciliğinden- birinin ya da diğerinin tuzağına düşmeyebilir. Bu mücadele çok daha elverişli koşulların açılmasına, insanlığın her türlü sömürü ve baskıya son vermesi için ihtiyaç duyduğu devrimi gerçekleştirmesine güçlü bir şekilde katkıda bulunabilir.

Aralık 2020’de, Avrupa’daki “Burn The Cage – Free The Birds” isimli mahkumlara destek hareketinden gelen dayanışma çağrısına yanıt olarak İran’daki Siyasi Mahkumların ŞİMDİ Serbest Bırakılması İçin Uluslararası Acil Durum Kampanyası (IEC) başlatıldı. Geçen yıl boyunca, IEC, tutuklu yakınlarından ve eski siyasi mahkumlar da dahil olmak üzere İran’ın siyasi mahkumları için savaşan, diğer girişimlerle birleşip onları destekleyen hayatın her kesiminden sürece dahil olan uluslararası bir topluluk oluşturdu ve bu savaşı kamusal alana taşıdı. En önemlisi de, Cornel West, Noam Chomsky, Gloria Steinem, Ariel Dorfman, Jody Williams, Daniel Ellsberg, Judith Butler, Raymond Lotta ve diğerleri gibi önde gelen isimler de dahil olmak üzere 40 ülkeden 3.100’den fazla kişi tarafından imzalanan bir Acil Durum Çağrısı yayınladılar. Bu çağrı New York Review of Books‘un yaz sayısında tam sayfa bir reklam olarak yayınladı.

Eleştirel ve benzersiz bir şekilde, IEC, ABD’deki ve dünyadaki insanları İran İslam Cumhuriyeti’nin acımasız baskısına karşı durmaya ve aynı zamanda ABD’nin İran’a yönelik tehditlerine veya saldırganlığına karşı çıkmaya çağırıyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce kişi bu çağrıya yanıt verdi ve kazanmak için çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Acil Durum Kampanyası web sitesini düzenli olarak ziyaret edin: www.FreeIransPoliticalPrisonersNow.org.

Acil Durum Çağrısını (Kampanya sitesinde Türkçe çağrı metni de mevcuttur – Ç.N.) imzalayın ve dağıtın, ayrıca bu kardeşlerimiz için faaliyetlere aktif olarak katılın. “Adaletten yana olan ve daha iyi bir dünya için özlem duyan herkes, İran’ın siyasi tutsaklarını ŞİMDİ serbest bırakılması mücadelesine katılmalıdır.”

İran'daki Siyasi Mahkumların
Hayatları Tehlikede!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında. Hemen harekete geçmeliyiz!

#FreeIransPoliticalPrisonersNow

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER