Yeni Komünizm

Porto Riko Halkı Yolu Gösteriyor!

Editörün Notu: Aşağıdaki kısa yazı RefuseFascism (Faşizmi Reddet) inisiyatifinden Coco Das tarafından Porto Riko’daki kitlesel protestolara yönelik yazılmıştır. İktidara karşı savaşta kitlesel mücadelenin önemi üzerinedir. Çevirisini yeni komünizm takipçileri için sunuyoruz. Makalenin aslı için bkz: https://refusefascism.org/2019/07/24/the-people-of-puerto-rico-are-showing-us-the-way


Kısa bir zaman önce Maria Kasırgası döneminde toplanan yardım paralarını iç eden Porto Riko Valisi Ricardo Rosselló’nun 900 sayfalık iğrenç ve saldırgan mesajlaşma kayıtları ortaya çıkmış ve 100.000 kişiyi aşkın protestocu kendisini istifaya çağırmıştı. Kendisi partisinin başından çekiliyor ve gelecek yıl yapılacak seçimlerde aday olmayacak!

Protestocular en büyük otobanı tamamen kapatmış durumda. Gemiler seyahatlerini iptal etmiş bulunuyor. Polisin göz yaşartıcı bombası kimseyi geri adım attırmıyor. Kanunlara şüpheyle bakılıyor. Ricky Martin gibi ünlüler protestolara katılmış bulunuyor. Rosselló’nun istifa etmeyi reddetmesinin ardından insanlar sokakları tekrar doldurdular. Şu an için kendisi 2 Ağustos’ta istifa edeceğini açıkladı!

Bu tekrar tekrar yaşanan bir gidişattır. Kitlesel protestolarla siyasi bir kriz yaratılır. Liderler, küçük tavizlerle ayaklanmayı bastırmak için çabalar. Protestocular yanıtı reddeder. Sokakları terk etmeyi reddederler. Rejim, belki haftalar, belki de aylar boyunca zorlanır. Bundan sonra olanlar bölgeden bölgeye farklılık gösterir, ancak protestoların gidişatı, imtiyazlar, yeniden protestolar, talepler her zaman aynıdır.

Mısır bize yolu gösterdi. Güney Kore bize yol gösterdi. Ermenistan bize yol gösterdi. Cezayir bize yolu gösterdi. Sudan bize yolu gösterdi. Porto Riko halkı şu anda bize yol gösteriyor. Eğer onlar yapabiliyorsa, ülkedeki her büyük şehirde bunu yapabiliriz. Sloganın da gösterdiği gibi, “bu o kadar da karmaşık bir şey değil!”.

Niçin burada aynısının olamayacağına dair hiç kimse bahane üretmesin! Dünya artık mazeret duymak istemiyor! Porto Riko halkı gibi davranmamızı ve dünyayı ateşe veren bir rejimi kaldırmamızı istiyorlar. Başladığımızda bütün dünyanın kalbini kazanacağız! Kazandığımız zaman, bütün dünya kutlayacak!

İnsanlık adına Trump/Pence gitmeli! Onlara bu şekilde ders vermeliyiz.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER