Yeni Komünizm

Zulmü Durdurun ve “Faşizmi Reddet” Aktivistlerine Yönelik Suçlamaları Geri Çekin!

#RefuseFascism (Faşizmi Reddet) inisiyatifinin 12 üyesi hakkında şiddet içermeyen siyasi protestolar nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu ve yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar.Bu davalar, Refuse Fascisme karşı hükümet tarafından koordineli siyasi denetimin, hedef gösterilmenin ve zulmünün devam ettiğini gösteriyor. Zulmü Durdurun ve “Faşizmi Reddet” Aktivistlerine Yönelik Suçlamaları Geri Çekin! Trump/Pence rejiminin insanlığa yönelik tehlikesini durdurma mücadelesinin bir parçasıdır.

Trump/Pence rejiminin 2017’de iktidara gelmesinden haftalar önce, RefuseFascism.org bildiriyle ulusal bir hareket başlatmıştı: İnsanlık adına faşist bir Amerika’yı kabul etmeyi REDDEDİYORUZ! RefuseFascism.org şunu bir kez daha anımsatıyor: Trump’ın bayrağa sarılı “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” programı, “Önce Amerika Gelir” şeklindeki 21.yüzyılın faşist programıdır ve Mike Pence’in İncili de beyaz üstünlüğü, kadın düşmanlığı ve zenofobinin (yabancı düşmanlığının) programıdır.

4 Kasım - New York
4 Kasım – New York

İki yıldan fazla bir süredir, RefuseFascism.org (RF), bu rejimin yaptıklarından nefret edip korkan milyonlarca insanı uyandırmak için yorulmadan çalıştı ve kitleleri tek bir birleştirici talebin arkasında biraraya getirdi: Bu Kabus Sona Ermeli: Trump/Pence Rejimi Gitmeli! Faşist bir yönetim biçiminin daha da sağlam bir şekilde yerleşmesini önlemek için, gerekli olan bu hedefi gerçekleştirmek için, binlerce insanla başlayan şiddet içermeyen protesto gösterileri başlatmak için bir hareket düzenlenmesi ve yüzlerce günün sonunda durmadan milyonlarca insanı içerecek şekilde gün geçtikçe büyümesi, hiçbir şekilde meşru olmayan bu rejimin kaldırılması talebinin ortaya çıktığı politik bir durum yaratmaktadır.

Bu amaçla, RF’nin ikonik “HAYIR!” afişleri protestolara ve ötesinde her yere yayıldı. Bütün rejimin -hem Pence hem de Trump- sorun olduğunu, meselenin yalnızca tek bir politika ya da rezalet meselesi olmadığını kabul ederek, bütün faşist program ve yönelime karşı RF aktivistleri rejimin temsilcilerine karşı siyasi olarak meydan okudular ve diğerlerini de bu rejimin devrilmesi için mücadeleye kattılar. 2017 yılının Kasım ayındaki 20’den fazla kentte, ülke genelinde yapılan protestolar da dahil olmak üzere, RF üyelerinin analizleri ve cesur eylemleri, ülke ve dünya çapında, rejimi iktidardan uzaklaştırmak için halkın direnişini güçlendirdi ve onları sürekli olarak etkiledi.

21 Kasım 2017 - LA 101. Otobanı
21 Kasım 2017 – LA 101. Otobanı

Bundan dolayı, RF birçok çizgiden faşist tarafından tacizlere uğradı. Örneğin ilk başlarda, RF’nin New York Times’ta ve Washington Post’ta bir duyuru olarak yayınlanan Eylem Çağrısı’nı imzalayan kişiler, faşistler tarafından taciz edildi, binlerce kişi suçlandı (insanlar sistematik olarak takip edildiler ve kişisel bilgileri paylaşıldı). Daha sonrasında, etkin konumdaki faşist medya (Alex Jones ve diğerleri) haftalar boyunca, 4 Kasım 2017’de Refuse Fascism’in Protesto Çağrısı’nın tehlikesine yönelik çağrıları yaparak, RF protestocularını tehdit ettiler ve gözlerini korkutmaya çalıştılar.

RefuseFascism.org, devletten ağır bir siyasi baskı yedi.

İçlerinde Devrim Kulübü’ne (Revolution Club) üye olan 12 RF üyesi, şu anda şiddet içermeyen siyasi protestolara karıştığı için suçlandılar ve 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmış bulunuyorlar.

Bu kişilerin 11’i için suçlamalar Los Angeles’taki 101 Otobanında trafiği engelleyen iki ayrı şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemi ve UCLA’da Steve Mnuchin’in ortaya çıkması esnasında yine şiddet içermeyen konuşmalardan kaynaklanıyor. Bu farklı protestoların viral videoları milyonlarca insan tarafından izlendi. Aylar boyunca -bazı durumlarda neredeyse bir yıl boyunca- bu aktivistler hiçbir suçtan ötürü suçlanmadılar. Sonra aniden, birkaç hafta içinde ve dava süresinin dolmasından hemen önce, LA şehir avukatı, eylemcilere, aylarca süren bu farklı protesto gösterilerinden dolayı ağır suçlamalar yöneltti. Önde gelen liderler, tutuklanmamış olmalarına ve hatta buna iştirak etmemiş olmalarına rağmen suçlamalarla karşılaştılar.

Gelişmeler sonucunda, Los Angeles Polis Departmanı’nın RF’ye gizlice ve yasadışı bir şekilde eylemcileri kaydeden ve bilgi toplayan bir polis gönderdiği de ortaya çıkmış oldu. UCLA polisi, 26 Şubat 2018’de, Devrim Kulübü üyelerinin acımasız bir şekilde tutuklanmasına yol açan hafta boyunca insanları sistematik olarak denetledi ve filme aldı.

Maya yoldaş, Chicago Üniversitesi’nde 11 milyon belgesiz göçmen için 11 dakika süren şiddet içermeyen sessiz bir protesto gösterisinin ardından tutuklandı. Chicago polisi kampüsten ayrılırken bu aktivisti acımasızca gözaltına aldı ve tutukladı ve şimdi de kendisi 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı!

Bu 12 özgürlük savaşçısının tutuklanması ve kendilerine yapılan zulüm, hukuki ve meşru değildir. Hukuk tanımayan iktidardaki faşist rejimin terör ve şiddetine karşı bu protestolara ihtiyaç vardı ve bu kişiler haklılardı. Bunlar şiddet içermeyen sivil itaatsizliklerin anlamlı biçimleriydi.

Uzun süredir Amerikan-Salvador ve göçmen hakları aktivisti olan Isabel Cardenas şöyle yazdı:

Isabel Cárdenas
Isabel Cárdenas

“Eğer Nazi Almanyası’nda, daha fazla Alman ve Yahudi bu sanıkların yaptıklarını (ve halen yapmaya devam etiklerini) yapmış olsaydı, milyonlarca hayat kurtarılabilirdi. Bu ülke, suçlanan bu gibi insanlara ihtiyaç duyuyor; öyle ki, sesi çıkmayanların onları savunacak bu cesaretli insanlara ihtiyacı var. Hepimizi TRUMP-PENCE KABUSU’ndan kurtarmaya çalışıyorlar, böylece bizler -bu ülkeyi inşa etmeye yardım eden milyonlarca göçmen de dahil olmak üzere dünyadaki milyarlarca insan- Beyaz Saray’da devam eden bu çılgınlığa katlanmaktan kurtulabiliriz”

Bu özgürlük savaşçılarına siyasi olarak zulmetmek, siyasi protestoların kriminalleşmesinde bir tırmanışı ve bu eylemcilerin savaştığı faşizmin kilit unsurlarından biri olan devlet baskısında bir sıçramayı içeriyor. Hükümeti eleştirme hakkına değer veren herkese çağrıda bulunuyoruz ve Trump/Pence rejiminin kabusunu sonlandırmak için harekete geçerek siyasi protestolara katılmaları konusunda çağrımızı yineliyoruz: Zulmü Durdurun ve “Faşizmi Reddet” Aktivistlerine Yönelik Suçlamaları Geri Çekin!

Bu cesur eylemcilerin meydan okumalarına ve ortaya koydukları örneklere dikkat çekiyoruz ve herkesi Trump/Pence faşist rejimini kovma hareketine katılmaya çağırıyoruz.


Maya Yoldaşa Özgürlük!

#FreeMaya

Maya Yoldaşın Özgürlüğü İçin İmza Kampanyasına Katılın:

Yeni Komünizm

Bizler, devrimin önderi Bob Avakian'ın mimarı olduğu Yeni Komünizm‘in takipçileriyiz. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini takip eden ve Yeni Komünizm temelinde dünyayı gerçekte olduğu haliyle anlama ve onu değiştirme sorumluluğunu üstlenenleriz. Detaylı bilgi için bkz: Biz Kimiz?

Dünyada devamlı olarak yaşanan dehşetlerin ve son derece gereksiz acıların ortadan kaldırılması hem mümkün hem de son derece gereklidir. Bob Avakian'ın devrimci önderliğini ve geliştirmiş olduğu Yeni Komünizm'i öğrenerek kazanma şansı olacak gerçek bir devrim hareketini birlikte inşa ediyoruz. Yeni Komünizm'in teorik çerçevesine ilk kez giriş yapacaklar başlangıç noktası için web sitemizde bu bölümde yer alan makaleleri inceleyebilir, ayrıca Bob Avakian'ın Türkçeye çevrilmiş eserlerine buradan ulaşabilirler. Görüş, katkı ve desteklerinizi bekliyoruz.

#DevrimDahaAzıDeğil

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.