Yeni Komünizm

İsrail Tarafından Sizin Adınıza İşlenen Savaş Suçları Gazetecilerin ve Gazeteci Ailelerinin Kasıtlı Hedeflenmesi

Evi bombalanarak 23 aile üyesi öldürülen gazeteci Ahmed Alnaouq

15 Aralık’ta İsrail insansız hava aracı tarafından öldürülen El Cezire kameramanı Samer Abu Daqqa

13 Ekim’de uluslararası gazetecilerin bir araya geldiği bir toplantıya İsrail top mermisi düştüğünde öldürülen Gazze fotoğrafçısı Issam Abdallah

İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentindeki hava saldırısında öldürülen El Cezire gazetecisi Hamza Dahdouh, 7 Ocak 2024’te babası Wael Dahdouh ve ailesinin yası

İsrail’in Gazze’deki savaşı, bir halkın yok edilmesini ve/veya zorla yerinden edilmesini amaçlayan soykırımsal bir savaştır. Bunlar arasında Gazze halkının kasıtlı olarak aç bırakılması, insanlara güvenli olduğu söylenen bölgelerin bombalanması ve sağlık sistemine yönelik büyük bir saldırı da yer alıyor. Ancak bu savaşın en önemli suçlarından biri, bu suçları dünyaya duyuran gazetecilerin ve gazeteci ailelerinin kasten öldürülmüş olmasıdır.

Bunların hiçbiri ABD’nin mali, askeri, istihbarati ve diplomatik desteği olmadan gerçekleştirilemez.

Bunu okurken ABD’nin ve özellikle de Biden’ın büyük “demokrasisinden” bahsetmekten asla yorulmadığını ve onu ABD’nin karşı çıktığı “demokratik olmayan” güçlerle karşılaştırdığını unutmayın. Benzer şekilde Biden ve diğer ABD başkanları da gün boyu İsrail’in “demokratik değerlerimizi paylaştığından” bahsediyor. Peki tüm bunların ışığında İsrail’in Gazze’deki gazetecilere ne yaptığına bakalım.

Gazetecilerin öldürülmesi savaş suçudur. Filistinli gazeteciler İsrail’in savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçlarının dünyaya ulaştığı ana kaynaktır. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 7 Ekimden bu yana geçen üç ay içinde İsrail’in Gazze’deki soykırımsal katliamını sahada haber yapan, çoğunluğu Filistinli olan 75 gazetecinin, İsrail tarafından öldürüldüğünü belgeledi.1 Özel araştırma ve analizlerin ortaya koyduğu inanılmaz ölü sayıları, gazetecilerin toplu olarak öldürülmesinin bilinçli bir İsrail politikası olduğuna işaret etmektedir.

İsrail’in Gazzedeki savaşının ilk 10 haftasında, CPJ’nin bu tür ölümleri kaydetmeye başladığı 1992’den bu yana benzer çatışma dönemlerinde olduğundan daha fazla gazeteci öldürüldü. Karşılaştırma yapmak gerekirse, CPJ 5 Ocak 2024’te yayımladığı raporda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kaynaklanan iki yıl süren savaşta 15 gazetecinin öldürüldüğünü bildirdi. 2

 

İsrail Gazetecilere ve Ailelerine Karşı Saldırı Çağrısında Bulundu

Gazze’de Filistinli gazetecileri ve ailelerini öldüren İsrail askeri saldırıları güçlü bir tutarlılık sunuyor. Aileleriyle birlikte evlerinde öldürülen Filistinli gazeteciler arasında şu kişiler yer alıyor: Jabr Abu Hadrous, yedi aile üyesiyle birlikte evinde öldürüldü (29.12.2023); Ahmed Khaireddine, ailesinden 12 kişiyle birlikte evinde öldürüldü (28.12.2023); Mohamed Mouin Ayyash, İsrail’in Gazze’nin merkezindeki Nuseyrat mülteci kampındaki evine düzenlediği hava saldırısında ailesinden 20 kişiyle birlikte öldürüldü (23.11.23).

 

Filistinli gazeteciler, İsrail’in Gazze Şehri’ne düzenlediği hava saldırısında aile üyeleriyle birlikte öldürülen arkadaşları Cabir Ebu Hadrus’un cenazesine katıldı.

Yaygın olarak takip edilen İsrailli bir Facebook sitesi olan “Duvarın Ötesinde”, Filistinli ve İsrailli yazarların ortak çalışmasıdır. İsrail gazetesi Haaretz, sitenin İsrailli kurucu ortağı Yuval Abraham’ın, İsraillilerin “Gazze’deki Filistinlileri ve onların deneyimlerini dinlemesini, onların yerinde olsaydık nasıl hissedeceğimizi düşünmesini” amaçladığını bildirdi. Sitenin kurucu ortağı Ahmed Alnaouq’un Gazze’den İbranice yazdığı gönderiler bir milyon kadar kişi tarafından okundu. 28 Ekim’de Across the Wall, Alnaouq’un evinin İsrail tarafından bombalandığını bildirdi. Alnaouq öldürülmedi ancak 23 kişi öldürüldü. Aile üyeleri; “Bütün sevdikleri: Babası, küçük kız kardeşleri, erkek kardeşi, yeğenleri ve yeğenleri, hatta evdeki bebekler bile; hepsi öldürüldü.”

Al Jazeera Gazze bürosu şefi Wael Al-Dahdouh’un oğlu Hamzah Al-Dahdouh 7 Ocak’ta İsrail hava saldırısında öldürüldü. Gazze’de araç kullanıyordu ve görüntü çekmek için bir drone kullanıyordu, aracı İsrail hava saldırısı ile vuruldu. ABC News, Gazetecileri Koruma Komitesi’nin, Hamzah Al-Dahdouh’un drone’u işi doğrultusunda kullandığını ve bu tür bir ekipman kullanmasının onu meşru bir hedef haline getirmediğini söylediğini  bildirdi. İsrail saldırıyı doğrulayarak bir “teröristi” hedef aldıklarını iddia etti. Wael Al-Dahdouh oğlunun kasıtlı olarak hedef alındığına inandığını söyledi. Oğlunun mezarı başında yas tutanlarla birlikte dua eden Al-Dahdouh, “Tüm dünyanın burada neler olduğunu görmesi gerekiyor” dedi.

ABD’nin İkiyüzlülüğü Katliamı Mümkün Kılıyor

İsrail’in Gazze’de devam eden katliamı, araştırmacıların fiziksel kanıtları incelemesine veya gazetecilerin İsrail tarafından öldürülmesine ilişkin tanıkların ifadelerini toplamasına olanak vermiyor. Ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF, ismin Fransızca versiyonuna dayanan bir kısaltma), 13 Ekim 2023’te Reuters muhabiri Issam Abdallah’ın Lübnan’da İsrail sınırı yakınında İsrail tarafından öldürülmesini soruşturmayı başardı. Sonuçlar İsrail’in gazetecilerin öldürülmesine yönelik politikalarını ortaya koyuyor. RSF, 13 Ekim’de, muhabirlerin “açıkça hedef alındığını” ve “saldırının ikinci kurbanları olmadıklarını” gösteren, cinayetin yeniden canlandırılan bir videosunu yayınladı. ‘Basın’ yazan araçlardan biri hedef alındı, yanında konuşlanan grubun da gazeteciler olduğu açıktı” (vurgu eklenmiştir). ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin dünya çapında özgürlük ve demokrasi şampiyonu olarak markalanmasına hizmet ettiğinde HRW ve RSF raporlarını izliyor ve düzenli olarak alıntı yapıyor. Ancak Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in kasıtlı olarak gazetecileri hedef aldığını gösteren herhangi bir rapor görmediklerini iddia ediyor.

 

 

Reuters muhabiri Issam Abdallah’ın ölümü: Lübnan-İsrail sınırında ne oldu?

İsrail, Gazze’deki soykırımcı katliamını örtbas etmek için sistematik olarak gazetecileri öldürüyor. Biden, Demokrat Parti ve liberal ana akım medya bunu mümkün kılıyor ve örtbas ediyor.

Başladığımız yere, yani bunun ABD ve İsrail’deki “demokrasinin” karakteri hakkında ne ortaya koyduğuna dönelim. Gerçek şu ki -ki bunun ötesinde aktarabileceğimiz pek çok tarihsel örnek var- kapitalist-emperyalist egemen blokların kendi çıkarları olarak gördükleri şeylere çok keskin bir şekilde karşı çıkmaya başlayana kadar muhalefet etmeye ve hatta yanlışların basitçe ifşa edilmesine izin verilir. Ve sonra diktatörlüğün çekici, yöneticilerin kendi çıkarlarına tehdit olarak gördüğü şeyleri sergileyenlerin üzerine iner. Demokrasinin (kapitalist-emperyalist)diktatörlüğün bu temel gerçeği, İsrail’i basit hakikati söylemek için gezegendeki en tehlikeli yer haline getirmiştir.


DİPNOTLAR:

 

  1. Diğer kaynaklar bu sayının daha da yüksek olduğunu belirtmektedir. Örneğin, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu 11 Ocak itibariyle Gazze’de en az 88 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü belgelemiştir. Wikipedia tarafından derlenen ve belgelenen bir listede ise 14 Ocak itibariyle Gazze’de İsrail saldırıları sonucu öldürülen 87 Filistinli gazetecinin yanı sıra diğer medya çalışanları da listelenmiştir.

 

  1. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından hazırlanan raporlar dikkatle belgelenmektedir. Güvenilirlikleri yaygın olarak kabul edilmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi dünya çapında özgürlük ve demokrasi için bir güç olarak göstermeye hizmet ettiğinde CPJ’nin raporlarından belirgin bir şekilde alıntı yapmaktadır. Aksi durumda görmezden gelmekte, görmediklerini iddia etmekte ya da örtbas etmektedir.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.