Yeni Komünizm

Teksas: Rio Grande Kaynıyor

Editörün notu: Aşağıdaki makale revcom.us sitesinde ilk olarak 22 Ocak tarihinde yazılıp daha sonra 24 Ocak 2024’te güncellendi. ABD’de hakim sınıflar arasındaki ‘’tutkalın tutmadığı’’ ve parçalanmanın gittikçe derinleştiği revcom.us sitesinde yer alan makalelerde ve en çokta Bob Avakian’ın analizlerinde yer almaktaydı. 2016’tan bu yana mevcut kutuplaşmayı ve parçalanmayı analiz eden pek çok yazıyı Türkçeye çevirdik. Teksas’ta bugün yaşanan kriz ise mevcut siyasi durumun en akut biçimde dışavurumlarından biridir. Güncellemeler oldukça biz de bu çevirileri okurlarımızla paylaşacağız. Yazının orijinali için: https://revcom.us/en/rio-grande-coming-boil


Bir anne ve iki çocuğunun öldüğü Teksas, Eagle Pass’ta Rio Grande’yi geçen göçmenler Sınır Devriyesi ajanları tarafından izleniyor, 3 Ocak 2024. Fotoğraf: AP

Makalenin sonundaki güncelleme aşağıdadır.

12 Ocak’ta Teksas’ın Eagle Pass kentinde 33 yaşındaki Victerma de la Sancha Cerros ve iki çocuğu (10 yaşındaki Yorlei Rubi ve 8 yaşındaki Jonathan Agustín Briones, ABD ve Meksika arasındaki nehir Rio Grande’de boğuldu). Teksas Ulusal Muhafız birlikleri hayatlarını kurtarmak için hiçbir şey yapmamakla kalmadı, İç Güvenlik Bakanlığı da Teksas Ulusal Muhafızlarının Sınır Devriyesi ajanlarının acil tıbbi yardım sağlamak için müdahale etmesini engellediğini iddia etti. Teksas Ulusal Muhafızları, göçmenlerin boğulmasından sonra Sınır Devriyesi’nin kendileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Yani tam olarak ne olduğu belli değil. Açık olan şey, bu ölümlerin tamamen önlenebilir olduğu ve Teksas Ulusal Muhafızları ile Sınır Devriyesi arasındaki çatışmanın siyasi bir barut fıçısı olduğu.

Bu arada daha bu cumartesi günü aynı bölgede göçmen bir adam boğuldu. Kimliği henüz bilinmiyor.

İşte şunu görüyorsunuz: Bu kitlesel göçü yönlendiren sistem, halk kitleleri üzerinde giderek daha şiddetli bir baskıya maruz kalıyor. Ve bu baskının nasıl gerçekleştirileceği konusunda yöneticiler arasında potansiyel olarak şiddetli bir çatışma var. Ancak bunun nereye varacağı bizim ve sizin ne yaptığınıza bağlıdır.

Şu anda devrimci önder Bob Avakian’ın söylediği gibi:

Her şey, en çok ezilenlerden, toplumun her kesiminden, önce binlerde, sonra milyonlarda devrimci bir halkın, başlangıçtan itibaren örgütlenmiş ve ülke çapında tutarlı bir perspektifle, tüm toplumu etkileyen ve kitlelerin olaylara nasıl baktığını ve her kurumun nasıl yanıt vermesi gerektiğini değiştiren güçlü bir devrimci güç olarak öne çıkarılmasına bağlıdır. Artık her şey bu devrimci gücü fiilen öne çıkarmaya ve örgütlemeye odaklanmalıdır.

Acil olarak sorulan soru şudur: SİZ bu gücün bir parçası olacak mısınız?

 

Göçmenlerin Karşılaştığı Dehşet

Kendinizi Victerma’nın yerine koyun.

Artık kendisi ve iki çocuğu hakkında pek bir şey bilinmiyor. Ancak pek çok açıdan muhtemelen bu ülkenin gettolarında ve varoşlarında her gün cehenneme yakalanan milyonlarca insandan pek de farklı değildi. Muhtemelen dünya çapında çaresizce yaşamanın bir yolunu arayan milyonlarca mülksüzleştirirmiş, yoksullaştırılmış insan gibiydi. O kadar çaresiz ki iki çocuğunu tehlikeli bir nehre taşıdı. O kadar çaresiz ki, dikenli tellerle ve onu düşman olarak gören tüfekli askerlerle kaplı bir nehir kıyısına ulaşmaya çalıştı.

İki göçmen çocuk, Yorlei Rubi (solda) ve Jonathan Agustín Briones de la Sancha, 12 Ocak 2024’te anneleriyle birlikte Rio Grande Nehri’ni geçerken boğuldu. Aile fotoğrafı

Neyle karşı karşıya olduğunu bir düşünün: dikenli tellerle ve devasa duvarlarla askerileştirilmiş bir ölüm bölgesi. Havada sinsi sinsi dolaşan dronlar, nehirde gezinen devriye botları, yerdeki hareket sensörleri. On binlerce ağır silahlı federal, eyalet ve yerel polis, Ulusal Muhafız askerleri, Sınır Devriyesi ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan kanunsuz milisler, “yasadışı” olarak adlandırdıkları insanları gözetliyor.

Sınıra ulaşmaya çalışırken sayısız binlerce kişi öldü. Her adımda, onları en başta emperyalist hakimiyetindeki anavatanlarından iklim değişikliğinden, savaştan ve açlıktan kaçmaya zorlayan sistemin yarattığı yenilenen terörle karşı karşıya kalıyorlar.1

 

Yönetenler Arasındaki Yoğun Çatışma

Kartal Geçidi çevresindeki bölge, göçmenler için en aktif ve tartışmalı geçiş noktalarından biri haline geldi. Ekim ve Kasım 2023’te 81.000’den fazla göçmen Kartal Geçidi’ne geçti. Aralık ayında 302.000 kişi bu sınır kapısından girmeye çalıştı.

Geçit aynı zamanda Teksas ile Biden yönetimi arasında da yoğun bir kavganın yaşandığı bir nokta oldu.

İki yıl önce Teksas valisi Greg Abbott, “Yalnız Yıldız Operasyonu” adı verilen faşist bir baskını başlattı. (2) Bu, sınır boyunca baskı, militarizasyon, kitlesel tutuklamalar ve hapsetmelerden oluşan çok kurumlu bir saldırıdır. Buna Rio Grande’nin dairesel testerelerle kaplı ve dikenli tellerle sarılmış dev yüzer bariyerlerle kaplanması da dahildir. Bunun göçmenler için “caydırıcı” olmasını düşünüyorlardı ama artık sulu bir ölüm tuzağına dönüştü.

Teksas, Eagle Pass’ta sınırı geçen göçmenler Sınır Devriyesi tarafından gözaltına alınıyor, 3 Ocak 2024. Fotoğraf: AP

Geçen hafta Teksas Ulusal Muhafızları, 50 dönümlük Shelby Parkı da dahil olmak üzere sınır boyunca 4 mil boyunca kontrolü ele geçirdi. Sınır güvenliğinden, kitlesel sınır dışı etmelerden ve ilticalardan sorumlu federal ajanlardan oluşan silahlı bir grup olan Gümrük ve Sınır Korumasını (CBP) kovdular. Teksas Ulusal Muhafızları parkın her tarafına çitler çekti ve başkalarının parka veya Rio Grande’nin o bölümüne girmesini zorla engelliyor. Buna yine ABD sınırları üzerinde görev yetkisine sahip olduğu varsayılan CBP de dahildir.

Bu hafta Teksas yetkilileri ABD’ye giren göçmenleri “suç niteliğinde izinsiz giriş” nedeniyle tutuklamaya başladı. Teksas’taki bu yetkililer, göçmenlerin sınırı geçmelerine ve ABD’de sığınma başvurusunda bulunmalarına izin verilmesini zorunlu kılan ABD yasalarını doğrudan ihlal ediyor.

ABD Anayasası’na ve uzun süredir yürürlükte olan yasalara göre, göç ve sınır politikasını eyaletler değil federal hükümet belirler. Bu ana akım basında yer almıyor ama Kartal Geçidi’nde yaşananlar anayasal bir krizden başka bir şey değil.

 

Yaklaşan Çatışma

Teksas’taki kriz, Cumhuriyetçi faşistler ile Demokratlar arasındaki keskinleşen farklılıkların altını çiziyor; bu farklılıklar, yaklaşmakta olan bir çatışmanın ana hatlarını çiziyor.

Trump, “Amerikan tarihindeki en büyük yurt içi sınırdışı operasyonunu” vaat ediyor. Doğuştan gelen vatandaşlığı sona erdirmeyi planlıyor (yani, ebeveynleri belgesiz olan çocukların ABD’de doğmuş olsalar bile belgeleri olmayacak). Resmi politika olarak Teksas sınırında büyük ölçekli toplama kampları kurmak ve sınırdaki aileleri ayırmak istediğini söyledi.

Faşistler tüm bunları açık bir Nazi konuşmasına dönüştürüyor. Trump, göçmenleri “ülkemizin kanını zehirleyen suçlular, tecavüzcüler ve pedofililer” olarak nitelendiriyor. Teksas valisi Abbott yakın zamanda verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Yapmadığımız tek şey sınırı geçen insanları vurmamak, çünkü Biden yönetimi elbette bizi cinayetle suçlayacak.” Açıkça aleni bir biçimde bir vurgu olmasa da bunun soykırım niyeti taşıdığı duymak isteyenler için yeterince açıktır.

İronik bir şekilde, Biden göçmenlerin insanlığına sözde hizmet ederken, aslında tarihteki diğer başkanlardan daha fazla göçmeni sınır dışı etti ve sınırdaki militarizasyonu genişletti.

Buna rağmen faşistler, Biden’ı ve Demokratları “açık sınır” politikası izlemekle suçluyor ve şimdi çok daha baskıcı önlemler talep ediyor.

 

Çatışma Kaynamaya Yaklaşıyor

Biden, mahkemelere güvenerek Abbott’un açık faşist isyanını durdurmaya çalıştı. Geçtiğimiz temmuz ayında Adalet Bakanlığı, Rio Grande’deki engellerin kaldırılması için Teksas’a dava açtı. Ve daha geçen hafta, faşistlerle dolu bir federal mahkeme (Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi), davayı görürken bariyerlerin yerinde kalabileceğine karar verdi. Bu hafta Biden, faşistlerle dolu ABD Yüksek Mahkemesinden Teksas’ın federal yasayı ihlal etmesini durdurmak için müdahale etmesini istedi. Bunun nereye varacağını bilmiyoruz.

Ancak bu arada bu sistemin egemen sınıfının farklı kesimlerini temsil eden silahlı güçler karşı karşıya geliyor. Öfke, kaza veya yanlış anlama nedeniyle ortaya çıkan küçük bir olay bile, toplumun tüm yönünü yoğunlaştıran bir şey uğruna kavga eden egemen sınıf güçleri arasında büyük bir silahlı krizi tetikleyebilir. Ve bu potansiyel olarak iç savaş için can atan silahlı faşistlerin açıkça katılmaya başlamasıyla açımlanabilir.

Kendi başına bırakıldığında bu kutuplaşma bir kabusa dönüşüyor; iki taraf da kapitalizm-emperyalizm sistemini nasıl sürdürecekleri konusunda kavga ediyor. Ancak “bunu kendi haline bırakmayı” göze alamayız ve bırakmak zorunda da değiliz.

Gerçek şu ki, Bob Avakian’ın yazdığı Kuzey Amerika’daki Yeni Sosyalist Cumhuriyet Anayasası’nda buna özgürleştirici bir yanıt var (“Devrimci Çözüm” kutusuna bakınız).

Ve şu anda, daha iyi bir dünya görmek isteyen herkesin kutuplaşmayı değiştirmenin bir parçası olmak için, ihtiyaç duyulan ve tam da bu çatışmalar ve toplumun parçalanması nedeniyle daha mümkün hale gelen devrim için, devrimci komünistlere (devkom) katılması gerekiyor.

Bu gerçek devrimci alternatifin milyonlarca insan tarafından giderek daha fazla bilinmesi ve bakılması için binlerce kişiyi devrimci bir güç olarak temsil etmek üzere öne çıkaran bu keskin duruma yetişmek için arkadan koşmamız (3) gerekiyor.

Şimdi bunun zamanı!

 

24 Ocak Güncellemesi

Yayımlanmasından bu yana Teksas/Meksika sınırındaki durum yoğunlaştı.

Pazartesi günü, Yüksek Mahkeme 5’e 4’e yakın bir kararla, federal hükümetin Rio Grande de dahil olmak üzere Teksas’ın sınırın her yerine yerleştirdiği dikenli telleri kaldırabileceğine karar verdi. 6 Şubat’ta faşistlerin doldurduğu Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi’nde görülecek olan bu dikenli tel bariyerlerin hukuka uygunluğu konusunda nihai bir karar vermediler.

Bu Yüksek Mahkeme kararı büyük bir faşist yaygarayla karşılandı; Teksas’ın önde gelen faşistleri Yüksek Mahkeme kararına uymayacaklarını söylüyorlardı.

Teksas Valisi Greg Abbott, “Bu daha bitmedi” paylaşımını yaptı. Ve niyetinin “Biden hükümetinin mülklerimize zarar vermesini engellemek” olduğunu söyledi. Abbott, geçmeye çalışan göçmenlere zarar veren dikenli tellerin kaldırılmasının “mülkümüzü yok etmek” olduğunu savunuyor. Bu duruş, Başsavcı Ken Paxton ve eyaletin dikenli tel kullanmaya devam edeceğinin tweetini atan Teksas Kamu Güvenliği Departmanı sözcüsü Chris Olivarez tarafından da tekrarlandı.

Ülkenin dört bir yanından gelen faşist temsilciler Teksas’ı Yüksek Mahkeme’nin kararına uymamaya çağırıyor. Temel hayatta kalma mücadelesi için anavatanlarından kaçan çaresiz insan dalgasını “istila” olarak adlandırıyorlar ve insanları temelde savaşa hazırlarken ırkçı histeriyi kamçılıyorlar. Louisianalı faşist bir kongre üyesi olan Temsilci Clay Higgins, “Federaller bir iç savaş sahneliyor ve Teksas kendi ayakları üzerinde durmalı” dedi. Milyonlarca hayran kitlesine sahip faşist çılgın Marjorie Taylor Greene, bir röportajda şunları söyledi: “Federal hükümeti Teksas eyaletini savaşa sokacak bir kararını (Yüksek Mahkeme’den) tam anlamıyla gördük… Teksas’ın kendi zemininde durması gerektiğini düşünüyorum ve eyaletlerini, sınırlarını savunmak, halkını savunmak için federal hükümete karşı verdikleri mücadelede Teksas’a katılmalıyız…”

Eski Fox News sunucusu pislik Tucker Carlson, tweet attı: “Beyaz Saray’dan koruma fonu yöneticilerinden ve ABD Yüksek Mahkemesine kadar iktidardaki herkes, işgal edilmesine izin vererek ülkeyi yok etmeye karar verdi. Bu da halkı kendini savunmaya bırakıyor. Teksas’ın adamları nerede? Neden devletine, milletine sahip çıkmıyorlar?”

Çeşitli mesaj panolarında ve sosyal medyada çağrıya yanıt veren bir ton faşist var. Vice News’e göre, Telegram’da Proud Boy’un bir kanalında şunlar yazıyordu: “Hepimiz, tek görevi geleneklerimizi, özgürlüklerimizi ve yaşam tarzımızı yok etmek olan yasa dışı bir hükümet tarafından ihanete uğradık ve satıldık. Milletimizi komünistlere teslim etmeyi reddediyoruz. Amerika, çizgiyi korumanız konusunda size güveniyor.”

Bu arada Yüksek Mahkeme, Biden yönetiminin Teksas Ulusal Muhafızlarını Sınır Devriyesinin faaliyet göstermesini engelledikleri sınırın bazı kısımlarını açmaya zorlaması yönündeki acil durum talebi hakkında henüz karar vermedi.

Bütün bunların sonu nereye varacak bilmiyoruz. Ancak yukarıda da yazdığımız gibi “…bu sistemin egemen sınıfının farklı kesimlerini temsil eden silahlı güçler karşı karşıya geliyor. Öfke, kaza ya da yanlış anlama nedeniyle ortaya çıkan küçük bir olay bile, toplumun tüm yönünü yoğunlaştıran bir şey uğruna kavga eden egemen sınıf güçleri arasında büyük bir silahlı krizi tetikleyebilir.”

İnsanlığı özgürleştirecek gerçek bir devrim için bu keskin çatışmayı değerlendirme ihtiyacı ŞİMDİDİR!


Dipnot: 

 1.)Proud Boys, Trump yanlısı; beyaz üstünlenmecisi, kadın ve LGBTQ düşmanı ve Batı şovenisti olan faşist bir milis örgütlenmesidir. Trump’ın başkanlık döneminde devlet desteği gören ve binlerce kişi örgütleyen grubun önderliğinin bir kısmı 2021’de Trump yanlısı güçlerin darbe girişiminde aktif rol almaları sonrası komploculuk ile yargılanmış ve hüküm giymiştir.

Referanslar:

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı anlama ve değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde yer alan bu bölümdeki makaleleri inceleyebilir, Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.