Yeni Komünizm

Ukrayna’da Savaş Tehlikesi Üzerine: Tetikleyiciler, Nedenler ve Çıkarlarımız

Editörün Notu: Aşağıdaki yazı 7 Şubat 2022 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Bilgi için bkz: On the Danger of War in Ukraine: Triggers, Motives, and OUR Interests | revcom.us


5 Şubat’ta Washington Post, “Rusya, 50.000 sivilin ölümüne veya yaralanmasına yol açabilecek geniş çaplı bir Ukrayna işgali gibi görünen hazırlıkları tamamlamaya yakın durumda. Son birkaç gün içinde milletvekillerine ve Avrupalı ortaklarına verilen güncel ABD askeri ve istihbarat değerlendirmeleri doğrultusunda, iki gün içinde Kiev’deki hükümetin başını ezmek ve ortaya çıkan kaostan kaçacak 5 milyona yakın mülteciyle bir insani kriz başlamak üzere.” Ve “kriz için diplomatik bir çözüm penceresi kapanıyor gibi görünüyor” şeklinde yazdı. Bunun ABD hükümeti tarafından hangi temelde öne sürüldüğünü belirlemek mümkün değil. Doğru bir değerlendirme olabilir, şiddetli bir diplomatik itiş kakışın parçası olarak üretilmiş olabilir, Rusya’nın hamlelerini kontrol etmeye yönelik olabilir veya onları kışkırtmak için olabilir. Ancak açık olan şudur:

Buradaki mesele kelimenin tam anlamıyla “önce kimin ateş ettiği” ya da savaşı tetikleyecek bir olay meselesi değildir. ABD destekli güçler ile Rusya arasında Ukrayna için çıkacak bir savaş, insani bir kabus ve masum sivillerin katledilmesi anlamına gelecektir. Tetikleyici bir olay (gerçek ya da sahte) tarafından değil, emperyalist güçlerin doymak bilmez bir şekilde küresel kan emiciler masasından daha fazlasını kapmak ya da masadan itilmek dayatması tarafından yönlendirilecektir. Canavarın göbeğindeki halklar açısından çıkarlarımız herhangi bir biçimde zalimlerimizin arkasına geçmek değildir, bu sistemi devirmek için bir hareket inşa etmenin parçası olarak onların yenilgilerini memnuniyetle karşılamaktır.

Lenny Wolf, TikTok’ta. ABD yöneticileri Ukrayna’da Rusya’ya Yanıtı Tartışırken: BU “BİZİM” İMPARATORLUĞUMUZ DEĞİL.

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.