Yeni Komünizm

İsrail Havadan Yeni Terör Dalgaları Gönderirken Yeni Nesil Filistinliler Direniş İçin Öne Çıkıyor

Editörün Notu: Okumakta olduğunuz makale 12 Mayıs tarihinde, revcom.us sitesinde yayınlanmıştır. Kaynağı için bakınız: https://revcom.us/a/699/israel-unleashes-terror-new-generation-of-palestinians-step-forward-en.html


Geçtiğimiz hafta boyunca İsrail, Filistinlilerin direnişini kırabilmek için havadan yüksek teknolojili bir şiddet, terör ve ölümü muazzam boyutlarda açığa çıkarttı. Ve buna yanıt olarak yeni nesilden Filistinliler, insan gibi muamele görmek isteyen bu yeni dalga, yıllardır görülmemiş bir cesaret ve hiddet kuşandılar. 

Şu an yaşanmakta olan çatışmalar, Mayıs ayının başında Doğu Kudüs’ün, Sheikh Jarrah bölgesindeki Filistinli ailelerin yerlerinden edilmesine tepki olarak başladı. İsrailli yetkililer ve bu terörün savunucuları bunun basit bir özel mülkiyet anlaşmazlığı olduğunu iddia etmeye çalıştılar. Ancak yerleşimcileri yerlerinden etmeye çalışan mülkiyet sahipleri Filistinlileri, Doğu Kudüs’ten atmak isteyen Siyonist bir tarikatın katı çekirdeğini oluşturuyorlar. İsrail’de herkes Kudüs’ün başkan yardımcısının affedilemez bir şekilde söylediklerini biliyor: Yerinden etmeler, şehrin kuzey yarısında ‘’Yahudi katmanları’’ oluşturarak ‘’Kudüs’ün Yahudiler için bir Yahudi başkenti olmasını’’ garanti altına almanın bir stratejisi. 

Mohammed el-Kurd, Sheikh Jarrah bölgesinin şu an tahliyelerin hedefi olan bir sakini, kuşatma altında yaşamanın nasıl olduğunu şöyle anlatıyor: 

‘’Sheikh Jarrah geçtiğimiz haftalarda terör yüklü sahnelerle doluydu. İstisnasız her gece göz yaşartıcı gaz, askeri atlar, ses bombaları ve plastik mermilerle yüzleşiyorduk. İşgalci İsrail güçleri silahsız sivillere, kadınlara ve çocuklara uyguladıkları orantısız güç konusunda hiç de pinti değil. Daha bugün birisi gözünden yaralandı. Geçen hafta komşumuzun evi illegal bir şekilde işgal edildi ve işgal güçleri bacağını kırdılar. Gördüğümüz şiddetin seviyesi absürt ve faşist. Üç gündür duş almaya çalışıyorum ama üzerimize sıkılan zehirli gazların kokusu ne derimden ne de kıyafetlerimden çıkıyor. Kimyasal olarak içeriği değiştirilmiş koku gazını protestocular üzerinde kullanıp, bunun devlet tasdikli bir etnik temizlik olmadığını söyleyemezsiniz.’’ (Röportajın tümü tam durumu anlamak için izlemeye değer. Linkini tıklayınız

Bir Apartheid Rejimi 

Bu tahliyeler on yıllardır süren; Filistinlilerin evlerinden edilmeleri, köylerinin yüzlerce kilometre boyunca surlarla izole edilmesi, düzenli polis tacizleri, cinayet ve işkence, milyonlarca insanı Gazze içerisinde hapsetmelerinin bağlamında yaşanıyor. Ve bu yıllardır tıpkı Amerika’nın Jim Crow Güneyinde KKK’nin Siyahilere uyguladığı şiddetin kuduz Siyonistlerce uygulanmasının bir benzeri. Farklı perspektiflerden kuruluşlar ve kişiler tarafından yapılan önemli yeni araştırmalar, toplamdaki etkinin İsrail’in, Filistinliler üzerinde bir apartheid rejimi uyguladığını ve bunun Güney Afrika’da hakları ellerinden alınmış ve şiddetle ezilen Siyahilere uygulanan apartheidin bir benzeri olduğunu ortaya koyuyor. 

El Aksa Camisine Saldırı: 

Protestolar 7 Mayıs günü İsrail polisinin El Aksa Camisinde ibadet eden binlerce Müslümana saldırmasıyla başka bir boyut aldı. Protestocuların kendilerini korumak için taş toplaması sonucunda polis ses bombaları ve plastik mermilerle 150’den fazla kişiyi yaraladı. Pek çok video ses bombalarının ibadet edilen yerlere atıldığını gösteriyordu. 

Mevcut çatışmalarda öne çıkanlar ise gittikçe İsrail içerisinde belirleyici bir rol oynayan aleni soykırımcı köktendinci Yahudiler. 10 Mayıs, Pazartesi günü Kudüs’teki Filistinlilerin yaşadığı bölgeler yürüyüp ‘’Araplara ölüm!’’ naraları attılar. 

Bu saldırılardan sonra Gazze’nin yönetimini elinde bulunduran Hamas rejimi ve diğer İslamcı güçler İsrail üzerine düşük teknolojili roketler ile saldırılar düzenledi. İsrail’in tepkisi Gazze’ye anında bombalamak oldu. Hamas İslami köktendinci Cihadist bir örgüttür ve Filistin halkı için özgürleştirici hiçbir şeyi temsil etmemektedir. Ancak bu kesinlikle bir ‘’karşılıklı roket saldırısı’’ değildir. Hamas’ın elindeki füzeler İsrail’in ölüm makineleriyle kıyaslanamazlar. Hamas’ın füzeleri genellikle şehirleri hedef alıyor ve çok nadir olarak İsraillileri yaralıyor veya öldürüyor. İsrail’in son on yılda Gazze’ye düzenlediği saldırılar ise çoğunlukla savaşın içerisinde yer dahi almayan kadın ve çocuklarda dahil binlerce kişiyi öldürdü. Gazze’deki son saldırılarda, hedef güdümlü ve mikro-invazif insan hareketlerini algılayabilen İsrail füzeleri apartmanları hedef alarak, apartmanın içerisindeki 10 çocukta dahil onlarca kişiyi öldürdü ve milyonlarcasını terörize etti. 

Amerika Her Zamanki Gibi İsrail’e ‘’Temel Desteğini’’ İlan Etti 

11 Mayıs Salı günü bu tek taraflı katliamın üzerine Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, ‘’İsrail’in güvenliği, kendisiyle, vatandaşlarını meşru savunmasının meşru hakkı temeldir ve asla tereddüt içermez.’’ diyerek Biden’ın desteğini ilan etti. 

Neredeyse 50 yıldan daha uzun bir süredir Amerika’nın, İsrail’e olan desteği ‘’temel’’ ve ‘’tereddütsüz’’  bir şekilde ilerliyor. Özellikle Trump yönetiminde ve zaman içerisinde Amerika, İsrail-Filistin arasındaki müzakereci numarasını çekmeyi bile aşağı yukarı bıraktı. Ancak Amerika ve İsrail’in bu ‘’özel ilişkileri’’ nasıl bir role bürünürse bürünsün bunun temelinde İsrail’in, Amerikan imparatorluğunun çıkarlarını dünyanın stratejik bir noktasındaki kritik bir şekilde nükleer silahlı bir güç olarak uygulaması ve bunun bölgedeki özgürlük hareketleri -özellikle de bu hareketlerin 1970’lerin ortalarıyla beraber zıddına dönmesi veya yenilmesi ile- ve yerel kan emicilere karşı durması yatıyor. 

Bütün bunlara rağmen yeni bir kahraman Filistinli jenerasyon sokaklara çıkıyor, bir gözlemcinin anlattığı kadarıyla: ‘’15 yaşında birisi akıllı telefonu ile TikTok üzerinden komutları alıyor ve etrafındakilere İsrail’e karşı çıkmaları için cesaret aşılıyor.’’ İsrail’i bütün bunları yapabilmesi olanağını veren canavarın ortasında, Amerika’da yaşayanlar ve Filistinlilere, İsrail’in yaptıklarından rahatsız olan herkesin İsrail’in suçlarına; imparatorluk savaşlarını, işgal ordularını ve bu sistemle uygulayıcıları tarafından işlenen insanlık suçlarına bir DUR diyebilecek gerçek bir devrim temelinde halkı ve sahayı hazırlayarak karşı konulmalı. 

Bir arka plan için okunması gerekenler:

  • İsrail ve İsrail’in Amerikan Emperyalizmindeki ‘’Özel Rolü’’ne dair Bringing Forward Another Way, Bob Avakian’ın bir konuşması. 
  • İsrail’in karşı karşıya olduğu varoluşsal sorun için BA’nın soru ve cevaplar bölümünde Neden Gerçek Bir Devrime İhtiyacımız Var ve Nasıl Gerçekten Bir DevrimYapabiliriz? konuşması. İsrail ile ilgili özel bir tartışma videonun sorular ve cevaplar bölümünde, faşizmin yükselişi ve uluslararası komünist hareketin mücadelesi içerisinde bulunuyor. BA burada yoğunlaşmış bir şekilde bu varoluşsal sorundan ve özgürleştirici çözümden söz ediyor. 
  • İsrail’in gerçek tarihi ve rolüne dair kısa bir anahat çalışması ve İsrail’in yaptıklarını NaziHolokostunda Hitler’in altında milyonlarca Yahudi’nin öldürülmelerine meşru bir cevap olarak görmesi hakkında REVOLUTION özel sayısı için: Aydınlanmanın Kalesi mi? Yoksa Emperyalizmin Uygulayıcısı mı? İSRAİL Dosyası | Yeni Komünizm (yenikomunizm.com) 

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Görüşlerinizi Paylaşın

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER