Yeni Komünizm

Paris İklim Anlaşması ve Çevre Düşmanı Faşist Rejimin İkiyüzlülüğü

İslamcı/Türkçü faşist rejimin önderi Erdoğan geçtiğimiz gün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda konuştu ve Paris İklim Anlaşmasını, Meclis’e getireceklerini söylerken bir burjuva siyasetçisinin en iyi yaptığı şeylerden birisini yaptı: Bol bol ve riyakarca yalan söyledi!

Bu faşistin yalanlarına geçmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Bu rejim açık bir şekilde çevre düşmanıdır! Ekosistemlerin, diğer türlerin ve insanlığın çıkarlarının her daim karşısında anti bilimsel zehrini zerk ederken dur durak bilmeksizin de Türkiye/Kürdistan coğrafyasını talana açmakta temsil ettiği burjuvaziye ve uluslararası tekellere peşkeş çekmektedir.

Bir başka makalemizde belirttiğimiz üzere:

Türkiye’de Kaz Dağları’nın %79’u, Muğla’nın %59’u, Artvin’in de %71’i maden ruhsatlı alanlardan oluşuyor. Yine Türkiye nüfusunun %25’inin su kaynaklarını sağlayan Istranca Ormanları’nın, 2021 yılında yayınlanan Kırklareli İl Genel Meclisi raporuna göre su havzalarının 160 bin hektarlık alanının 60 bin hektarı aşkınlık bölümü maden ve taş ocağı olarak ruhsatlandırılmış durumda. [i]

Ancak rejimin suçları halkların su kaynaklarını kar için satmasından, Nevşehir’i Kanadalı maden tekeline peşkeş çekmesinden veya dört bir yandan siyanürle altın çıkartmasından çok daha fazlasına uzanıyor; bir yandan sistematik bir şekilde Dersim ve Kürdistan coğrafyasında hunharca ve sistematik bir biçimde tertipledikleri orman yangınları bir diğer yandan genişlemek için sınır ve engel tanımayan sermayenin güdümünde bütün bir coğrafyayı inşaat ve atık alanlarına çevirmesi, Türkiye/Kürdistan’ı Batı emperyalizminin çöplüğüne çevirmesiyle bu rejim ‘’ekoloji’’ kelimesini dahi ağzına almayı hak etmiyor.

Bu kadar canlının ve insanın kanı ellerinde olan, doğayı böylesine acımasızca sömürmüş bir rejimin başındaki bu faşist bakalım neler demiş:

…dünyanın, üzerindeki milyonlarca canlı türüne kucak açarken bu cömertliğinin karşılığında, sadece tabiatın dengesine saygı duyulmasını istediğini…insanoğlunun tarih boyunca sürdürdüğü gelişme ve kalkınma arayışında dünyanın sunduğu kaynakları hoyratça kullandığını savundu ve iklim değişikliğine dikkati çekti. [ii]

Tabiatın dengesine saygı duyulması?! Şimdiye kadar Dersim’deki Dağ Keçilerini ve yüzlerce farklı türü avcılara katlettirerek bundan kar sağlayan, Marmara Denizini müsilaja boğan, bilim karşıtı bu İslamcı/Türkçü faşist her zamanki metafizik zırvalarıyla ‘’tabiatın dengesinden’’ bahsediyor. Öncelikle ‘’tabiatın’’ mutlak bir ‘’dengesi’’ yoktur. Doğaya, ekolojiye ve bir bütün olarak gezegene mutlakiyetçi, metafizik yaklaşımlar bilimin değil dinin bakış açısını yansıtır. Bunun ötesinde Erdoğan’ın bu riyakar açıklamaları bir Nazi subayının Holokost ile ilgili dökebileceği timsah gözyaşlarına benzemektedir: yani bunlar içi boş kof yalanlardır!

Hadi devam edelim:

“Hepimize düşen görev, bu tehdit karşısında, hakkaniyete dayalı bir yük paylaşımıyla tedbirlerimizi almak, yükümlülüklerimizi süratle yerine getirmektir.”

Ve de:

Paris İklim Anlaşması’nı, atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz…karbon nötr’ hedefli anlaşmanın onay aşamasını tamamlamayı düşünüyoruz. Yatırım, üretim, istihdam politikalarımızda köklü değişikliğe yol açacak bu süreci, 2053 vizyonumuzun ana unsurlarından biri olarak kabul ediyoruz.”

Şimdi buradaki safsatalara bir bakalım. Öncelikli olarak Erdoğan’ın bahsettiği bu yükümlülükler ve ‘’tedbirler’’ nelerdir? Daha önce görülmemiş sayıda hidroelektrik santrali (HES) ve termik santralin inşasına onay vermek mi? Yerel ekolojilerini savunmak için harekete geçen Çemişgezek, İkizdere ve daha yüzlerce köylünün üzerine jandarmanın dipçiğiyle saldırmak mı? Yoksa Marmara ve Ege Deniz’ini sanayi ve turizm burjuvazisinin atık çöplüğü haline getirmek mi? İşte bunlar bu faşist rejimin aldığı nadide ‘’tedbirlerdir’’!

İklim Anlaşmaları, İklim Konferanslara, Verilen Vaatler ve İhtiyacımız Olan Nedir?

https://yenikomunizm.com/gezegenimizim-yagmalanmasi-cevre-krizi-ve-gercek-devrimci-cozum/
Gezegenimizim Yağmalanması, Çevre Krizi ve Gerçek Devrimci Çözüm!

Bir diğer taraftan ise belirtilmesi gereken başka bir hakikat daha vardır. Ne Paris İklim Anlaşması ne de ‘’karbon nötr’’, ‘’net sıfır karbon emisyonu’’ gibi iç boş vaatlerin gezegen, insanlık ve türler için özgürleştirici bir paradigmayı hedeflemediği gibi hedefleyemeyeceğidir. Küresel iklim krizinin şu an geldiği durum varoluşsal seviyede bir tehdit barındırmaktadır ve bununla mücadele için çizilen 2053 tarihi gibi sözde ‘’fethin’’ bininci yılı ‘’vizyonları’’ saçmalıktan ibarettir. Bir diğer saçmalık-ki bu objektif olarak daha önemlidir- kapitalist-emperyalist sistemin bir dünya sistemi olduğu ve bu sistemin temel çelişkisine Türkiye’nin, Papua Yeni Gine’nin de, Fransa’nın da kendi özgüllükleriyle entegre olduğudur. [iii]

Günümüzde varoluşsal boyuta gelmiş bu kriz ise kapitalizmin temel çelişkisi etrafında doğanın ekonomik bir girdi çıktıya dönüştürülmesi, körlemesine ve acımasız bir genişlemeye dayanması, kar motivasyonu ile güdülenmesidir.

Küresel iklim kriziyle acınası reformlar ve konvansiyonlar başa çıkamayacağı gibi bu sistemin temeline dokunmayan çözüm önerileri de hezeyanlardan ibarettir. Bugün karşı karşıya olduğumuz böylesi bir problem ancak ekonominin bilinçli olarak planlandığı, düzenlendiği, gelecek nesiller için gezegenin sağlıklı bir hale getirilebileceği, insanların ‘’gezegenin koruyucuları’’ olarak dünyaya bakabilecekleri, ekosistemleri korumaya ve muhafaza etmeye yönelmiş, enternasyonalizmi temel bir ilke olarak gören, petrol akışına ve ucuz emek imalatına dayanmayan sosyalist iktidar altında çözümlenebilir.

İhtiyacımız olan ne faşistlerin içi boş ve ikiyüzlü açıklamalarıdır ne de Paris İklim Anlaşması gibi sistem içi ‘’çözüm’’ önerileridir. İhtiyacımız olan gerçek bir devrimdir!


[i] https://yenikomunizm.com/ekolojik-talan-madenler/

[ii]https://www.gazeteduvar.com.tr/erdogan-bmde-konustu-ne-imkanimiz-ne-tahammulumuz-kaldi-haber-

[iii] Net Sıfır Karbon Emisyonu ile ilgili daha detaylı bir tartışma için bkz. https://yenikomunizm.com/net-sifir-karbon-emisyonu-yeni-baslayanlar-icin-emperyalist-sahtekarliklari/

İklim zirvesi meselesine dair bkz. https://yenikomunizm.com/bidenin-iklim-zirvesi-dalavaresi-gezegeni-zehirlemek-ve-halki-aldatmak/

 Türkiye’de süregitmekte olan ekolojik talanlar için bkz.

Bir bütün olarak iklim krizine yönelik hazırlanmış kapsamlı bir dosya çalışması için bkz. https://yenikomunizm.com/gezegenimizim-yagmalanmasi-cevre-krizi-ve-gercek-devrimci-cozum/

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER