Yeni Komünizm
Roboski

Sezgin Tanrıkulu, Hakikat ve Ezeli Kürt Düşmanlığı

Sezgin Tanrıkulu bir televizyon kanalında TSK’nın gerçekleştirdiği faşist darbelerden ve darbe girişimlerinden, köy yakmalarından, köylülerin -ki doğrusu Kürtlerin- helikopterden atılmalarından, ve Roboski’den sorumlu olduğunu söyledi ve ardından hakim sınıf cephesinde ‘’fırtınalar koptu’’. Sezgin Tanrıkulu başta Kılıçdaroğlu olmak üzere -aslında ilk ateş püsküren CHP oldu- CHP sözcüsü Faik Öztrak tarafından  yapılan ‘’TSK gözbebeğimizdir’’ açıklamalarıyla, hedef tahtasına oturtuldu. Erdoğan tehditler savurarak savcıları harekete geçirirken, CHP ise ‘’yetkili organlarını’’ seferber etti.

Temel bir hakikat ile başlayalım, bu ülke Ermeni soykırımı, Rumların ve diğer azınlıkların pogromlara uğratılması ve Kürt ulusunun katliamları üzerine kurulmuştur. Tüm bunlar olmasaydı, bugünkü bildiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’de olmayacaktı! İster İttihat ve Terraki döneminde ister Kemalist dönemde isterse İslamcı kanat hakim sınıflarının hakimiyeti döneminde olsun, değişmeyen temel hakikat bu ülkenin atardamarlarında güçlü ve zehirli bir Türk şovenizminin olmasıdır. Hakim Türk şovenizmi, ezelden beri başka azınlık halkları ve ulusları -bununla birlikte azınlık inanç olan Alevileri- ve Kürt ulusunu sistematik olarak baskı altına almak, asimile etmek ve dönem dönem de katliamlardan geçirmekten geri kalmadı. Sezgin Tanrıkulu’nun ifade ettikleri böylesi bir tarihin sadece ufak bir kesitidir.

Daha birkaç ay önce ‘’demokratik’’ siyasetin umudu olarak pazarlanan ya da en azından buna bir ‘’köprü’’ olacağı düşünülen, bir ‘’nefes alma aracı’’ olarak pazarlanan CHP, hiç nefes aldırmadan kendi hakim ulus imtiyazının arkasında olduğunu bir kere daha herkese hatırlattı. TSK, CHP’nin ‘’Gözbebeği’’dir zira bu ülkenin 100 yıllık tarihinde gerçekleştirilen katliamların bizzat yaptırıcılarından ‘’kritik rol’’ oynayan aktörelerinden biri de CHP’dir. Sezgin Tanrıkulu sosyal demokratik vizyonu gereği faşizmin, baskıların ve katliamların bu ülkenin hakim sınıflarından bağımsız, ‘’ordu eliyle’’, ‘’demokrasinin dışına çıkarak’’ yapıldığını düşünse de, hakikat şudur ki, ordu, aslında hakim ve imtiyazlı Türk egemenlerinin genel çıkarlarına göre bu ceberut sistemin ‘’başrolünü’’ üstlenmiştir.

Şimdi Sezgin Tanrıkulu’nun sadece bir ‘’AKP-MHP lincine maruz kaldığını’’ düşünmek safça olur. Aslında yüzyıldır olan yine olmuştur. Söz konusu Türk hakim sınıflarının genel çıkarları olduğunda, İslamcı’sından ‘’liberaline’’, oradan da Kemalistine, ‘’yüzüncü yıl ruhunu’’ kuşandığını ve ‘’hep bir ağızdan’’ tehditler yağdırdıklarını görmekteyiz. Kürt düşmanlığı bu ülkenin hakim sınıflarının genetiğindedir. O yüzden Sezgin Tanrıkulunun bazı hakikatleri dile getirmesi, sistemin tüm vücudunda reaksiyona neden olmuştur. Bu reaksiyon sistemin Kürt alerjisidir.

Sezgin Tanrıkulu’nun dile getirdiği hakikatten dolayı bastırılması daha büyük bir resmin parçasıdır. Aslında temelde yatan neden, Kürtlerin baskı ve katliamlarına dair hiçbir hakikatin, tolore edilemeyeceği ve faşist öfke seliyle Kürtlerin tekrardan bastırılmasının parçasıdır. Hakim sınıflar ‘’öfkesinin’’ bugünkü öznesi Sezgin Tanrıkulu’dur. Lakin esas sorun, bu sistemin köklerinde Kürt düşmanlığı olduğu ve en ufak ‘’aykırı’’ çıkışı bastırması zorunluluğunda yattığını tekrar vurgulamak gerekir . Şayet Türk hakim sınıflarının böyle bir zorunlulukları olmasaydı ve bir ‘’seçenek’’ olsaydı, başka türlü hareket edebilirlerdi.

Toplumda az biraz vicdanı olan herkesin, böylesi saldırıların karşısında durması kritik bir sorumluluktur. Kürt sorunu bu ülkede bir turnusol kağıdıdır! Zulümden ve baskıdan şu ya da bu derecede rahatsız olan herkesin, Kürt ulusunun sistematik baskı, asimilasyon ve dönem dönem katliamlardan geçirilmesi karşısında kararlılıkla durmalıdır. Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamalarından geri adım atmaması önemlidir ve şimdi korkmadan ve yılmadan bu hakikatin toplumun tüm kesimlerinde tartıştırılarak, imtiyazlı Türk hakim sınıfları ve onun şoven politikaları teşhir edilmelidir. Ve tüm bunları TSK’nın katliamcı rolünü, TC’nin insanlık suçlarını ve bunların altında yatan sistemik yapısını teşhir ederek yapmak elzemdir.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.