Yeni Komünizm

Joe Veale’den Kara Panter Partisi’nin Eski Üyelerinden Terry Cotton’a Saygı Duruşu

Editörün Notu: Aşağıdaki makale 25 Ekim 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Kaynak için bkz: Joe Veale’s Tribute to Former Black Panther Party Member Terry Cotton | revcom.us


Terry Cotton öldü. Terry, devrimci komünistlerin iyi bir dostuydu, devrimin çok iyi bir dostuydu.

Kara Panter Partisi’nin (BPP) eski üyeleri olarak, Ocak 2017’de Terry ve ben, Faşizmi Reddet! inisiyatifi için herkesi faşist bir Amerika’ya HAYIR! demeye çağıran bir mektup yazdık.

Çok az parası olmasına rağmen, Terry, devrimci komünistlerin Chicago ve Los Angeles’ta bu sistemde en kötü cehennemi yaşayanlar arasında bir devrim hareketi geliştirmek için elinden geleni yapacaktı. Terry, bu sistemi devirmek için devrimi ülke çapında -halkın tüm kesimleri arasında- inşa ettiğimizi biliyordu. Bu konuda heyecanlıydı ve bu onun içindeki iyiyi açığa çıkarmıştı.

Terry, dijital bölünmenin diğer tarafında olmasına rağmen Berkeley’deki Revolution Books’a giderdi ya da kendi çalışma bölgesi olan Bay Area’daki halkın farklı kesimlerine götüreceği posta servisi aracılığıyla malzemeleri alırdı.

Terry, Bob Avakian’a (BA) büyük saygı duyuyordu. Geçmişten ve özellikle de BA’nın yapmaya devam ettiği şeyler için, devrimci komünist önder olduğu için kendisine büyük saygı duyuyordu. Okumak, incelemek ve başkalarıyla paylaşmak için düzenli olarak Bob Avakian’ın yazılarını isterdi. Farklı yanıtları bildirmek için arardı. Öğrendiklerini daha da yaymak için yeni planlar yapardı. Terry bir açıklama yapmış ve Devrim Turu’na maddi destek vermişti.*

Edindiği son materyaller şunlardı: “Gerçek Bir Devrim İçin Şimdi Örgütlenmeye Yönelik Bir Deklarasyon, Bir Çağrı” ve Bob Avakian’ın makalesi “Bu Devrimin Mümkün Olduğu Nadir Bir Zamandır – Niçin Böyle ve Bu Nadir Fırsattan Nasıl Yararlanmak Gerek?”**

Sağlığı aniden bozulmadan önce bu malzemelerin daha fazla kopyasının basılabilmesi için para göndermeyi planlıyordu.

Terry, 1960’larda Kara Panter Partisi’ne katıldı. 1968’de bir gece, ertesi gün yaptıkları piknik için yiyecek toplayan bir grup Panterle birlikteydi. 17 yaşındaki Bobby Hutton’ın vücudunu kurşunlarla delik deşik ederek katleden Oakland polisleri tarafından durduruldular. Bu katil pislikler tarafından elleri havada polis arabasına doğru yürümesi emredilmişti. Terry ve hayatta kalan diğerleri bir takım uydurma suçlamalarla karşı karşıya kaldılar.

Terry’yi on yıllardır görmemiş olsam da, telefonda iletişim halinde kaldık. Hangi şehirde olursam olayım ondan bir telefon alırdım. Onunla konuşmaktan her zaman zevk almışımdır çünkü kendisi halen devrim için çok hevesliydi. Devrim içinde yanmaya devam ediyordu. 60’larda yaptıklarımızla yetinmeyi reddetmişti. İlgilenmemiz gereken bitmemiş işlerimiz olduğunu biliyordu. Devrime dair her konuda aynı fikirde olmasak da durum böyleydi. Sağlığı hızla solmasına rağmen -Terry, devrimci komünistlerin devrimci faaliyetinden ilham aldı ve güçlendi- bu devrimi, devrimci komünistleri ve BA’yı desteklemek için elinden geleni yaptı.


*Terry Cotton’un GERÇEK bir Devrim Turu için Şimdi Örgütlenin kampanyasına destek beyanı:

19 Nisan 2020

Sevgili dostlar ve yoldaşlar,

Huey P. Newton ve Bobby Seale ile birlikte Kara Panter Partisi’nin ilk üyelerinden biriydim. 6 Nisan 1968’de Oakland Polis Departmanı tarafından öldürüldüğünde Lil’ Bobby Hutton’la birlikteydim. Bu olay Martin Luther King’in öldürülmesinden iki gün sonra yaşandı. 1968-1970 yılları arasında siyasi inançları ve faaliyetleri nedeniyle yaklaşık 50 Panter üyesi katledildi. J. Vern Cromartie’nin Kara Panter Partisinin Yeniden Değerlendirilmesi: 21. Yüzyıl İçin Seçilmiş Denemeler adlı kitabının içinde benim hikayem ve fotoğrafım yer almaktadır.

Gerçek Bir Devrim Turu için hepinizi desteklemek için elimden geleni yapmak istiyorum. Kara Panter Partisi’nde birçok program yaptık ve organize ettik. Ben ve karım müsait olduğunda elimden gelen bağışı göndereceğim. Ama şimdi başkalarını, özellikle de bunu yapacak maddi ve manevi imkanları olan insanları, gerçek bir devrim için bu harekete katkıda bulunmaya çağırmak istiyorum. RCP’den Joe Veale ile birkaç yıl önce Oakland’daki bir BPP toplantısında tanışmıştım ve elimde Bob Avakian’ın bazı yazıları ve kitapları var.

Devrim için bu hareketin örgütlenmesi gerektiği mesajını vermeliyiz. Onu gerçek tutmamız gerekiyor.

Tüm İktidar Halka!

Terry Cotton, eski KPP üyesi


**Bu Devrimin Mümkün Olduğu Nadir Bir Zamandır – Niçin Böyle ve Bu Nadir Fırsattan Nasıl Yararlanmak Gerek? | Yeni Komünizm (yenikomunizm.com)

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER