Yeni Komünizm

Alarm! 1 Eylül İtibarı İle Zorla Annelik ve Faşist Kural Tanımazlık Teksas’ta Yasalaşıyor!

Editörün Notu: Revolution yazarı ve RNL Show sunucusu Sunsara Taylor’un aşağıdaki yazısı 30 Ağustos 2021 tarihinde revcom.us web sitesinde yayınlanmıştır.

Bilgi için bkz: ALERT! September 1st: Forced Motherhood and Fascist Vigilantism Become Law in Texas (revcom.us)


1 Eylül’de, yaklaşık altı haftalık hamilelikten sonraki tüm kürtajları yasaklayan bir kanunun Teksas’ta yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu süreç, çoğu kadının hamile olduğunu bilmesinden çok öncedir. Teksas’ta çocuk doğurma çağındaki yaklaşık altı milyon kadın, hamileliği güvenli ve yasal olarak sonlandırma durumundan doğrudan mahrum kalacaktır. Bu vaziyete şöyle dememiz gerekiyor: İnsanların kendi isteklerinin dışında çocuk doğurmaya zorlanmaları bir tür köleliktir.

Ancak en kötüsü bu da değil. Bu yasanın yazılma şekli, herhangi bir fanatiğin ya da bir kadın düşmanının herhangi bir yerde veya intikam peşinde koşan herhangi bir eski erkek arkadaşın ya da stalklayan birinin, veya kendini beğenmiş herhangi bir Amerikan Talibanı tarzındaki Hristiyan faşistinin ya da başka birinin devletin gücünü kullanarak bir kadının kürtaj yapmasına yardımcı olan herhangi birini dava etme hakkı veriyor. Yani suçlamalar yapılabilecek ve davalar açılacak. Çirkin medya çılgınlığıyla ayıplamalar, ayrıca kadınlara ve onları destekleyenlere zarar ve tecritler gündeme gelecektir. Bu gelişmeyle birlkte faşist çeteler ivme kazanacaktır. Bu durum beyaz üstünlükçü, erkek üstünlükçü, göçmen karşıtı “Amerika’yı Yeniden Muhteşem Yapma” kabusunu savunanların dürtülerini güçlendirmektedir.

Bu durum her şeyin bir kenara bırakılması gereken bir durumdur. Sokaklar, kadınların köleleştirildiğini görmeyi reddeden öfkeli kalabalıklarla dolup taşmalı. Sanatçılar ve halk figürleri buna bir dur demelidir. Bu faşist yasayı durdurmak için ve kadınların bu şekilde köleleştirilmesine izin veren sistemin doğasını görebilmek için tüm toplum seferber edilmelidir. Artan sayıda insan, bu sisteme ve onun yoğunlaşan dehşetlerine karşı tek gerçek ve muazzam derecede özgürleştirici alternatifi -gerçek bir devrimi- görmek için başlarını kaldırmalı ve örgütlenmelidir!

Bunun yerine şu an neredeyse hiç kimse bu faşist yasanın yürürlüğe girdiğini bilmiyor. Ve bunu yapanların çoğu bu konuda bir halt söylemiyor.

Peki niçin?  Büyük ölçüde, Demokrat Parti ve ona bağlı üreme hakları ve kadın hakları grupları, mahkemeler ve yasama organları hukuku faşist vahşetin bir aracı haline getirmeye ya da tamamen bir kenara atmaya kararlı faşistlerle dolup taşsa bile daha halen davaların ve yasaların “normal kanallarına” güvendikleri için… Milyonların öfkesini harekete geçirmek yerine, bu gruplar kürtajın ülkenin büyük bölümünde suç sayılacağını peşinen kabul ediyorlar; birkaç yerde kürtaja erişimi korumak ve kürtaj karşıtı eyaletlerdeki bazı kadınların seyahat etmesine yardımcı olmak için çalışıyorlar…

Bu durum nereye gidiyor? Şu an Teksas’ta 17 yaşında olup üniversite hayal eden, 30’lu yaşlarında dört ya da beş çocuğu desteklemek için mücadele eden, arabalarda yaşayan ya da tacizci partnerleriyle kapana kısılmış durumda olan, henüz hamile olduğunu dahi bilmeyen kadınlar var. Hamile olduklarını öğrendiklerinde kürtaj yaptırmak için çok geç olacak. Kendi istekleri dışında çocuk sahibi olmaya zorlanacaklar. Diğerleri kürtaj yaptırabilmek için hayatlarını riske atacak ya da hapis cezası riski ile karşı karşı kalacak. Öyle ya da böyle hayatları bir anda değişecek. Ve her gün arkalarında daha çok kadın olacak… binlerce ve binlerce hayat hacizlenmektedir. Umutsuzluk derinleşecektir. Kötü niyetli ilişkiler daha sağlam bir şekilde yerleşecek. Her yerdeki tüm kadınlara bir mesaj: Başka ne elde ederseniz edin, başka neyi arzu ederseniz edin, siz bir kuluçka makinesinden daha fazlasısınız! İntikam ve cezalar, meydan okumaya cesaret eden herkese karşı seferber edilecektir. Ve er ya da geç (büyük olasılıkla yakın bir zamanda), kürtaja tüm erişimin bu faşist şekilde kapatılması, ülke çapında ve giderek artan bir şekilde dünya çapında yayılacaktır.

Ancak bu mümkün tek gelecek DEĞİLDİR. Bu ülkede uzun süredir devam eden normların dağılıyor olması -kadınların yaşamı için tüm bu araçlarla temel kürtaj hakkı dahil- sadece radikal olarak gerici ve faşist bir çözüm için potansiyel sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda, uzun süredir ihtiyaç duyulan, ancak bunun gibi güçlü bir ülkede nadiren mümkün olan bir şeyin olasılığını da açıyor: Milyarlarca insanı başkalarını zenginleştirmek için ezici bir sömürüye maruz bırakan, erkek üstünlükçü ve beyaz üstünlükçü, çevreyi yok eden, cehalet uyguyan diğer güçlerle üstünlük için mücadele edip savaşırken dünya çapında bir süper sömürü ve baskı sistemi uygulayarak dünyayı yönetmeye çalışan bir ülkenin (ABD) ve bir dünyanın ötesine taşıyabilecek kazanma şansı olan gerçek bir devrimi olgunlaştırıyor.

Bu olağanüstü tehlikeli zamanlardan olumlu bir gelecek çıkarmanın önemli bir parçası, Demokrat Parti’nin (ve onlara bağlı “kadın gruplarının”) sınırlılıklarından kurtulmak ve kadınların ve diğerlerinin haklı öfkesini bu köleliğe karşı harekete geçirmektir. Yeni komünizmin mimarı Bob Avakian’ın Bu Devrimin Mümkün Olduğu Nadir Bir Zamandır – Niçin Böyle ve Bu Nadir Fırsattan Nasıl Yararlanmak Gerek? yazısında belirttiği gibi,

“Demokrat eşeğinin kuyruğuna takılmak yerine -bu sistemin “normal prosedürlerine” güvenerek ve her geçen gün derinleşen “bölünmeleri iyileştirmeye” mahkûm çabalara dayanarak, bu korkunç sistemi devam ettirme ve büyüyen faşist tehlikeyle başa çıkma girişimleri yerine- insanların acilen ihtiyaç duyulan devrim için çalışması ve bunun bir parçası olarak faşist tehlikeyle baş etmesi gerekiyor.”

FETÜSLER BEBEK DEĞİLDİR! Kürtaj CİNAYET DEĞİLDİR! KADINLAR KULUÇKA MAKİNESİ DEĞİLDİR!

MAZERETSİZ BİR ŞEKİLDE KÜRTAJ TALEP EDİYORUZ!

KIRIN ZİNCİRLERİ! KADINLARIN ÖFKESİNİ DEVRİM İÇİN AÇIĞA ÇIKARIN!

Kürtaj Nedir ve Kadınlar Neden Seçme Hakkına Sahip Olmalıdır? Yaşam Her Zaman Korunamaz ve Korunmamalıdır

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Abonelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satıriçi Geribildirim
Bütün yorumları gör

YENİ KOMÜNİZM HAKKINDA GÖRÜŞLER