Yeni Komünizm

Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade’yi Bozan Kararı Gayri Meşrudur! Direnişe ve Devrime İhtiyacımız Var!

Editör Notu: Bu açıklama ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkı için emsal bir dava olan Roe v. Wade‘yi bozmasının ardından Devrim Kulübü (Revolution Club) tarafından kamuoyu ile paylaşılmış ve revcom.us web sitesinde yer almıştır. Çevirisini kamuoyunun dikkatine sunarız.


Dünyanın en güçlü -ve en acımasız- ülkesinin yüksek mahkemesi, eyaletlerin kadınları kendi istekleri dışında çocuk doğurmaya zorlayabileceklerine hükmetmiştir. Bu sonucu beklemeniz ve hazmetmeniz söylenmiş olsa da, acısını yaşamaya hiçbir şey sizi hazırlayamaz. Şok, kinizm, öfke, üzüntü, zorbalık, hiddet…

Ve bunun geleceğini bilmiyorsanız, şok daha da büyüktür.

Bir kez daha: Ülkedeki en yüksek mahkeme, esasen kadınların tam bir insan olmalarını yasal statüden çıkarmış bulunuyor. Bu dinci diktatörler, Hıristiyan-faşist bir Amerika’nın kaçık vizyonunun uygulanmasında bir sıçrama yaptılar. Annelik dayatması kadının köleliğidir!

BU ZORBALIĞA KESİNLİKLE GÖZ YUMMAYACAĞIZ!

TÜM kadınların ve kızların erkek üstünlükçü bir toplumda artık erkekler için çocuk yetiştiricilerinden öte bir şey kabul edilmeden bu şekilde muamele görmelerine, tehdit edilmelerine ve yasal olarak sınıflandırılmalarına tahammül edebilir miyiz?

Bu kararın kapılarını açtığı şekliyle bu toplumda tüm insanlar için korkunç bir geleceğe tahammül edebilir miyiz?

Hiç şüpheniz olmasın ki, kürtaj hakkının tersine çevrilmesinin mantığı, LGBTQ bireylerin evlilik eşitliği, farklı etnisiteler arası evlilik ve hatta doğum kontrolünü kullanma hakkı da dahil olmak üzere insanların haklarının peşine düşmeyi “haklı kılmak” için kullanılabilecektir!

Şu anda vicdanı ve kalbi olan herkesin sokaklara dökülmesi gerekiyor. Şu anda geleceği önemseyen herkesin şunu söylemesi gerekiyor: HAYIR! BU KARAR YÜRÜRLÜKTE KALMAMALI! SOKAKLARA İNECEĞİZ VE BUNU GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BEDENİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ!

Öfkenizi yutmayın. Haklı öfkenizin sönmesine veya savaşan ruhunuzun sarsılmasına izin vermeyin. Böyle hisseden milyonlarca insan var. İnsanların şimdi sokaklara çıkmaları gerekiyor. Ve sizler sokaklara çıkarak ve başkalarını da harekete geçirmenin bir parçası olarak bunda bir rol oynamalısınız.

PROBLEMLER DERİNLERE DAYANIYOR – PROBLEMİN SİSTEM OLDUĞUNU SÖYLEMEK GERÇEKTE NE ANLAMA GELİYOR?

Ne kadar korkunç ve acımasız olsa da, mesele bu zorbalıktan çok daha derinlere gidiyor. BU KORKUNÇ ZORBALIKTAN DAHA DERİNLERE UZANIYOR! Mesele sadece Amerika’da bir şeylerin yanlış gitmesi değildir. Gerçek şu ki, Amerika’nın doğrudan kendisi yanlıştır! Kadınların ezilmesi -ki bu artık tamamen başka bir seviyeye geçmiş bulunuyor- bugün halen milyonlarca şekilde tezahür eden kölelik, soykırım ve savaş tarihi ile birliktedir- ve bu kapitalizm-emperyalizm sisteminin içinde inşa edilmiştir.

Korkunç ve yıkıcı şeyler uygulayan bu sistemin ötesine geçebiliriz. Bugün, sömürü ve yoksulluğu ortadan kaldırmak için, insanları her türlü baskıyı ve onların korkunç mirasını köklerinden sökmek için çalışmaya yönlendirmek ve bunu açığa çıkarabilmek için ve evet, çevreyi iyileştirmek için, şu an üzerimize çöken felaket geleceği önlemek için bir temel mevcut. Ancak bu çılgınlığa yol açan sömürücü ve baskıcı sistemi kökünden sökmeden olmaz ve bu olmadan gerçekleşemez.

Şu an Amerika, yöneticilerin kendi sistemlerini nasıl yönetecekleri konusunda savaştıkları bir dönemde parçalanmaktadır. Bu yöneticilerin bir tarafı korkunç bir şey için savaşıyor: Bu düpedüz Hıristiyan-faşist bir yönetim biçimidir. Ve taarruza geçmiş bulunuyorlar.

GELECEK İÇİN MÜCADELE KIZIŞIYOR – BÜTÜN İNSANLIĞI KURTARMAK İÇİN TARAFINI DEVRİMDEN YANA SEÇ!

Ancak buna boyun eğmek zorunda değiliz -ve insanlık adına bunu yapamayız- bunlardan herhangi birini kabul edemeyiz! Bu krizin çok büyük olması ve toplumun aşağıdan yukarıya bölünmüş olması, on yıllardır temelde aynı kalan şeylerin çok kısa sürede kökten değişebileceği anlamına geliyor. Bundan on yıllar sonrasını da kastetmiyoruz; işler ya bu krizin kökten gerici, canice baskıcı ve yıkıcı bir çözümüne ya da büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç yıl içinde kökten özgürleştirici ve devrimci bir çözüme doğru gidiyor.

Hiç kimse bunun dışında kalamayacak ve kalmak da istememeli. Eğer seçiminizi radikal olarak özgürleştirici bir seçim şeklinde yapmak istiyorsanız, o zaman Devrim Kulübü hakkında bilgi sahibi olmanız, onlarla konuşmanız ve birlikte çalışmanız gerekiyor. Devrimci önder Bob Avakian hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bob Avakian, tüm bunların neden olduğuna ve bu konuda ne yapılması gerektiğine dair -bu durumun ortasında bir devrim gerçekten nasıl yapılacağına dair- bir anlayış geliştirmiştir. Bununla ilgili olarak www. Revcom.us web sitesini ziyaret etmelisiniz. Kendisi ayrıca bu sistemi kökten farklı, özgürleştirici bir sistemle değiştirmek için Kuzey Amerika’da Yeni Sosyalist Cumhuriyet İçin Anayasa‘yı yazdı. Tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız The RNL Show -Devrim, Daha Azı Değil!- Youtube programını izleyin, sosyal medyada @TheRevcoms üzerinden bizlerle bağlantı kurun ve www.revcom.us web sitemizi ziyaret edin.

Bu stratejiyi hayata geçirmek için Devrim Kulübü’nde çalışan ve devrim için örgütlenen şimdi birlikte faaliyet yürüteceğiniz insanlar olduğunu bilmelisiniz.

KÜRTAJ HAKKININ ALINMASI KABUL EDİLEMEZ!

ÜLKE ÇAPINDA LEGAL KÜRTAJ TALEPLERİ İÇİN ŞİMDİ SOKAKLARA İNİYORUZ!

GERÇEK BİR DEVRİM İÇİN ÖRGÜTLENME ZAMANI!


Kaynak için: The Supreme Court Ruling Overturning Roe v. Wade Is ILLEGITIMATE! We Need Resistance and Revolution! | revcom.us

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER