Yeni Komünizm

Kürt Çocukları Daha Ne Kadar Panzerler Altında Ölmeye Devam Edecek!

7 Haziran 2016 günü Şırnak, Cizre’de 6 yaşındaki Bünyamin Bayram, aynı yıl 24 Ekim günü yine Cizre’de 5 yaşındaki Hakan Sarak. Bir yıl sonra Mardin Dargeçit’te 7 yaşındaki Berfin Dilek, Silopi’de Furkan ve Muhammed kardeşler. Aynı yıl İstanbul, Okmeydanı’nda 7 yaşındaki Suriyeli Raşid Oso. Siirt’te, Felek Batur; Dersim, Mazgirt’te 22 yaşındaki Oktay Er ve Bitlis, Ahlat’ta 11 yaşındaki Eyüp Kırtay zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Ve son olarak iki gün önce Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı araç tarafından ezilen Miraç Miroğlu. Buna mukabil ölümler sadece adı geçen çocuklarla sınırlı da değil, İnsan Hakları Derneği’nin 2019’da yayınladığı bir rapora göre sadece son 10 yılda kayda geçen vakalarda 36 kişi zırhlı araçların altında kalarak can verirken, 85’i yaralandı.

Bunun adı katliamdır! Kürt ulusunun katledilmesi, baskı altına alınması, asilimile edilmesi, zorla yerinden edilmesi bu ülkenin kuruluş kodlarında yatmaktadır. Türk hakim sınıfları yıllardır işgalci pratiklerinden ödün vermemektedirler. Bununla birlikte 2015 yılında konsolide olan İslamcı/Türkçü faşist rejimin karnesi Roboski’den, Suruç’a, Diyarbakır’a kadar hiç olmadığı kadar kabarıktır. Faşist rejim toplumu kendi temelinde kutuplaştırmaktan ve Kürt ulusunun baskı altına alınması üzerinden iktidar mücadelesi sürdürmeye devam etmektedir.

Zırhlı aracın geçtiğimiz günlerde öldürdüğü Miraç Miroğlu’nun babası Gazete Duvar’a verdiği demeçte şu soruları sormuştu: ‘’Benim oğlum neden öldü?’’ ‘’Bunca çocuk neden bu şekilde öldü? Artık hiçbir çocuk ölmesin?’’

Daha ne kadar insan Türk şovenizminin kanlı baskını üzerlerinde hissetmeye devam edecek? Daha ne kadar çocuk sokaklarda çıkıp oynamaları gereken yaşta hakim ulus şovenizmiyle ölümcül bir şekilde tanışmak zorunda kalacak? Daha ne kadar süre bu zulüm, katliamcı ve işgalci pratikler devam edecek?

Tüm Türk hakim sınıflarının ve günümüzdeki İslamcı/Türkçü faşist rejimin elinde Kürt ulusunun kanı vardır. Bu kan öyle bir kandır ki ne ‘’adil yargının’’ ne de ‘’demokrasinin’’ suyu onu temizlemeye yetebilir! Ulusal sorun ancak uluslar arasında tam hak eşitliğine dayanan sosyalist bir iktidar ve ulusları aşmayı kendisine rehber edinmiş komünist bir devrim ile çözümlenebilir! Bugün faşist rejimin şiddet aygıtlarının 7 yaşındaki Miraç’ı katletmesi gibi gaddar suçlarına karşı durmamız ve bunu yaparken de ezilen ulusların, bütün insanlığın kurtuluşuna hizmet edecek gerçek bir devrim hareketi inşa etmemiz gerekmektedir!

Daha fazla çocuğun böyle canice öldürülmemesi için devrim zorunludur, arzulanabilirdir ve mümkündür!

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER